1354 відвідувача онлайн
4 644 8

Скільки Україна отримала міжнародної фінансової допомоги і який обсяг потребуватиме у 2025 році?

Автор: 

У 2025 році Україна потребуватиме міжнародної фінансової допомоги навіть у разі закінчення активної фази бойових дій. Потреба в зовнішньому фінансуванні закладалася в державний бюджет. Міністерство фінансів оцінює цю потребу в $38,4 млрд.

долар

Читайте також: Держбюджет-2025: рекордні видатки на оборону, але не обійшлося без телемарафону й доріг

Частина коштів буде отримана в межах кредитування, забезпеченого доходами від заморожених російських активів, а також Ukraine facility – програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024-2027 років. Реалізація програми передбачає 50 млрд євро, 38,27 млрд євро з яких – пряма підтримка державного бюджету нашої країни.

Дефіцит бюджету 2025 року становитиме 19,4% від ВВП (1,64 трлн грн), а державний та гарантований державою борг на кінець 2025 року не має перевищити 8,21 трлн грн – 97% від ВВП.

Скільки грошей отримала Україна в 2024 році

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, цьогоріч Україна вже залучила $41,7 млрд партнерської допомоги, що співставно із сумою, отриманою 2023-го – $42,9 млрд. Близько третини суми надійшло у вигляді безповоротних грантів, решта ж – у формі кредитів, значна частина яких надана на пільгових умовах, що передбачають тривалий термін погашення та мінімальні відсоткові ставки.

Міжнародна підтримка дала змогу повністю профінансувати пенсії, заробітні плати в освіті та в охороні здоров’я. Як відомо, практично всі внутрішні ресурси держави йдуть на фінансування оборонного сектору. Кошти, надані партнерами, не можуть витрачатися на ці потреби.

Марченко наголосив, що міжнародна допомога залишається важливим інструментом для підтримки макрофінансової стабільності в Україні в умовах повномасштабної війни та дозволяє державі виконувати соціальні зобов’язання перед громадянами.

За словами заступника виконавчого директора Міжнародного валютного фонду від України Владислава Рашкована, грудень 2024 року став найкращим в історії України з точку зору залучення західної бюджетної допомоги. За останній місяць року Україна отримала понад $9,2 млрд. Основними донорами стали:

  • ЄС – понад $4,25 млрд (4,1 млрд євро);
  • Японія – понад $1,95 млрд;
  • США – більше $1,45 млрд;
  • МВФ – майже $1,1 млрд;
  • Британія – майже $500 млн;
  • Світовий банк: $35 млн власних ресурсів, але гроші й США, і Японії, і Британії прийшли через інструменти саме Світового банку.

"Завдяки їх допомозі ми не тільки спокійно пройшли важкий бюджетний рік, а й також зустрічаємо 2025 рік і з гарними резервами НБУ, і з валютними ресурсами на рахунках уряду, а завдяки ERA фінансуванню, EU facility та МВФ програмі – з достатніми запевненнями по фінансуванню на наступний рік", – каже Рашкован.

Загалом від 24 лютого 2022 року Україна станом на початок грудня 2024 року отримала $105,9 млрд зовнішньої фінансової допомоги – це більше ніж половина довоєнного ВВП країни.

Найбільше коштів надійшло від Європейського Союзу ($40,5 млрд), США ($29,8 млрд) та МВФ ($11,4 млрд). Значні обсяги фінансування також надходили від Японії ($6,6 млрд), Канади ($5,4 млрд), Світового банку ($5,3 млрд) та Великої Британії ($2,6 млрд). Загалом український бюджет фінансували 28 різних країн та організацій.

Що буде з міжнародною підтримкою у 2025 році

Україна вже почала отримувати фінансування, забезпечене замороженими активами РФ. Перший мільярд доларів від активів російського Центробанку до українського бюджету надійшов від США 24 грудня 2024 року.

Загалом, у межах механізму Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA) партнери, на території яких розміщені заморожені російські активи, погодилися виділити $50 млрд. Кошти надійдуть як умовна позика, яку не потрібно повертати, адже погашатиметься вона прибутками, що приносять російські активи.

30 грудня стало відомо, що міністр фінансів Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Боб Сом підписали грантову угоду на $15 млрд.

Кошти надаються з Фонду фінансового посередництва зі сприяння залученню ресурсів для інвестування в зміцнення України (F.O.R.T.I.S. Ukraine FIF) Світового банку. Фінансування здійснюється за рахунок внеску США загальним обсягом $20 млрд у межах ініціативи ERA.

Ідеться про проєкт "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні" (PEACE in Ukraine).

"Чітко розуміємо, звідки будемо брати кошти наступного року. Очікуємо залучити понад $38 млрд зовнішнього фінансування для покриття найважливіших невійськових бюджетних видатків. А також отримати кошти від заморожених російських активів", – каже прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Завдяки чинним програмам Україна забезпечена на 2025 рік і впевнена в частині необхідного фінансування на 2026 рік, коли, згідно з прогнозами Національного банку, потреба в зовнішньому фінансуванні скоротиться до $25 млрд. Така ситуація виникла вперше за час повномасштабної війни.

Окрім того, Україна розробляє план на випадок, якщо адміністрація обраного президента США Дональда Трампа після його інавгурації 20 січня скоротить або припинить надавати допомогу нашій країні. За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, Україна в будь-якому разі продовжить боротьбу.

Міністр фінансів Сергій Марченко переконує, що в Україні є "достатньо коштів і зброї, щоб чинити опір принаймні протягом першої половини 2025 року", навіть в разі припинення допомоги США.

Водночас, як пише The Washington Post, Трамп хоч і планує скоротити допомогу з боку США, але він має намір перекласти надання військової допомоги Україні на країни Європи.

"Ми будемо продовжувати будувати відносини з Європою, яка ніколи не була такою сильною, як сьогодні. Європа, можливо, не до кінця усвідомлює свою силу", – каже Андрій Єрмак.

"Чи можемо ми обійтися без цієї підтримки? Ні. Але ми не маємо ілюзій. Ми домоглися безпрецедентного прогресу в галузі внутрішнього виробництва", – додав він.

Коментувати
Сортувати:
Кошти, надані партнерами, не можуть витрачатися на оборону - це брехня, прикриття безкінечного распилу.
показати весь коментар
02.01.2025 12:01 Відповісти
так цій владі скільки не дай мало буде
і ніхто ніяких кредитів не дасть, влада прострочена.
показати весь коментар
02.01.2025 12:03 Відповісти
Головне, що двічі наголошується-" як сказав Андій Єрмак"! Людина, що незаймає в Україні жодної офіційної посади, в системі держуправління,виступає від імені держави і на нього ще і посилаються...
показати весь коментар
02.01.2025 12:22 Відповісти
Автор описує статистику літературноюною мовою, агрегує газетні вислови.
Так а аналіз де?
Скільки західної допомоги за 22- 24 як питома вага у фінансуванні дефіцитів.?
Куди і на що була витрачена ця валюта? Скільки мільярдів доларів було потрачено на вивід закордон коштів під фіктивні контракти, які суми неповернення валютної виручки?
Скільки мільярдів було витрачено на закупівлю одягу( турецького і китайського ширпортебу), скільки пішло на закупівлю продовольства( зворотня величина від неповернення виручки за єкспорт с.г)
Чому не приводять цифри. Три роки, кожен рік валютаму розмірі 3,2- 4,2 млрд доларів витрачалась щорічно на закупівлю євробляє.
На нас насувається катастастрофа, якщо терміново не робити різкі зміни, а Марченко благодушно розповідає, що грошей вистачиьь на перші півроку.
І у цій статті немає нічого про це.. на жаль.
показати весь коментар
02.01.2025 12:09 Відповісти
ну зарплати ж чиновникам підняли на 60%.. треба ж кошти
показати весь коментар
02.01.2025 19:11 Відповісти
А от які вливання в бюджет були від хмельницької Крупи та інших "патріотів"? Скільки надали стриптз-клуби, нічні клуби, усякі воєнкоми з областей? Та ніскільки. Це ж тільки ЛОХИ допомагають, а РОЗУМНІ "стрижуть капусту", яку ЛОХИ дали..
показати весь коментар
03.01.2025 21:01 Відповісти
Міністр фінансів Сергій Марченко переконує, що в Україні є "достатньо коштів і зброї, щоб чинити опір принаймні протягом першої половини 2025 року", навіть в разі припинення допомоги США. Джерело: https://biz.censor.net/r3528105

Ну раз так, усього вистачає, то Слава Богу, що Трамп вийшов в Президенти. Накінець то Америкнський Прзидент займеться своєю країною, навідміну від попереднього президента. Ну а на другу половину року, я надіюсь, українці почнуть стригти своїх "стригунів капусти" або просто пропадуть разом зі своєю країною.
Скільки ж можна жертвувати благополуччям свого народу (американського) в інтересах злодіїв та брехунів.
показати весь коментар
03.01.2025 21:10 Відповісти
добре . є шо красти - баланс позитивний
показати весь коментар
04.01.2025 00:41 Відповісти