1361 відвідувач онлайн

Податкова засинає – прокидається мафія. Чому ніхто не може знайти виробників нелегальних сигарет?

Автор: Василь Мельник

На третій рік повномасштабної війни правоохоронній системі не вдається перекрити потік нелегальних сигарет, який вимиває з держбюджету понад 23 мільярди гривень на рік. БізнесЦензор з’ясовував, чому так відбувається та хто у цьому зацікавлений.

Сигарети в інтернеті

БізнесЦензор продовжує цикл матеріалів про тіньові схеми через які бюджет недоотримує сотні мільярдів гривень. Попередні матеріали про те, де заховано три річні бюджети на виробництво дронів, та про схеми із експортом "чорного зерна" на мільярди доларів США читайте за посиланням.

В умовах зменшення фінансової допомоги від партнерів уряд починає підвищувати податки, у тому числі для звичайних українців, яким доведеться платити більше за пальне та мобільний зв'язок.

Водночас правоохоронній системі не вдається перекрити потік нелегальних сигарет, який приносить злочинцям мільярди, позбавляючи доходів державний бюджет, а отже – зменшуючи фінансування Збройних Сил. Адже всі внутрішні надходження Україна витрачає на Сили оборони. І цих коштів не вистачає.

Цій проблемі протягом останніх двох років було присвячено не одне спеціальне засідання Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

"Враження вже стандартне. Сум і дежавю. Імітація бурхливої діяльності правоохоронців на фоні іспанського сорому суспільства", – поділився враженнями від засідання Комітету його голова Данило Гетманцев.

БізнесЦензор виділив основні проблеми, які не вдається вирішити правоохоронцям.

Що входить до нелегального тютюнового ринку?

За даними останнього дослідження ринку, проведеного Kantar Ukraine у жовтні 2023 року, частка нелегальної тютюнової продукції на ринку сягнула 25,7% – рекордного показника за всю історію досліджень, які проводяться з 2011 року.

сигарети
Джерело: Kantar Ukraine

Тобто під час повномасштабної війни кожна четверта пачка сигарет продається без сплати податків, які Україна повністю спрямовує на підтримку Збройних Сил та закупівлю зброї.

Основну частину сірого ринку тютюну становить підроблена продукція, тобто контрафакт та продукція, яка призначена для продажу в зоні безмитної торгівлі (з надписом Duty Free) або для експорту. Контрабандні сигарети (тобто нелегально ввезені в Україну з-за кордону) займають лише 1,5% ринку. Отже решта незаконної продукції виробляється всередині країни.

А якщо подивитись на дані хоча б від 2019 року можна побачити, як з рекордною прогресією збільшується відсоток підробленої продукції міжнародних брендів, що в свою чергу ставить під репутаційний удар імідж країни та міжнародних тютюнових виробників.

Скільки втрачає держбюджет від нелегальних сигарет?

За оцінкою Kantar Ukraine, через нелегальні сигарети державний бюджет недоотримав минулого року 23,5 мільярда гривень податкових надходжень. Це більше половини всіх виділених урядом коштів на закупівлю дронів у 2024 році (майже 44 млрд грн). Тобто ці кошти дозволили б збільшити фінансування закупівлі безпілотників для ЗСУ у півтора рази.

Водночас обсяги легально реалізованих у роздрібній торгівлі тютюнових виробів неухильно падають, свідчать дані Державної податкової служби.

нелегальні сигарети
Джерело: Telegram-канал Ярослава Железняка

"Справді після літа, коли почала збільшуватись нелегальна торгівля тютюновими виробами, ми побачили одразу аномальний спад виторгів по РРО", – констатує народний депутат, голова ТСК Верховної Ради з економічної безпеки Ярослав Железняк.

При цьому частка прямих податків у роздрібній ціні пачки сигарет сягає 70-80%. Це акцизний податок (який з 2017 року щорічно зростає на 20-30%), 5% акцизу з роздрібної реалізації і 20% ПДВ. Тобто нелегальні сигарети коштують приблизно 50-60 грн за пачку, в той час, як оригінальний продукт коштує значно більше, адже лише податки в одній пачці легальних сигарет складають 63 грн. Учасники нелегального ринку уникають сплати цих платежів, що робить нелегальний тютюновий бізнес надзвичайно вигідним.

ЗВІДКИ ЗЯВЛЯЮТЬСЯ НЕЛЕГАЛЬНІ СИГАРЕТИ?

Як потрапляє левова частка нелегальних сигарет на український ринок правоохоронні органи відповісти не можуть.

Бюро економічної безпеки і Нацполіція виявляють лише невеликі підпільні цехи з виготовлення нелегальної тютюнової продукції. Але на загальні обсяги нелегальної торгівлі це не впливає.

Згідно даних Кантар, за середньорічними показниками, 26% підробленої продукції мали ознаки підроблених акцизних марок.

З них (згідно з тим, як зазначено на пачці сигарет):

  • Українське Тютюнове Виробництво - 15%;
  • Юнайтед Тобако - 11%.

72% нелегальної тютюнової продукції, з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика.

Засинає Податкова – прокидається мафія?

Великі локальні виробники сигарет, які мають відповідні ліцензії, сплачують значно менше податків на тонну отриманої сировини, ніж дочірні компанії міжнародних корпорацій, звертає увагу Данило Гетманцев. За його словами, для міжнародних компаній цей показник становить 3-8 млн грн на тонну.

"Якщо взяти "Винниківську тютюнову фабрику", вони сплачують половину. Якщо взяти "Українське тютюнове виробництво" (зареєстроване у Гощі Рівненської області, – ред.), "Маршал Фейнест Табако" (село Острів Тернопільської області, – ред.) і "Табако дім" (Київ) – вони сплачують цифри, які обраховуються сотими від одиниці.Тобто 0,07, 0,03 млн. Неспівставні цифри", – констатує Гетманцев.

Водночас представники Податкової служби під час засідання Комітету звернули увагу на дивну тенденцію: офіційне виробництво сигарет на тютюнових фабриках локальних виробників за останні пів року різко впало. Це співпало із запровадженням податкових постів на цих підприємствах у вересні 2023 року.

Наприклад, фабрика у Львові офіційно працювала за цей час лише половину днів із завантаженням 20-30% потужностей, фабрика у Тернопільській області з грудня по березень працювала лише 9 днів, а у Рівненській області – всього 2 дні за такий самий період, розповідає в.о. заступника Голови ДПСУ Євгеній Сокур.

Водночас податківці контролюють роботу цих підприємств лише у денний час, решту часу податківці робити цього формально не можуть.

"Впевнений, що є ризик роботи в інший час, коли є відсутні працівники ДПС. Оскільки є абсолютно нелогічні цифри, постає логічне питання: навіщо ці потужності, якщо вони протягом 7 місяців абсолютно не використовуються їх навіть наполовину", – зауважує Сокур.

Заступник голови Податкової служби звертає увагу на ще один дивний збіг: фабрики у Рівненській та Тернопільські областях заявили про знищення великих обсягів тютюнової сировини внаслідок обстрілів. Наприклад, внаслідок влучання дрону у склад у Рівному нібито знищено 2450 тонн тютюнової сировини.

Своєю чергою у БЕБ стверджують, що контролювати роботу цих фабрик не мають підстав, а у відповідних регіонах навіть не сформовані територіальні управління органу. У Нацполіції також посилаються на відсутність повноважень, обмежуючись встановленням патрулів, які мали б перевіряти вантажівки, що виїжджають з території фабрик, якщо патрульні знайдуть для цього підстави.

В чиїх кишенях осідають прибутки від нелегального продажу сигарет?

Окрім власників локальних тютюнових виробництв, які не сплачують податки або сплачуюють їх у значно менших розмірах, Данило Гетманцев припускає, що масштаби нелегального тютюнового бізнесу свідчать, що до цього причетні і самі правоохоронці. Він наводить приклад київської фабрики ТОВ "Табако Дім". За його словами, підприємство виробляє підробки сигарет міжнародних брендів і продовжує працювати попри те, що щодо нього відкрито кілька кримінальних проваджень.

"Комітет ставив питання щодо цього виробника у 2021 році, Комітет ставив це питання в 2022 році, у 2023 році... Скажіть, будь ласка, не зрозуміло, що з цього бізнесу харчуються всі силовики, які закривають очі на це? Вибачте, будь ласка, але я буду називати речі своїми іменами", – каже Гетманцев.

За підрахунками журналіста Євгена Плінського, нелегальне виробництво сигарет лише найбільшими фабриками приносить його організаторам близько $60 мільйонів щомісяця. І цих коштів вистачає, щоб "домовитися" з правоохоронцями.

Розслідувати причетність правоохоронців до злочинних схем мало б Державне бюро розслідувань. Однак керівники ДБР, яких пов'язують із заступником голови Офісу президента Татаровим, засідання Комітету проігнорували.

Як нелегальні сигарети створюють проблеми з міжнародними партнерами

Крім втрат надходжень держбюджету і підживлення корупції, зростання нелегального тютюнового ринку ускладнює стосунки України з міжнародними партнерами. Вже зараз кожен долар додаткової допомоги дається важко, констатує міністр фінансів Сергій Марченко.

Окреме занепокоєння міжнародних партнерів викликає неконтрольоване зростання кількості підробок сигарет міжнародних брендів.

Неспроможність української влади вирішити проблему нелегального ринку сигарет справді виходить на міжнародний рівень. Американсько-українська Бізнес Рада (USUBC), що базується у Вашингтоні, вже публічно закликає вирішувати її на рівні країн "Великої сімки".

"Масштаби незаконної торгівлі чітко вказують на те, що за нею стоять організовані злочинні групи", – йдеться у заяві USUBC.

Про масштаб проблеми стало вже відомо Американському, Японському та Швейцарському посольствам, які отримали сигнали від компаній-виробників, Штаб-квартири яких знаходяться в цих країнах. Вони схвильовані порушенням прав інтелектуальної власності та відсутності захисту в Україні.

"Захист прав інтелектуальної власності – одна з вимог і один з критеріїв нашого членства в ЄС. І це проблема, яка дуже заважає нашому повноцінному руху до ЄС і до європейських норм. І дуже страждає саме питання захисту інтелектуальної власності. До нас постійно звертаються європейські партнери з цього питання", – констатує народна депутатка Альона Шкрум.

Чи можливо побороти нелегальний ринок тютюну?

Безумовно, не можна сказати, українська влада та правоохоронні органи абсолютно нічого не роблять, щоб зупинити нелегалів.

Минулого року, Верховна Рада України зробила реальну спробу суттєво знизити частку нелегального ринку сигарет, вдаривши по фальшивому "Duty Free". Як стало відомо, через війну і закриття аеропортів з раніше діючих 48 магазинів Duty Free в Україні з 2022 р. продовжувало діяти лише 15, тим не менш обсяг сигарет реалізації Duty Free чомусь знизився не так суттєво – з 27 до 20 млн. пачок. З минулої осені уряд таки спромігся прийняти законопроект №9351 та обмежив продаж таких товарів на період дії воєнного часу.

Успіхи правоохоронних органів були відчутні ще восени 2022 р., коли було ліквідовано велику напівлегальну фабрику в Жовтих Водах (Дніпропетровська область), що на певний час дещо знизило обсяги нелегальної тютюнової продукції. Хоча згодом, журналіст Евген Плінський у своєму телеграм каналі опублікував відео, в якому підозрює, що підробки міжнародних брендів, які зараз реалізуються в точках продажу зроблені на конфісковних тютюнових лініях саме фабрики з Жовтих Водах, але тепер вона "ожила" на Тернопільщині.

Вкрай важливим є зараз посилення координації діяльності фіскальних та правоохоронних органів. Насамперед йдеться про Бюро економічної безпеки, податкової та митної служб, Державної прикордонної служби, Національної поліції тощо. Досвід сусідніх европейських країн свідчить, що це посилює результативність виконання ними їхніх повноважень у сфері боротьби з тіньовою економікою. Позитивні кейси виявлено у країнах Балтії, Польщі та Румунії.

Нелегальна торгівля сигаретами в Болгарії знизилась до найнижчого рівня серед країн ЄС за останні 7-8 років і становила 2,6% у 2023 році. Активну боротьбу з нелегальною торгівлею сигаретами Болгарія розпочала у 2010 році, тоді рівень нелегальної торгівлі сягнув 34%. Результат визнаний міжнародною спільнотою та європейськими партнерами Болгарії як очевидний стійкий успіх, досягнутий завдяки спільній координації та співпраці між правоохоронними органами Болгарії.

Так чи інакше, корупційну схему з масштабним виробництвом нелегальних сигарет доведеться закривати. Йдеться не лише про втрати держбюджету, йдеться про підтримку міжнародних партнерів під час війни на виживання.

Топ коментарі
+12
В цій справі головне на себе не вийти
показати весь коментар
23.04.2024 11:01
+8
а їх, дозвольте спитати, ШУКАЮТЬ?
показати весь коментар
23.04.2024 12:33
+6
Ги-ги.. на ринку кіоск з цигарками, "контрабасом", відкрито, не ховаючись.. переді мною цигарки купують два поліцая, і кажуть продавчині: "ви пробачте, що ми вас на тому тижні закривали, робота така..."
показати весь коментар
23.04.2024 12:28
Коментувати
Сортувати:
В цій справі головне на себе не вийти
показати весь коментар
23.04.2024 11:01 Відповісти
в цій справі, основне, не слухати рига-недобитка гетьМанцева із "сукнаріду" та сечу в очі українчиків не допускати:
"Враження вже стандартне. Сум і дежавю. Імітація бурхливої діяльності правоохоронців на фоні іспанського сорому суспільства", - поділився враженнями від засідання Комітету його голова Даніла гетьМанцев. Джерело: https://biz.censor.net/r3485843
показати весь коментар
23.04.2024 13:39 Відповісти
Багато слів ні про що. Без копійки конкретики. А графіки у Желєлняка красиві.
показати весь коментар
23.04.2024 11:45 Відповісти
Ги-ги.. на ринку кіоск з цигарками, "контрабасом", відкрито, не ховаючись.. переді мною цигарки купують два поліцая, і кажуть продавчині: "ви пробачте, що ми вас на тому тижні закривали, робота така..."
показати весь коментар
23.04.2024 12:28 Відповісти
******. Поліцаї нікому не кажуть "пробачте". Спалився, бот)))
показати весь коментар
24.04.2024 09:16 Відповісти
Ти, мабуть, бачив за все життя тільки одного поліцая, який тебе *********? Нащо свою дурість так демонструвати?

Серед них, як не дивно, теж люди є, хоч і небагато.. В мене були і є кілька знайомих в поліції, і це були дуже різні люди, хтось "скурвился", хтось залишився порядною людиною..
показати весь коментар
24.04.2024 12:20 Відповісти
а їх, дозвольте спитати, ШУКАЮТЬ?
показати весь коментар
23.04.2024 12:33 Відповісти
для цього силовикам дали 100% бронь!
вже навіть лопати видали,
шукати де закопані потужності
показати весь коментар
23.04.2024 17:23 Відповісти
Податкова засинає - прокидається мафія. Чому ніхто не може знайти виробників нелегальних сигарет? Джерело: https://biz.censor.net/r3485843
БО ЦЕ ЗОЛОТА ЖИЛА

Скільки років йшло АТО, стільки донецька табачна фабрика виробляла цигарки які йшли нелегально до ЄС.
показати весь коментар
23.04.2024 12:54 Відповісти
у жовтні 2023 року, частка нелегальної тютюнової продукції на ринку сягнула 25,7% - рекордного показника за всю історію досліджень, які проводяться з 2011 року.

частка прямих податків у роздрібній ціні пачки сигарет сягає 70-80%. Це акцизний податок (який з 2017 року щорічно зростає на 20-30%), 5% акцизу з роздрібної реалізації і 20% ПДВ. Тобто нелегальні сигарети коштують приблизно 50-60 грн за пачку, в той час, як оригінальний продукт коштує значно більше, адже лише податки в одній пачці легальних сигарет складають 63 грн. Джерело: https://biz.censor.net/r3485843

Зате ржемо, адже якщо щось:"Мьі яво смяцьом!"
показати весь коментар
23.04.2024 13:45 Відповісти
Вже раз писав на цю тему - можу повторити. Треба провести таємну операцію (без документування) - завалити пару власників тютюнових фабрик. І так робити раз на рік, поки не буде покращення як у Болгарії. Чи ви їх разом з продажними правоохоронцями зібрались розчулити і перевиховати?
показати весь коментар
23.04.2024 14:00 Відповісти
А хто шукає ?
показати весь коментар
23.04.2024 14:13 Відповісти
Чому тютюновий ринок має платити більше податків, ніж гральний або горілчаний?
показати весь коментар
23.04.2024 14:31 Відповісти
Чергова годівничка володєнькі та його шолудлівої кодли
показати весь коментар
23.04.2024 14:54 Відповісти
"Впевнений, що є ризик роботи в інший час, коли є відсутні працівники ДПС.. А точніше працівники ДПС сидять на цих підприємствах на зарплаті, так само як і на горілчаних. Долю заносять свому керівництву, а ті далі. Всі задоволені.
показати весь коментар
23.04.2024 15:20 Відповісти
якесь таке питання безглузде, "чому?" бо до достобіса вигідно.
показати весь коментар
23.04.2024 17:17 Відповісти
"Водночас податківці контролюють роботу цих підприємств лише у денний час, решту часу податківці робити цього формально не можуть."

Є таке прислів'я: "Кіт із хати,- миші в пляс..."
показати весь коментар
23.04.2024 17:42 Відповісти
всі хто в темі і під дахом всі там - там мільярди..., то хто буде "боротися"....
показати весь коментар
23.04.2024 19:59 Відповісти
Податкова засинає - прокидається мафія. Чому ніхто не може знайти виробників нелегальних сигарет?

А хто сказав, що ці виробники невідомі? А ж до номеру мобільного телефону чи адреси проживання чергової коханки/коханця?
показати весь коментар
23.04.2024 21:32 Відповісти
Просто якась біда !!!
Влада не може справитися з контрабандою , з підробленими не тільки сигаретами а ліками , алкоголем , взагалі всім .
І зелений принц просто вимагає щоб його шоблу приймали в Європу !
УКРАІНЦЯМ ТРЕБА В СВОЇ РУКИ ВСЕ БО ЦЕ КОШТУЄ ЖИТТІВ НАШИХ БЛИЗЬКИХ , НАЙЦІННІШИХ ЛЮДЕ
показати весь коментар
23.04.2024 23:15 Відповісти
Все куплено и продано, убивают полицейского, чуть ли не всеобщее одобрение, ругают Владу, а сами повсеместно нарушают законы, покупают нелегальные сигареты. Господи, и эта страна хочет в ЕС, иметь с ним открытые границы, это будет не ложка дегтя в бочке меда, а целое ведро.
показати весь коментар
24.04.2024 07:55 Відповісти
Болгарія чи Румунія кращі були? Чи мадярщина і ляхистан зараз?
показати весь коментар
24.04.2024 09:18 Відповісти
Прєзє такі папіроски не цікавлять, тому хай продають
показати весь коментар
24.04.2024 08:44 Відповісти
Бенефіциари всіх економічних злочинів - українське чиновництво (нинішнє, порошенківське і далі за списком). Боротьба з цим явищем практично відсутня. Мегакоруція є, була і буде. Може хто переконає мене у зворотньому?
показати весь коментар
24.04.2024 09:27 Відповісти
На будь якій тютюновій фабриці вночі одна-дві лініі обов"язгово женуть контрафакт.Це настільки дивна тенденція що податкова не може повірити...
показати весь коментар
24.04.2024 10:51 Відповісти
влада в Україні - це тотальна корупція, фсбшна агентура та мафія
показати весь коментар
24.04.2024 13:13 Відповісти
Тобто, саме така, на яку заслуговує нарід. Крапка.
показати весь коментар
28.04.2024 14:06 Відповісти
Одніх ділків знаходять, судять, штрафують, а на замість них інші з'являються.
показати весь коментар
24.04.2024 14:02 Відповісти
правопохєронці ґендлюють на всьому шо приносить жирну маржу: наркота, раби, зброя, тощо.. і цигарки з того ж переліку, бо висока питома ціна та значна доля акцизів в ній
показати весь коментар
24.04.2024 14:21 Відповісти
хто на чому сидить, тим і харчується: відділ з боротьби проти незаконного обігу наркотичних речовин згідно статусу кришує наркоту, ну а цигарки - ті ж, таки, митарі
показати весь коментар
24.04.2024 14:25 Відповісти
А що ти зробиш, якщо Влада як не намагається незаконному обігу супротив робити, а як ти зробиш, якщо ціни в Європі по 15 євро за пачку, то і зрозуміло що звідси роблять та возять і продають. Хіба що в нас підняти такі ж ціни, але ж скільки волання буде навіть страшно уявити
показати весь коментар
24.04.2024 14:33 Відповісти
Одразу роблю висновок, шо ви не курите. Волання не буде від слова "совсем". Курці і автомобілісти - це така дойна корова, яку можна ***** безкінечно, ніхто не відмовиться ані від курева, ані від своєї шарабайки Ваш курець (31 рік стажу) і водій категорії "В" (21 рік)
показати весь коментар
28.04.2024 14:09 Відповісти
Упродовж усього часу, сидіння Зеленського та його призначенців гончарука і шмигаля з їх оточенням на посадах, справи в економіці, обороноздатності, захисту Національних інтересів Україні, ставали усе гірше…
Томі і «грошовий дим у Бюджет», з нелегальних фабрик цигарок в Україні, став таким, як є сьогодні… Усе під патронатом…
Гетьманцев, це підтвердив… імітатори боротьби….
Співпадіння…
показати весь коментар
24.04.2024 15:13 Відповісти
Податкова - це і є мафія. Ніхто не "засинає-просинається".
Це одна банда шахраїв - частина з них делегована сидіти офіціально в кабінетах.
показати весь коментар
25.04.2024 14:35 Відповісти
Продають підробки, а потім люди труяться.
показати весь коментар
25.04.2024 14:54 Відповісти
Сколько же лет не скромно намекаю своему народу. Та за кого же нас держит власть, зачитывая например в который раз такой текст? Мол только налоговая засыпает, а мафия как давай сигаретки клепать до утра! Ржака для идиотов! Та они в три смены и 7 дней в неделю уже 20 лет это шмаляют! И именно налоговая и не только она всё это и организовала 20 лет назад. И те кто там работают рабочими отлично это знают. Хлопцы---так государство не строят. И его у нас и не было. Ну не строится государство такими методами!
показати весь коментар
25.04.2024 19:45 Відповісти
Податкова,ДБР та БЕБ кошмарять лише легальний бізнес...все інше- їх не цікавить...бо то "свої"...цигарки,ігорка,проституція...
показати весь коментар
26.04.2024 22:27 Відповісти
Для чого їх шукати ? Їх всіхьзнають. Як і те, хто з чиновників чи силовиків мають з того гешефт.
А лохам - українському наріду - можна і далі брехати. .. Імітуючи боротьбу.....
показати весь коментар
27.04.2024 18:46 Відповісти