Найбільший імпортер з ЄС: які продукти Польща постачає в Україну
Звинувачують Україну у надмірному експорті агропродукції, Польща сама є найбільшим постачальником продовольства в Україну.
У 2023 році Україна імпортувала аграрної продукції на $7,1 млрд, що майже на 13% більше, ніж у роком раніше. Про це свідчать дані Інституту аграрної економіки. Лідером серед імпортерів залишається Євросоюз. Вже п’ятий рік поспіль на нього припадає понад половину українського аграрного імпорту.
Головним постачальником сільгосппродукції в Україну з 2017 року є Польща, яка вже вкотре за останній час блокує наш спільний кордон через "наплив української аграрки".
За даними Інституту аграрної економіки, торік Варшава навіть збільшила поставки, довівши їх до $950 млн.
З 9 лютого розпочалася друга хвиля протестів польських фермерів на кордоні з Україною. Учасники звинувачують Україну у надмірному експорті агропродукції, її невідповідності до європейських стандартів та у зниженні цін на продовольство в Польщі.
Страйкарі блокують пункти пропуску, не пропускають вантажівки з українською агропродукцією та влаштовують провокативні перформанси – зривають пломби з фур та висипають українське зерно на землю.
Водночас найголовніші претензії польських аграріїв направлені не до України, а скоріше до Євросоюзу та власного уряду. Зокрема, фермери не задоволені програмою ЄС "Європейський зелений курс" (Green Deal), яка серед іншого передбачає скорочення використання у сільському господарстві антибіотиків та пестицидів на 50%, а добрив – на 20%.
Новації, на думку аграріїв, вимагатимуть великих витрат, що зробить сільгоспвиробництво неконкурентним з виробниками за межами ЄС – як-от з України, на яких нові правила не розповсюджуватимуться. Також аграрії вимагають більших дотацій через зниження світових цін на агропродукцію.
За оцінками глови парламентського Комітету з питання фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, якщо кордон не буде деблокований до кінця місяця бюджет України втратить 7,7 млрд грн надходжень.
БізнесЦензор вирішив розібратися, як вийшло, що Польща звинувачує нашу країну у надмірному експорті, але водночас є найбільшим імпортером сільгосппродукції України.
Важливо зауважити, що далі використовуватимуться дані Державної митної служби за 2023 рік. Згідно з ними, загальна сума імпортованих агротоварів з Польщі становила $825,9 млн, тобто у понад $120 млн менше, ніж наводить Інститут аграрної економіки. Водночас митники також наголошують, що Польща є беззаперечним лідером серед європейських постачальників товарів в Україну.
Експорт та імпорт агропродукції України та Польщі
Загальний імпорт агарної продукції з Польщі, включно з кормами для тварин, у 2023 році становив $825,93 млн. Водночас наш експорт аграрки до сусідньої країни перевищив цю суму у понад двічі – $1,74 млрд.
Уже тривалий час Польща на державному рівні обмежує експорт українського зерна.
За даними митниці, один із найбільших експортних продуктів з України в Польщу припадає на кукурудзу, яка використовується у кормах для тварин. Минулого року ми відправили в Польщу 546,3 тис. тонн кукурудзи на $115 млн. Для порівняння, із Польщі імпортували 4,89 тис. тонн на $1,1 млн.
Крім того, торік було доставлено 322,1 тис. тонн пшениці на $68,9 млн та ячменю – 52,1 тис. тонн на $10,4 млн.
Польський імпорт становив 3,6 тис. тонн пшениці на $814 тис. та 213 тонн ячменю на $60 тис.
Також до основного українського експорту входять:
- горіхи – 35,2 тис. тонн на $50,19 млн;
- соєві боби – 156,9 тис. тонн на $66,3 млн;
- насіння свиріпи або ріпаку – 93,3 тис. тонн на $50,5 млн;
- насіння соняшнику – 29,7 тис. тонн на $11,8 млн;
- соєва олія – 217,3 тис. тонн на $181,3 млн;
- соняшникова та бавовняна олії – 416,2 тис. тонн на $354,6 млн;
- ріпакова та гірчична олії – 74,3 тис. тонн на $63,2 млн;
- цукор – 39,6 тис. тонн на $30,5 млн;
- макуха (від соєвої олії та рослинних жирів) – загалом 1,3 млн тонн на $361,7 млн.
Нещодавно міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський заявив, що намагатиметься через Єврокомісію додатково заблокувати імпорт українського цукру та м’яса птиці.
Якщо з цукром ситуація ще може бути зрозумілою – експорт в 50 разів переважає імпорт, то з м’ясом птиці все не так просто. Дані митниці свідчать, що торік Україна експортувала в Польщу 4,5 тис. тонн м’яса та субпродуктів птиці ($7,5 млн). Водночас ми імпортуємо з Польщі м’ясо птиці майже в 10 разів більше – 40 тис. тонн на $20,4 млн.
Загалом серед імпортованих з Польщі харчів велику частку займають сири. Торік до нас поставили цього продукту на $83,3 млн (15,18 тис. тонн).
Також найбільше Польща експортує в Україну:
- шоколад – 12,6 тис. тонн на $60,9 млн;
- хлібобулочні вироби – 11,3 тис. тонн на $50 млн;
- овочі, приготовлені чи консервовані (морожені і неморожені) – загалом 28,5 тис. тонн на $61,7 млн;
- соки та солодкі воді – загалом 65,2 тис. тонн на $42 млн;
- каву – 7,1 тис. тонн на $32 млн;
- продукти для годівлі тварин – 50,2 тис. тонн на $101,8 млн.
Цікаво, що Україна також імпортує з Польщі продукти борщового набору. Зокрема, 7,3 тис. тонн капусти ($6,6 млн), 23,7 тис. тонн цибулі ($16,5 млн), 15,5 тис. тонн моркви та буряків ($8,6 млн), і навіть майже 10 тис. тонн сала ($10,4 млн).
Попри те, що в грошовому еквіваленті Україна експортує в Польщу аграрної продукції та харчів удвічі більше, ніж імпортує, загалом імпорт польських товарів значно переважає експорт українських. Торік Польща поставила в Україну товарів на $6,6 млрд, Україна ж сусідам – на $4,75 млрд.
Найбільше Україна імпортує польські нафтопродукти ($805 млн), кам’яне вугілля та кокс ($152,7 млн), нафтові гази ($341,8 млн), різноманітні мінеральні добрива (понад $360 млн), електротехніку та металевий прокат.
"Уже тривалий час Польща на державному рівні обмежує експорт українського зерна"
Польща не має повноважень обмежувати ексорт із України. Вона може обмежити імпорт на митну територію самої Польщі.
І таке розкидано по усьому тексту.
Дієвим може бути тільки дії держави- заборонити купівлю валюти на усе крім критичного імпорту для фронту. Це стосується не тільки Польщі, а взагалі усього. Без хамонів, фрацузських вин, польської молочки, трусів із Туреччини і Китаю країна 3 роки проживе якось, ніхто із голоду на українських продуктах не здохне.
СИМВОЛІЧНА ЦИФРА - пам'ятаю як Зе клоун казав що як що Україна почне готуватися до війни то буде втрачати 7 міліардів $ в місяць
"Торік Польща поставила в Україну товарів на $6,6 млрд, Україна ж сусідам - на $4,75 млрд."
Все по плану фсб і кремля.
То що йде контрабандою з Польщі в декілька оаз більше за офіційну статистику.
Бойкот польських продуктів!
Не підтримуйте ворожий до України польський бізнес!
Для себе я вирішів нічого польского не купувати,щей дідям наказав.
У нас в крамниці ціла вітріна забита польскими товарами.........
Польська молочка така сама з порошку, що і українська. Просто поляки - маркетологи розкрутили добре рекламу типу "польське то найкраще, якісне і натуральне". польське ще те гівно + мільярдні дотації з Брюселю! Тому українське неконкурентно спроможне.
Повинна бути повна заборона продавати в Україні польські продукти!
декому просто треба латинські букви на упаковці.
Бо українські громадяни звикли купувати чуже закордоне думають що воно краще, тому є попит навіть на дорогі товари
Але якістю не відрізняються
Невже хтось думає що український цукор, олія, гірші за польські ?
Ні може й краще
А поляки закуповують дешеве українське а потім ось все це назад і продають Україні за високими цінами
Дурять людей
у нас своей еды достаточно.
лучше закупать что-то полезное, например дроны либо рэб.
Разом з росієй до перемоги в Європі
Це ляхи ніж в спину встромили, а не наша влада.
Тобі, холопу, аби на коліна впасти.
Асоціація польських переробників молока звернулася до Прем'єр-міністра Республіки Польща, ряду міністерств та до всіх груп Сейму, вжити необхідних заходів для відновлення нормального пропуску молочної продукції на польсько-українському кордоні. Про це повідомляє Інфагро. 23 листопада 2023 року Асоціація польських переробників молока звернулася до Прем'єр-міністра Республіки Польща, Міністерства інфраструктури, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства закордонних справ, Міністерства сільського господарства та розвитку села та до голів усіх парламентських клубів і груп, які зараз засідають у Сеймі, вжити необхідних заходів для відновлення нормального пропуску молочної продукції на польсько-українському кордоні. Внаслідок протесту польських автоперевізників щодо умов конкуренції з українськими перевізниками та прикордонних процедур, з українського боку були заблоковані пункти пропуску на кордоні з Україною. З цієї причини експорт польських молочних продуктів до цієї країни став практично неможливим. Як попереджають польські молочні компанії, поставки стали неможливими, внаслідок чого українські одержувачі польської продукції вже почали надсилати польським експортерам офіційні листи, в яких повідомляють про розірвання торговельних контрактів і крім того вимагають сплати договірних штрафів, пов'язаних з невиконанням термінів доставки. Беручи до уваги складнощі, які зараз переживають польські молочні фермери, і низьку рентабельність переробки молока, спричинену високими виробничими витратами, не можна нехтувати будь-якими можливостями отримання прибутку польською молочною промисловістю. - Ми розуміємо причини протесту перевізників, але цей рік був нелегким для польських молокопереробних господарств, і як держава Польща не може дозволити собі втратити український ринок. А це неминуче станеться, якщо наші партнери з України розглядатимуть польських молокопереробників як ненадійних підрядників, які не дотримуються своїх контрактів. - сказав Марцін Гідзік, президент правління ZPPM. Згідно з офіційними даними, оприлюдненими Міністерством сільського господарства та розвитку сільських територій, тільки в першій половині 2023 року з Польщі в Україну відправилося молочних продуктів на суму понад 250 мільйонів злотих, через два місяці ця сума зросла до понад 320 мільйонів злотих. Якщо ця тенденція збереглася б, можна очікувати, що до кінця року польський експорт молочної продукції в Україну досяг би 470-500 млн. злотих, чому сприяв би передеовопічний сезон - оцінив ситуацію пан Гідзик. Молочна галузь очікує від польської влади негайного вжиття рішучих дій щодо відновлення роботи автоперетинів по обидва боки кордону, оскільки кожен день затримки не лише породжує великі витрати, але й може унеможливити повернення польських експортерів на український ринок.
Поляки на 127 000 000 доларів США продають Україні тільки молочки !!! Вздовж кордону українського повно бєдрьонок побудували...
Так що для поляків Україна це багатомільйонний ринок збуту своєї продукції. Раз такі гонорові хай самі свою молочку жруть! Ринок переорієнтувати + розвиток і підтримка українського фермера і товаровиробника!
П.с. бойкот польських товарів, якими завалена Україна!
Але поляки звісно блокують українське зерно, постійно влаштовуючи акції протесту на кордоні.
Блокадою українського кордону польські фермери протестують проти політики Європейського зеленого курсу та відкриття ринку ЄС для сільгосппродукції з України.
Сусідня Польща відноситься до найбільших постачальників продукції до України і одночасно є одним з найбільших ринків збуту українських товарів. За дев'ять місяців минулого року до України завезли з Польщі товарів на $4,9 млрд. Україна експортувала до Польщі на $3,7 млрд.