Як і скільки донатили українці на ЗСУ в 2024 році
У 2024 році Україна посіла сьоме місце в рейтингу британської благодійної організації Charities Aid Foundation. За даними CAF, 67% дорослого населення нашої країни жертвували гроші.
Результати опитування, проведеного Rakuten Viber, свідчать: 63% українців донатили на Збройні сили України у 2024 році. Так, 44% опитаних робили це з кожної зарплати (у 2023-му було 46%). 14% – нерегулярно, але після кожного обстрілу перетворювали свою злість на донати. Ще 5% зазначили, що донатять потроху щодня (6% наприкінці 2023 року).
6% опитаних не бачать сенсу в донатах, тоді ж як наприкінці 2023-го таких було лише 4%.
Хоча загалом українці стали менше донатити на армію. Насамперед, як пише Bloomberg, значне зниження пожертв на підтримку військових спостерігають великі волонтерські фонди.
"Щоб зібрати ту саму суму, ми працюємо втричі більше, ніж у попередні роки", – розповів волонтер Сергій Притула, уточнивши, що пожертвування зменшилися на п’яту частину. Інші ж організації, за його словами, відчувають ще гіршу ситуацію – деякі зазнали навіть десятикратного зменшення внесків.
Згідно із серпневим дослідженням Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, найпоширенішою причиною зменшення обсягів пожертв більшість респондентів називають зниження рівня їхніх доходів і заощаджень – це 61% серед тих, хто раніше долучався до фінансової допомоги армії, ВПО та/або постраждалим від війни.
Другою за поширеністю причиною (для 35%) стали корупційні скандали в органах влади, які знизили мотивацію респондентів жертвувати власні гроші, доки бюджетні кошти витрачаються неефективно. Для кожного четвертого (26%) з тих, хто став жертвувати менше, причиною були оприлюднені історії про шахрайство під виглядом збору коштів. 16% також зазначили, що стали менше довіряти тим людям/організаціям, яким раніше робили пожертви.
Хай там як, донати залишаються важливим ресурсом, що доповнює державне фінансування. З їх допомогою волонтери швидко закуповують необхідне для Сил оборони України – від одягу до дронів.
Донатять, до речі, не тільки українці. Англомовна платформа United24 у 2024 році зібрала понад 13 млрд грн зі 137 країн світу. Завдяки цим коштам, за словами президента Володимира Зеленського, українські військові отримали повітряні та морські дрони, роботизовані платформи та транспортні засоби, медики – машини швидкої допомоги й обладнання для порятунку життів.
40 млрд грн зібрали на банки
Наприкінці листопада 2024 року, згідно з даними Державної податкової служби, в Україні було зареєстровано 10 454 волонтери. Найбільше – у Харківській і Київській областях.
Водночас українці навіть без реєстрації продовжують збирати допомогу на банки. У такий спосіб люди донатять частіше, ніж великим фондам і благодійним організаціям.
За даними Опендатабот, 115 тис. людей щомісяця відкривали волонтерські банки в 2024 році. Тоді як у 2023-му таких було в 1,3 раза менше – близько 85 тис. осіб.
Збори на банку для зручності можуть проводити як волонтери, так і самі військові – наразі виділити чітку категорію власників банок неможливо.
За неповний 2024 рік загальна сума зборів сягнула 40 млрд грн, що в 1,4 раза більше, ніж за 2023 рік, та майже вп’ятеро більше, ніж у 2022-му.
Порівняно з першим роком повномасштабного вторгнення Росії в Україну середня сума донату збільшилася у 1,6 раза: з 250 грн до 410 грн.
За даними monobank, за 1000 днів великої війни, тобто станом на 19 листопада 2024 року, 10 млн 432 тис. 160 людей задонатили на банки 77 млрд 864 млн 77 тис. 11 грн.
Скільки донатів зібрали фонди в 2024 році
Як було зазначено вище, платформа United24 минулоріч акумулювала 13 млрд грн. Станом на 7 січня 2025 року в межах ініціативи загалом зібрали $923,5 млн пожертв. За нинішнім курсом це трохи більше 39 млрд грн.
Утім, варто розуміти, що United24 працює на п’яти напрямках: потреби ЗСУ, охорона здоров’я, відновлення зруйнованого майна й інфраструктури, гуманітарне розмінування, потреби освіти та науки. 90% грошей, зібраних платформою у 2023 році, пішли саме на потреби ЗСУ. За минулий рік показники не сильно відрізняються.
На спецрахунок, який Національний банк відкрив для підтримки Сил оборони України 24 лютого 2022-го, в минулому році надійшло майже 16 млрд грн в еквіваленті, зокрема у грудні – майже 11 млрд грн.
Загалом з лютого 2022 року на спецрахунок НБУ надійшло понад 50 млрд грн.
Фонд "Повернись живим" протягом 2024 року зібрав 4,4 млрд грн. Загальна кількість донатів склала майже 1,45 млн. Розмір середньої пожертви сягнула 3 тис. 38 грн. З 2022 року "Повернись живим" уже зібрав 14,63 млрд грн. А з моменту заснування фонду в 2014 році, коли власне й розпочалася російсько-українська війна, загальна сума пожертв становить 14,82 млрд грн.
Фонд Сергія Притули на момент публікації ще не оприлюднив звіт за 2024-тий. Проте сам Притула в коментарі Bloomberg у листопаді минулого року казав, що його фонд зібрав 1,4 млрд грн. 2023 рік видався для фонду успішнішим, адже вдалося отримати 2,14 млрд грн.
Національний кешбек – на донати
Кошти від держави за програмами "Національний кешбек" та "Зимова єПідтримка" можна переказувати на благодійність. Так, у ПриватБанку порахували, що з початку дії "Національного кешбеку", тобто з вересня 2024 року, їхні клієнти задонатили понад 42 млн грн.
Станом на середину грудня 2024 року 1,8 млн дорослих отримали 1 тис. грн у межах "Зимової єПідтримки". Перерахували кошти на Сили оборони, за даними міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, лише 4%. У грошовому виразі, якщо виходити із розрахунку, що вся тисяча пішла на донат, це 72 млн грн.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, станом на 7 січня 2025 року, понад 11 млн українців подали заявки на виплату 1 тис. грн за програмою "Зимова єПідтримка". Більш як 8 млн людей уже отримали гроші.
Якщо співвідношення в 4% задонативших на армію залишиться без змін, то сума пожертв максимально складе 440 млн грн.
Утім, маленьких донатів не буває. Кожна гривня наближає перемогу, а також допомагає рятувати життя наших воїнів – тих, хто ціною найдорожчого стримує навалу російської орди.
Хто в ті часи крав, той уже давно бабло родичам передав, а ті, своєю чергою, зараз ведуть бізнеси в США і Європах і всім розповідають, які вони талановиті і з нуля все подужали...