826 відвідувачів онлайн
137 668 48

Понад два держбюджети. Як з України виводять гроші

Автор: 

За понад 30 років незалежності з України за кордон вивели щонайменше $100 млрд, повідомила голова Національного агентства з розшуку та управління активами (АРМА) Олена Дума. За нинішнім курсом – це більш як 4 трлн грн, або ж понад два держбюджети України на 2024 рік у доходній частині.

долар

Для повернення таких активів АРМА ще в липні 2023-го розробило та затвердило порядок реалізації арештованих активів за кордоном.

У листопаді минулого року уряд вніс зміни до Порядку № 719, який визначає процедуру реалізації арештованих активів на електронних торгах. Лише тоді була передбачена можливість залучення іноземних торгових майданчиків за межами України, хоча АРМА працює з 2016 року.

Водночас агентство не може обирати покупця самостійно, а зобов’язане створити конкурсну комісію за участю представників Мінекономіки та Мін’юсту. Ті ж мають обрати організатора торгів за вісьмома критеріями. Їх можна знайти в Порядку відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів.

Якщо коротко, то вони здебільшого про наявність в учасника конкурсу:

  • належної матеріально-технічної бази для організації та проведення реалізації активу на електронних торгах за принципом аукціону;
  • практичного досвіду не менше трьох років щодо реалізації таких активів;
  • відповідного персоналу, наприклад оцінщиків, з принаймні трирічним досвідом роботи у сфері аукціонів;
  • відповідної цінової пропозиції тощо.

Тобто, за словами Олени Думи, продаж активів ґрунтується на досвіді: для яхт це може бути світовий аукціонний дім, для нерухомого майна – агенція нерухомості, для творів мистецтва – спеціалізовані майданчики.

Окрім того, вже в січні 2025 року має запрацювати оновлений Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні (ЄДРАА).

Наразі ЄДРАА налічує понад 324 тис. записів, із них 72 тис. – активи в управлінні АРМА.

"Станом на 2024 рік загальний портфель АРМА вже складає 12 млрд грн, з них управління грошовими коштами – це 10 млрд грн, 8 млрд грн з яких у військових облігаціях, тобто вони вже працюють на Сили оборони", – каже Олена Дума.

За її словами, у січні-жовтні 2024 року АРМА отримало 2 млрд грн від управління арештованими активами та їх реалізації.

"Тільки дохід від ОВДП становить уже 700 млн грн до державного бюджету. У серпні ми закупили військові облігації на $31 млн, які за один місяць принесли дохід у $700 тис. У вересні придбали військові облігації на 6,5 млн євро", – додала очільниця агентства.

Читайте також: АРМА перерахувало до бюджету рекордну суму завдяки газовій компанії Коломойського

До речі, таку ефективність АРМА почала показувати з 2023 року, коли Олена Дума стала на чолі агентства. До того грошей на утримання інституції витрачалося більше, ніж вона приносила бюджету.

виведення грошей з України
Витрати та доходи АРМА за 2017-2023 роки. Джерело: звіт агентства за 2023 рік

Читайте також: І вона від Єрмака? Чому Олену Думу затвердили керівницею АРМА

Справа Лазаренка

Говорячи про виведення грошей з України, не можна не згадати п’ятого прем’єр-міністра – Павла Лазаренка.

Ще на посаді першого віцепрем’єра організував постачання газу та нафтопродуктів до Дніпропетровської області, а з 1996-го – до України в цілому через комерційну компанію Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ) Юлії Тимошенко. Надприбутки формувались завдяки завищенню ціни на газ для українських споживачів. Виводились гроші зокрема через турецьку компанію United Energy International Limited – дочку ЄЕСУ.

У вересні 1998-го Генеральна прокуратура України порушила проти Лазаренка кримінальну справу. Його звинувачували в розкраданні державного майна в особливо великих розмірах. Але на початку 1999 року Павло Лазаренко виїхав з України. Затримали його в Нью-Йорку при спробі перетнути кордон за підробленим паспортом.

У 2004 році український бізнесмен Петро Кириченко, один із партнерів Лазаренка, свідчив, що перерахував чиновнику $30 млн і допомагав відмивати гроші через Антигуа, Швейцарію та Польщу.

У серпні 2006-го суд Каліфорнії засудив Павла Лазаренка до дев’яти років ув’язнення і штрафу в $10 млн. Вийшов на свободу колишній прем’єр у листопаді 2012 року.

Загалом Лазаренку вдалося вивести з України близко $200 млн. Повернути ці гроші держава намагається досі.

У серпні 2024-го стало відомо, що Міністерство юстиції США через процедуру цивільної конфіскації хоче вилучити на користь України понад $200 млн. Ці кошти арештовані в різних країнах. Судові процеси щодо них тривають вже близько 20 років.

У квітні 2017-го тодішній заступник Генерального прокурора України Євгеній Єнін казав, що уряд США планує повернути вкрадені Лазаренком гроші на певних умовах, а не просто перерахувати їх до державного бюджету.

За словами Єніна, захист Петра Лазаренка пропонував американському уряду укласти угоду "50 на 50", але пропозицію відкинули.

Можливо справа зрушить з мертвої точки після того, як лідери країн "Великої сімки" погодили надання Україні $50 млрд позик, які погашатимуться коштом доходів від заморожених російських активів.

Росіяни виводять гроші з України

Від початку повномасштабного вторгнення в Україні закон забороняє прибирати російських власників або ж бенефіціарів з компаній. Утім, попри обмеження, 621 компанія позбулася російського сліду та не тільки продовжує працювати в нашій країні, а вони ще й виграють мільйонні державні тендери.

"Міністерство юстиції у 8 з 10 перевірок довело, що реєстраційні дії були незаконними. Проте зміни не були скасовані, а компанії з вибіленою репутацією продовжують працювати на ринку Україн", – ідеться в матеріалі Опендатабот.

У Мін’юсті заявили, що реєстраційні зміни можуть бути скасовані або за рішенням суду, або ж у разі, якщо скаргу подасть особа, права якої порушено, протягом двох місяців з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення своїх прав, але не пізніше одного року з дня ухвалення відповідного рішення, здійснення дії або бездіяльності.

Але в переважній більшості випадків вже минуло більше одного року з моменту перереєстрації, тобто терміни упущені. Водночас немає і конкретної постраждалої особи від виводу російських капіталів та вибілення бізнесу.

"Наразі склалась доволі дивна ситуація: Україна вимагає від закордонних партнерів блокування російських активів і передачі нам цих грошей, водночас росіяни спокійно та безкарно виводять свої капітали з України. Цей вивід просто не контролюється держустановами, в обов’язки яких входить моніторинг реєстраційних дій.

Навіть за умови, коли приватна компанія принесе готовий перелік потенційних порушників, а державні установи їх підтверджують — нічого не відбувається. Міністерство юстиції не може ці порушення усунути за давністю дій та відсутністю особи, яка постраждала.

Який орган влади в Україні візьме на себе контроль за перереєстрацією російських активів та скасує строки давності по таких операціях? Хто, врешті-решт, має ініціювати подальший розгляд справ, де фактично постраждалою є держава Україна? Поки ці питання залишаються відкритими, росіяни продовжують виводити свої кошти, а їхні бізнеси – заробляти на українцях і державних тендерах", – наголошує засновник Опендатаботу Олексій Іванкін.

Виводять мільярди зерном

Як раніше писав БізнесЦензор, від 20% до 50% експорту українського зерна може використовуватися для виведення валюти за кордон та відмивання грошей.

Схема з "чорним зерном" використовується для ухилення від оподаткування і виведення валюти з країни. Необліковане зерно купують у фермерів за готівку й оформлюють на фіктивні компанії-одноденки, які експортують його за кордон.

Дорогою вантаж може декілька разів змінювати власника і зрештою продається кінцевому покупцю. Але отримані кошти залишаються в однієї з компаній-посередників і до України не повертаються.

Читайте також: "Чорне зерно": Як з України виводять мільярди доларів і не сплачують податки

Ексзаступник голови Офісу Президента Ростислав Шурма в одному з інтерв’ю Економічній правді минулоріч стверджував, що експортери, які вивозили зерно за тіньовими схемами, не повернули в Україну до $20 млрд виторгу.

"Усі думають, що це була якась велика централізована схема. Ні. Якраз питання в тому, що це була абсолютно децентралізована історія, в яку побігли сотні підприємців різного роду, якщо їх так можна назвати. Це не великі зернотрейдери. По-перше, це дуже важко адмініструвати, по-друге, є ризики, пов’язані з тим, що ти можеш втратити свою кредитну історію, можеш отримати кримінальні переслідування. Переважно цим займалися несистемні середні компанії", – заявив Шурма.

Загалом експорт "чорного зерна" дозволяє відмивати та виводити за кордон доходи від інших тіньових схем, які передбачають продаж товарів чи послуг за готівку. Зокрема, за даними СБУ, саме в такий спосіб виводили кошти з України організатори нелегальних схем з азартними іграми.

Досвід Коломойського

У 2021 році американське видання Pittsburgh Post-Gazette оприлюднило масштабне розслідування про те, як Ігор Коломойський відмивав через ПриватБанк і Deutsche Bank незаконно отримані доходи, купуючи сталеливарні заводи та нерухомість у США.

Читайте також: Коломойського позбавили "золотого паспорта" Кіпру

Автори розслідування стверджують, що в період з 2008-го до 2015 року Ігор Коломойський та його партнери ймовірно викрали щонайменше $750 млн, а потім перевели гроші через численні банківські рахунки компаній, відкритих на Кіпрі та Віргінських островах. Зрештою кошти опинилися в Сполучених Штатах через Deutsche Bank USA – працівники установи видавали фіктивні позики підконтрольним олігарху компаніям.

Приблизно $526,6 млн перевели контрольованим Коломойським і його партнерами фірмам у штаті Делавер, де більшу частину суми використали для купівлі 18 об’єктів нерухомості, зокрема дев’яти металургійних заводів, п’яти хмарочосів, двох офісних парків і закритого заводу Motorola на північному-заході від Чикаго.

Мін’юст США неодноразово звертався до суду щодо можливого виведення Ігорем Коломойським і його партнерами грошей з ПриватБанку. Вимоги позовів обраховуються мільйонами доларів.

Наразі ж Ігор Коломойський уже понад рік перебуває в СІЗО в Україні. Його підозрюють у шахрайстві та заволодінні коштами ПриватБанку, а також в організації замовного вбивства у 2003 році. Йому оголосили кілька підозр за різними епізодами.

Зі слів самого Коломойського, підозру йому вручили після дзвінка з Америки.

Раніше повідомлялося, що олігарха позбавили українського громадянства, щоб спростити його екстрадицію до США. Утім, запиту з боку американців не було.

***

$100 млрд, що були виведені з України за роки незалежності, – солідна сума, яка стала б у пригоді Україні в умовах повномасштабної війни та гострої потреби в зовнішньому фінансуванні державного бюджету.

Проте наразі вони не більше, ніж легендарне золото гетьмана Полуботка – про гроші всі знають, але не можуть їх отримати. Повернення активів, як показує історія того ж Лазаренка, – розтягнутий у часі марудний процес без жодних гарантій. Тож розраховувати на ці кошти наразі не доводиться.

Топ коментарі
+12
Звісно, марудна і непевна, але це не значить, що не треба пробувати їх повернути. то буде ще гірше.
Важливіше інше - це все продовжується й прямо зараз! Вже зупинка цього процесу дала б величезні додаткові надходження в бюджет і, відповідно, на оборонку. Але, як завжди, політична воля залишилася десь у серіях про Голобородька та вилилася у потужні відосікі від найвеличнівшого.
показати весь коментар
22.11.2024 11:45
+11
Там і Зеленського є 40 мільйонів $
показати весь коментар
22.11.2024 11:32
+8
Уу, скільки ж то ''кровосісів'' до України присмокталося! А ми дивуємося чого ж такі бідні. Бо дуже толерантні до крадіїв на різних рівнях!
показати весь коментар
22.11.2024 15:46
Коментувати
Сортувати:
Там і Зеленського є 40 мільйонів $
показати весь коментар
22.11.2024 11:32 Відповісти
40 мільйонів він вкрав ще до виборів. А потім поперло по справжньому. За масштабами крадівництва переплюнув усих, а по нанесеній шкоді усих разом узятих.
показати весь коментар
25.11.2024 10:47 Відповісти
Звісно, марудна і непевна, але це не значить, що не треба пробувати їх повернути. то буде ще гірше.
Важливіше інше - це все продовжується й прямо зараз! Вже зупинка цього процесу дала б величезні додаткові надходження в бюджет і, відповідно, на оборонку. Але, як завжди, політична воля залишилася десь у серіях про Голобородька та вилилася у потужні відосікі від найвеличнівшого.
показати весь коментар
22.11.2024 11:45 Відповісти
Уу, скільки ж то ''кровосісів'' до України присмокталося! А ми дивуємося чого ж такі бідні. Бо дуже толерантні до крадіїв на різних рівнях!
показати весь коментар
22.11.2024 15:46 Відповісти
Бо кожен з нас президент. Всі такі самі.
показати весь коментар
25.11.2024 10:49 Відповісти
Почалось це ще при Кравчуку, а набуло масштабу при Кучмі. Ющенко також виводив бабло з банку "Україна".
Молодь цього не знає - сиділа в яслях на горшках...
показати весь коментар
22.11.2024 16:07 Відповісти
У справі досліджувалися дії Ющенка та інших керівників банку "Україна" в грудні 1991 року в рамках операції з конвертації 2 мільярдів радянських рублів у 25 мільйонів доларів.
показати весь коментар
22.11.2024 16:10 Відповісти
Голова Правління банку «Україна» , Вересень 1990 - квітень 1992 -Гетьман Вадим Петрович.

Ющенко В.А. - від 1992 р. перший заступник Голови Правління банку «Україна»

То Ви вже написали заяву в ДБР ?
показати весь коментар
23.11.2024 11:29 Відповісти
Хто-небудь може пояснити цій Думі, що головний шлях викачування грошей з України - це оф-шори? І викачали через оф-шори з України набагато більше, ніж 100 млрд. Слабенькі голоси за заборону оф-шорних структур забиваються вереском усіх паразитів і п'явок.

Але дивуватися не варто - навіть Президенти України не гнушалися обдирати Україну через оф-шори. Наприклад, Зеленський.
показати весь коментар
22.11.2024 18:18 Відповісти
Не лізь туди, де ти невіглас.
Як ти сидячи в Німеччині можеж заборонити " апшори", і що ти взагалі розумієш під цим терміном?
До чого тут " апшори", чи офшори? Кіпрські, чи швейцарські, чи сингапурські, чи дубайські, компаніі то " апшори"?
Виводили, виводять і будуть виводити гроші через СХЕМИ. У кінцевому кошти можуть осідати у готівці( валюта, гривня), виводитися у гривні, чи валюті закордон.
І деякі із цих коштів потрапляють у " апшори". Причому у останнє десятиріччя у цьому взагалі немає потреби, тому, що український бізнес давно виріс із коротких штанішек і обзавівся системою компаній у країнах із низькою ставкою податків. Люксембург, чи кантон Цуг у Швейцарії. І все абсолютно легально і законно з точки зору Європейців.
Всі вже 50 років нають що робити, що б гроші " не виводилися"
1. Контроль за трансфертним ціноутворенням .
2. Реальна боротьба с ФОПами, контрабандою, " заліками" по ПДВ( як одним із механізмив виходу в готівку).
І це всі знають, але не робили і не будуть робити. А пропонують із дзеркалом боротися.
показати весь коментар
22.11.2024 20:03 Відповісти
Алекс - ти, вочевидь, дрімучий дурень (або дурепа... ). Або на вікенд вмазав більше, ніж витримує твій мозок. Ти взагалі знаєш - як виглядає "виведення" за кордон грошей? Чув про такі штуки - банківські рахунки? Спитай у собутильників - вони тобі скажуть, що це є переказ грошей з рахунку в Україні на рахунок за кордон. І рахунок цей за кордоном - офф-шор. Взаємодія з офф-шорними зонами у нормальних країнах або заборонена взагалі, або суворо регламентується.

Іще у собутильників спитай - чому преважна більшість власників українських підприємств - офф-шори? Може вони тобі розкажуть. Якщо ще лико в'яжуть... А про існування таких речей, як "панамський кейс" твої собутильники точно не знають і чому з офф-шорами цивілізовані країни борються, а українські ворюги загнали усю Україну у оф-шор. І Зеленський - такий же пройдисвіт.
показати весь коментар
22.11.2024 23:11 Відповісти
Троль, харош тут дурня корчити. Тебе Подоляк яким номером за цей цілодобовий НІК всадив?
показати весь коментар
22.11.2024 23:29 Відповісти
А тебе ?
показати весь коментар
22.11.2024 23:33 Відповісти
Троль- дай визначення, що таке у твоєму розумінні " офшор" у сьгоднішніх реаліях ?
показати весь коментар
22.11.2024 23:35 Відповісти
Давай так - я тобі про офф-шори відпишу, а ти розкажи, чи ти знаєш що означає "всратись але не здатись"...?
показати весь коментар
22.11.2024 23:38 Відповісти
А ви, тролі у подоляка методичку завмовте, щоб " ікспєрди" для вас, " інтелектуалів" розписали.
А поки методичку готувати, так і напиши- " ні бєльмеса в темі нерозумію, шо дали вкинути, то і вкинув"
показати весь коментар
22.11.2024 23:43 Відповісти
Тобто, що таке "всратись, але не здатись" ти, вочевидь, не знаєш ? Ну тоді і я тобі про оф-шори нічого розказувати не буду - бо це ніби кидати горохом об твою макітру...
показати весь коментар
23.11.2024 09:24 Відповісти
Здулись, тролі подляцьки?
А що, ж таке, подляк вас " по об'явлєнію" понабирав, робота мовляв проста, думати не потрібно, береш і тупо вкидуєш..
Ну- ну.
До, речі, який номер за ваш цілодобовий НІК сів?
показати весь коментар
23.11.2024 11:20 Відповісти
Не претендую. Але " ... з офф-шорами цивілізовані країни борються ..." видається непевним твердженням.

Колись було багато посилань на західну пресу, що Захід налаштований заборонити офшори. Грунтовно.
Але чомусь цього не відбувається.
показати весь коментар
23.11.2024 12:11 Відповісти
На сьогодні ця " боротьба" майже втратила сенс, тому що.

1 Комплаєнс будь- якого банку буде у більшості випадків розглядати гроші, що ти отримав на рахунок через вимоги FATF. Тоб то походження коштів у твого контрагента і ідентифікацію платника до кінцевого власника. Гроші із Панами, чи Віргінських, Кайманових островів, взагалі будуть розглядати через лупу. Скажімо так, на нашу компанію в Німеччині, у Коммерцбанку якщо гроші прийдуть із мутних юрисдикцій , бдуть вимагати скільки документів, що простіше буде відмовитися від угоди.

2.CRS. Тепер більшість країн обмінюється інфо по рахунку нерезидента із податковою країни нереза.
Україна в цьому році вже отримала інфо по рахункам із оборотм більше 1 міліона.

Офшори збереглися як рудімент, коли ще небуло такого комплаєнс( і який із кожним роком стає все дурнішим), у першу чергу через то, що на офшори у країнах бувшого срср записували права власності на активи, щоб було важче рейдернути, чи відібрати.
показати весь коментар
23.11.2024 18:03 Відповісти
На сьогодні ця " боротьба" майже втратила сенс ???

А далі ти, "алекс алекс" описуєш, насправді, саме цю боротьбу, яка по твоєму, "втратила сенс"... Це паранойя - тобто розрив логічних зв'язків у твойї голові.
показати весь коментар
24.11.2024 09:47 Відповісти
Читай, навчайся, подляцький
показати весь коментар
24.11.2024 11:06 Відповісти
"Заборонити оф-шори" не можна - бо оф-шори знаходяться в юрисдикції суверенних країн і США не має права щось заборонити, наприклад, Панамі чи Вірджинським островам. Але транзакції із оф-шорними зонами, як правило, заборонені взагалі або дуже обмежені. У фінансовій звітності країн ЄС, наприклад, є цілий розділ, "присвячений" оф-шорам і пов'язаним юрособам. В багатьох країнах просто наклали додаткові виплати на перекази в оф-шори і таке інше. Щоб наочно побачити як захід ставиться до оф-шорів можнанаприклад, почитати інформацію за тегом "панамський кейс".
А українські ворюги вільно користуються оф-шорами, бо ніякої протидії виведенню капіталу в Україні намає і близько. Відслідковування "підозрілих" транзакцій стосується тільки фінансування тероризму чи відмиванню незаконних коштів по лінії FATF але це інша історія - обдиранню України з боку наших ворюг це ніяк не заважає. Десь так.
показати весь коментар
24.11.2024 09:44 Відповісти
Подоляцький невіглас, тобі ж сказали, нелізь, туди, де профан, чеши язицюрою " на загальні теми" .

https://i.factor.ua/ukr/journals/nibu/2012/september/issue-72/article-61457.html
Згідно законодавства Украни, тільки 85 відсотків витрат, включаються до собівартості, при розоахунках із офшорними зонами..

Троль, ще раз, ніхто із бізнесу, вже років 15 напряму не перераховує кошти офшорні зони.
Але ти настільки тупий, що вагалі нерозумієш, про що йде мова
показати весь коментар
24.11.2024 11:22 Відповісти
Тепер відомо точно - ти не знаєш значення "всратись але не здатись". Так і вийшло - ти всрався і думаєш, що не здався... Наостанок - нехай твої собутильники пояснять тобі, що виведення капіталу і формування собівартості - різні речі. А 85% включення до витрат означає, що податок на прибуток застосовується тільки до 15%, тобто грубо 3%, якщо оф-шора використовується як прокладка. А про "панамський кейс" ти не чув від слова взагалі ?
Давай тепер, копіюй свого папугу, питай про мій номер...
показати весь коментар
24.11.2024 14:21 Відповісти
Нє, ну ви там у подоляка зовсім отупіли.
Дядя, тобі три дні, пояснюють,що ,"невиводять" кошти із України напряму на офшорні юрисдикції. Так звані " апшори", куди Зеленьський із Єрмаком складує накрадені гроші, це кінцева точуа, а не інструмент виводу Зеьеньським і Єрмаком коштів із України!
Ау, Вася?
А семе із інстументами виводу грошей із України і небудуть боротися Зелені Ушльопки.
Тому і дають у Подляка завдання таким як ти писати галфматью про "заборонити апшори".
Тому що розуміють, що це маячня для лохів.
показати весь коментар
24.11.2024 15:44 Відповісти
А кріпта???
показати весь коментар
22.11.2024 21:10 Відповісти
То ж треба було так воювати за безпечний вивіз зерна щоб якась москальська пика на тому нажилася .
Держава знову нічого не контролює!!!
Митницю не контролює, сигарети не контролює, закупівлю зброї не контролює.
показати весь коментар
22.11.2024 21:48 Відповісти
Упс ! Митниця, по ідеї, це і є орган держ. системи.
показати весь коментар
23.11.2024 12:14 Відповісти
лазаренко крав ''через комерційну компанію Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ) Юлії Тимошенко''. А вона потім легалізувала ці гроші через якусь фірму, яка ,ніби то, виплатила їй з власенко гроші за те, що сиділа за гратами.
показати весь коментар
23.11.2024 07:54 Відповісти
Боже, яка сенсація, виводили з України в середньому 6% від того, що збирають в бюджет. Якби не вивели - то Україна б збагатилася і розквітла. На 6%. При тому, що бюджет Польщі - майже в 3 рази більший за наш. Бо ВВП більший за український в 4 рази. Але українці переконані, що бідні - не тому, що неефективні, а ніби в них хтось щось краде і як його забрати - то всі забагатіють. Краде. Злидні у злиднів. Бо статки наших найбагатших олігархів, які вони заробляли грабуючи десятиліттями - якийсь стартапер може заробити в Кремнієвій долині за місяці. Чого бідні - бо дурні. Продовжуйте й далі шукати хто у вас що вкрав, разом з золотом Полуботка, замість того, щоб щось робити.
показати весь коментар
23.11.2024 09:53 Відповісти
Про 6% зауваження слушне. Але якщо кожен Прем"єр визнає, що у тіні 30-40-50 % ВВП, то ще невідомо, чий ВВП у реалі більший.
показати весь коментар
23.11.2024 12:15 Відповісти
Відомо. Навіть якщо 50% ВВП - це непорівняно з в 4 рази більшим ВВП Польщі. Це дуже шкідлива теза, про те, що Україна бідна, бо крадуть. Так, крадуть. Але Україна бідна - тому що НЕЕФЕКТИВНА. І крадуть теж тому - що неефективна. Тому що в інших країнах вигідніше заробляти вкладаючи гроші в стартапи, а не красти. А в Україні - єдине надійне джерело збагачення - це доїти бюджет чи природні ресурси. Так - прагнення наживи в ефективних країнах працює на користь суспільств. А в Україні - на шкоду.
показати весь коментар
23.11.2024 18:43 Відповісти
Як почалася війна Польща почала активно закупати військ. техніку. Усе дивувався, звідкиля стільки грошей. Потім почитав - ЄС і США її активно накачують ресурсами.
показати весь коментар
24.11.2024 12:20 Відповісти
Лише за останні десять років наша дружня єврейська влада вивела з України більше грошей, ніж за всі роки існування Ізраїлю. От що значить: коли євреї ДОМА, і коли В ГОСТЯХ.
показати весь коментар
23.11.2024 11:23 Відповісти
Зелена єврейська влада у нас 10 років ?
показати весь коментар
23.11.2024 12:37 Відповісти
А ЧОМУ ЖЮЛЬКА ТИМОШЕНКО СИДИТЬ У ВР А НЕ В КАЧАНІВСЬКІЙ КОЛОНІІ ????? павло лазаренко відсидів в сша а цю гниду революція звільнила ---- жюля жюля волав яценюк в 14 році . а жюля каталася на сцені майдану в електричному візку --- а жюля за газовий схематоз з ****** повинна сісти на електричний стілець а не візок --- ..проффесор.. януковощ хоч одну добру справу таки зробив що жюльку посадив . ще хватило совісті відсудити 50 млн грн з державного бюджету за ..страданія.. в качановкє і доці віддала а в доці руки не відсохли взяти. хоча яка там совість у двуногих тварин
показати весь коментар
23.11.2024 15:58 Відповісти
🤣🤣А ви кажете грошей нема
показати весь коментар
23.11.2024 19:29 Відповісти
не зрозумів - а чиї гроші виводилися?
як що що то мої на місці - я перевірив
показати весь коментар
23.11.2024 20:25 Відповісти
Ті на які в нас повинна була бути ******* армія, і Україна з Кримом і Донбасом, нічого не муляє, світло не вимикають?
показати весь коментар
25.11.2024 13:21 Відповісти
******* армія має бути на державні кошти - виводилися і будуть виводитись приватні
показати весь коментар
25.11.2024 16:43 Відповісти
Цікаво. Це прогнила наскрізь АРМА буде повертати вкрадені кошти? Схоже на тупий жарт від 95 кварталу.
показати весь коментар
23.11.2024 20:58 Відповісти
Нужно еще про золото Полуботка вспомнить.
показати весь коментар
24.11.2024 09:06 Відповісти
Праця Зе та 5 менеджерів. Дуже потужно,прямо 3,14здець.
показати весь коментар
24.11.2024 09:45 Відповісти
!!!!!Що витворяли і витворяють бувші комуняки, їх діти і внуки і клани які створені на їх основі!!!!!
Наприклад, Лазаренко був другим секретарем райкома компартії.
показати весь коментар
25.11.2024 07:00 Відповісти