Електронна гривня: навіщо вона потрібна та чи замінить звичайні гроші
Що таке е-гривня, у чому її відмінність від безготівкових коштів на карті та чи варто чекати на витіснення звичних грошей.
Минулого тижня Національний банк анонсував проведення у 2024 році відкритого тестування державної цифрової валюти – електронної гривні.
"БізнесЦензор" вирішив розібратися, що таке е-гривня, у чому її відмінність від безготівкових коштів на карті та чи варто чекати на витіснення звичних грошей.
Що таке електронна гривня та як вона працюватиме
Електронна гривня або е-гривня – це електронна форма грошової одиниці України, емітентом якої є Національний банк. Звичайні безготівкові гроші випускають та контролюють комерційні банки. Також е-гривня може бути тільки в електронному вигляді, вивести її з гаманця через банкомат, як звичайну з картки, не можна.
Розмови про плани запустити е-гривню регулятор вів ще з 2016 року. За задумом НБУ, цифрова гривня має виконувати всі функції звичайних грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову гривні. Про заміну звичних грошей не йдеться.
Разом із запровадженням е-гривні Нацбанк прагне розвинути платіжну інфраструктуру країни, цифровізувати економіку, сприяти поширенню безготівкових платежів та збільшити рівень прозорості розрахунків.
Функціонування е-гривні заплановано за допомогою технологій розподіленого реєстру (DLT), яка включає в собі технологію блокчейн. Тобто це дозволить зробити транзакції з електронною гривнею дійсно прозорими та доступними для публічного перегляду. Крім того, історію розрахунків не можна буде змінити, що виключає різні фальсифікації.
Водночас регулятор не володітиме та не матиме доступ до персональної інформації користувачів е-гривні.
Наразі Нацбанк розглядає декілька можливих варіантів використання електронної гривні. Серед них:
- можливість здійснення транскордонних платежів,
- використання у сфері, пов’язаній з обігом віртуальних активів,
- роздрібні безготівкові платежі з можливим функціоналом "програмованих" грошей.
Що таке програмовані операції? Це можливість робити платежі після настання певних умов. Наприклад, списування коштів за оренду житла раз на місяць, оплата товарів чи послуг тільки в разі їх отримання або на визначені товари – книжки або дитячі іграшки.
Також НБУ розглядає можливість здійснення цільової державної допомоги в е-гривні, яку можна буде витратити тільки на певні цілі та товари.
Перше тестування електронної гривні
Перше тестування е-гривні відбулося у 2018 році. Тоді Нацбанк одним із перших у світі провів пілот з випуску електронних грошей для роздрібних платежів на платформі DLT.
Перший закритий тест проводили лише серед працівників Національного банку та кількох компаній-партнерів проєкту. У межах пілоту створили платформу "Електронна гривня" та випустили в обіг обмежену кількості е-гривні. Участь банків тоді не передбачалася.
Учасники створювали е-гаманці, поповнювали їх електронною гривнею, здійснювали перекази між собою, на рахунки компаній, а також робили торговельні операції, зокрема, поповнювали мобільні рахунки.
Як заявили в НБУ за результатами тесту, перевагами е-гривні є простота використання, безпечність, швидке отримання статусу користувача та швидкість розрахунків.
Водночас тоді зауважили, що через обмежений перелік операцій та коло користувачів пілотний тест не дав можливості повністю оцінити привабливість та потенційний рівень залученості українців до такого інструменту. Тож НБУ важко прогнозувати, скільки громадян стане користувачами е-гривні в разі її впровадження.
Також регулятор визнав, що для введення е-гривні на національному рівні необхідні значні інвестиції та час на модернізацію існуючої платіжної інфраструктури. Крім того, впровадження електронної гривні потребуватиме законодавчого регулювання.
Друге тестування е-гривні. Чого чекати
Шість років по тому в НБУ анонсували проведення другого – уже відкритого – тестування е-гривні. У ньому зможуть взяти участь банки, небанківські фінансові установи та їх клієнти, які захочуть протестувати е-гривню. Початок пілоту очікується у другій половині 2024 року.
Користуватися е-гривнею можна буде за допомогою платіжних застосунків банків, які стануть учасниками проєкту.
Як наголошують у регуляторі, всі платіжні операції під час тесту відбуватимуться на єдиній технологічній платформі, оператором якої буде Нацбанк. Поки що НБУ шукає розробника технологічного рішення для реалізації пілотного проєкту.
"Під час тестування ми плануємо дослідити ефективність обраної технологічної платформи та зручність використання е-гривні для здійснення платіжних операцій, її переваги на практиці, що допоможе прийняти зважене рішення про доцільність широкомасштабного її випуску в Україні", – пояснив директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.
Водночас, за його словами, остаточне рішення про доцільність широкомасштабного випуску е-гривні Нацбанк ухвалюватиме за результатами дослідження.
Переваги та ризики е-гривні
Серед плюсів запровадження е-гривні можна виокремити прозорість та відстежування платежів, що може сприяти детінізації економіки.
Крім того, використання е-гривні може знизити комісії під час безготівкових операцій, адже її технології передбачають дешевші та швидші транзакції.
Також факт, що емітентом електронної гривні буде Національний банк, може убезпечити користувача від ризиків банкрутства обслуговуючого банку. Безпеку цих грошей гарантуватиме НБУ.
Водночас казати про суцільний позитив від запровадження електронної гривні важко. Адже невідомо, як поява е-гривні вплине, наприклад, на інфляцію в країні чи курс. Чи випускатимуть е-гривню за рахунок вилучення з обігу готівкової та безготівкової гривні, також не ясно.
До того ж немає відповіді, як працюватиме інфраструктура електронної гривні в умовах можливого блекауту – приклад зими 2022-2023 років показав, що без готівки в умовах відключень світла все ж таки важкувато.
І головне – питання доцільності. Якщо запровадження е-гривні для державних закупівель та міжбанківських операцій ще виглядає доречним через необхідність прозорих розрахунків, то для пересічного громадянина зміни не будуть фундаментальними.
При цьому, навіть якщо Нацбанк вирішить запускати е-гривню на національному рівні, вона з’явиться дуже не скоро. Для введення електронних грошей в Україні поки немає необхідного законодавства, інфраструктури та грошей. На те, щоб усе це з’явилося, можуть піти роки.
"Хоча суверенні цифрові валюти можуть відтворити деякі функції криптовалют за допомогою технології блокчейну, вони не зможуть повною мірою реалізувати низку найбільш привабливих характеристик крипт:
Анонімність. Ніхто не знає, який обсяг фінансів має власник криптогаманця, на що він їх витрачає і кому відправляє (криптографія забезпечує конфіденційність платежів).Децентралізації. Криптовалюти не контролюються державою, не має будь-якого іншого центрального органу управління.Управління. Криптовалюти не схильні до безконтрольної емісії. "
Big Brother is not only watching you.
Пані авторка, на карті грошей немає. Карта, це ключ до рахунку у банку
А от "хазяї" "корпорації Україна" - виводитимуть і далі мільярди в офшори та возитимуть сумки з доларами/діамантами/золотом - от в них все буде. І гривня, буде теж різна (як рубль в срср)- одне для рабів (ніщо), інше для власників "госкорпорації", а "рабам" - "стаття" "за валюту" і все інше - в дусі "совка".
Це просто чергова спроба натягнути на людей - черговий "совок"-ГУЛАГ-концтабір, от і все.
Це вже не кажучи про абсолютну залежність та абсолютно контрольованість кожного громадянина через цю систему.
Подібні інструменти можуть використовуватися виключно і тільки як інвестиційний інструмент і має бути повністю відокремлений від гривні реальної. При тому, довіра до такого "інвестиційного інструменту" залишається під окремим питанням. Це, якщо ми взагалі за це завели розмову.
Будь-які межбанківські операції, державні закупівлі прекрасно відслідковуються й зараз.
Але, зробити з реальної гривні- повний абсолютний віртуальний "нуль", з яким звичайний громадянин взагалі не здатний нічого вдіяти, ніяк контролювати - це позбавити громадянина в принципі будь-якої можливості розпоряджатися своїми грошима, а отже й результатами своєї праці, своєї діяльності, свого життя.
Плюс, ця "електронна Г", в якій буде номіновано результати вашої праці, і ви ніяк не зможете її захистити, по факту.
Плюс вона буде програмованою. Тобто, кожного разу, так званий "регулятор", "хазяїн системи" - буде устанавлювати вам "правила її використання".
Наприклад, ви не зможете передати ваші заощадження в спадок. Або, вам будуть щоразу встановлювати "дедлайни" для її "використання" (а далі вона просто "щезатиме"), або ж, введуть вам щось на зразок "соціального рейтингу" (тобто, рейтингу "лояльності до партії") як в Китаї і будуть "списувати" ваші гроші, наприклад, за будь-яке "не таке слово", "лайк", "не таку поведінку", за підтримку "дисидентів" або "контанкти" з ними (при тому, що наступним "дисидентом", завтра, можете виявитися вже ви самі, ваші рідні, батькі, чоловік/дружина, діти), або взагалі заблокують ваші рахунки, з будь-якої причини, наприклад, якщо не захочете колоти себе або своїх дітей якимсь черговим "чудодійним" незрозумілим "шмурдяком", або взагалі без жодних озвучений причин (скажуть, наприклад, що "справедливий Штучний Інтелект" - "так вирішив - і "умиють руки").
І, зрештою, ви нічим не зможете розпоряджатися.
Це абсолютне рабство, яке, зрештою, подавляє людину, штовхає людину та суспільство до повного застою, творчої імпотенції та моральної деградації. А в подальшому веде лише до деградації та колапсу самої системи. Бо за така система "зручна" (певний час - до її деградації, руйнації й розпаду) - лише пристосуванцям, злодіям, аферистам, бенефіціарам самої системи.
Ну а як порушуються закони і Конституція, права громадян, самими законотворцями чи "гарантом", найнятими "менеджерами" - ми вже бачимо, і бачили не один раз. Під будь-якими приводами.
Бачили це, навіть, за умововно вільного суспільства.
А що буде, коли дати паразитам та психопатам творити взагалі будь-що - під маскою "побудови" чергового "комунізму" - історія вже показувала не один раз.
Понарозплодили скама всякого... )))
От е-гривню ще й навіть друкувати не треба, ємітуй собі, скільки потрібно.