Боротьба за мільйони "Тедіс Україна", АЗС Glusco та "Ушастого няня": що відбувається з арештованими активами росіян
БізнесЦензор проаналізував справи з арештованим майном росіян в Єдиному держреєстрі судових рішень.
Попри попередні заяви представників влади про корупцію у Національному агентстві з розшуку й менеджменту активів (АРМА), який непрозоро проводить конкурси з пошуку управлінців арештованого майна та за рішенням суду здійснює їх продаж, орган продовжує працювати.
БізнесЦензор проаналізував справи з арештованим майном росіян в Єдиному держреєстрі судових рішень за вересень.
Мільйони несплачених податків "Тедіс Україна"
12 вересня Шевченківський райсуд м. Києва розглянув клопотання старшого детектива Бюро економічної безпеки України (БЕБ), погоджене з Офісом Генерального прокурора, про передачу АРМА в управління майже 271 млн грн, арештованих на рахунках компанії "Тедіс Україна" в лютому по справі щодо ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах, підробленні документів та легалізації коштів, отриманих нелегальним шляхом.
"Тедіс Україна" був монопольним дистриб’ютором цигарок на вітчизняному ринку ємкістю у кілька мільярдів гривень на місяць. Історія фірми бере початок від часів президентства Віктора Януковича, коли в Україну зайшла російська дистриб’юторська компанія "Мегаполіс" тамтешнього олігарха Ігоря Кєсаєва, власника групи "Меркурій".
Кєсаєв є співвласником російського оборонного заводу ім. Дегтярьова, що випускає для росіян ракетні установки та стрілецьку зброю, зокрема автомат Калашникова.
Впродовж 2010-2011 рр. структура Кєсаєва скуповувала в Україні регіональні тютюнові дистриб’юторські компанії, в результаті в Україні кількість оптових операторів на ринку тютюнових виробів зменшилась з 55 до одного.
Наразі співвласником "Тедіс Україна" виступає одеський підприємець Борис Кауфман, що зараз особисто є фігурантом інших кримінальних справ.
Раніше правоохоронці заявляли про його можливу причетність до злочинної організації в Одесі, яка через системний підкуп місцевих чиновників та депутатів, взяла "контроль за аспектами економічного життя міста", зокрема його забудовою, закупівлями, діяльністю комунальних підприємств.
7 вересня Вищий антикорупційний суд у справі щодо незаконного заволодіння Кауфманом аеропорту "Одеса" та 2,5 млрд грн доходу від його діяльності застосував до підприємця запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення 268,4 млн грн застави.
Справа про несплачені податки "Тедіс Україна" стосується періоду 2020 - І півріччя 2021 років, коли фірма нібито не сплатила на 212,07 млн грн податку на прибуток та на 58,87 млн грн акцизу, не відобразивши дохід у 1,17 млрд грн, загалом не сплатила в бюджет 271 млн грн податків.
Підозру в умисній несплаті податків в лютому оголосили гендиректору "Тедіс Україна", його заступнику та головному бухгалтеру.
На несплачені 271 млн грн наклали арешт, проте дозволили "Тедіс Україна" використовувати кошти під арештом для платежів до держбюджету, а також для виплат заробітної плати.
Передати ці гроші до АРМА, як просили зараз у БЕБ та прокуратурі, суддя Шевченківського райсуду не дозволив. Мотивував це тим, що передача несплачених тоді податків "Тедісу" до АРМА на керування між іншим "значить (…) повне зупинення господарської діяльності" підприємства.
У власників Eva та Varus відбирають виробництво "Ушастого няня"
У 2022 році Печерський райсуд Києва наклав арешт на майно ПрАТ "Вінницяпобутхім", що належить російській компанії "Невская косметика" тамтешнього підприємця, члена путінської партії "Єдиная Росія" Володимира Плесовських.
Підприємство випускає побутову хімію та миючі засоби під ТМ Ворсинка, Мистер Чистер, Невская Косметика, Ушастый нянь.
Ці торгові марки, корпоративні права, банківські рахунки та виробничий комплекс разом із земельними ділянками були арештовані та передані під управління АРМА в серпні 2022 року.
У грудні АРМА провела конкурс на управителя, в якому брали участь десять юросіб. Визначали переможця зокрема за двома ціновими критеріями: сумою прогнозованих щомісячних надходжень до держбюджету та сумою гарантованих надходжень за рахунок власних коштів управителя.
Переможцем визнали ТОВ "Крайтекс -Сервіс", що належить Руслану Шостаку та Валерію Кіптику, власникам роздрібних мереж EVA та VARUS. Компанії групи працюють також в сферах управління складськими комплексами, у будівництві, АПК та ресторанному бізнесі.
Виходячи з витягу протоколу конкурсу АРМА, зазначеному в ухвалі суду, переможець у своїй пропозиції спрогнозував щомісячні надходження до держбюджету на рівні 3,75 млн грн.
В той же час суму гарантованих надходжень за рахунок власних коштів, у разі неможливості забезпечення очікуваного розміру доходів, запропонував всього у 250 тис грн.
На думку конкурента – ТОВ "МДМ", що займається випуском антисептиків TM Manorm та миючих засобів ТМ Чистолайн – є менш економічно вигідною, ніж його пропозиція.
Так, "МДМ" пропонував очікуваний щомісячний розмір доходів від управління майном "Невской косметики" у 2 млн грн, проте гарантована сума надходжень за рахунок власних коштів, становила 1,5 млн грн.
Суддя 11 вересня погодився з цими доводами та рішення АРМА про відхилення пропозиції "МДМ" та визначення переможцем конкурсу "Крайтекс-Сервіс" скасував.
Мережа заправок Віктора Медведчука Glusco перейде від однієї структури "Нафтогаза" до іншої. Почалась судова тяганина.
На початку серпня АРМА в односторонньому порядку розірвало договір управління мережею АЗС Glusco, яку Кабінет міністрів торік передав в управління ТОВ "Нафтогаз Ойл Трейдинг", що через АТ "Укртранснафта", є однією зі структур НАК "Нафтогаз України". Директором фірми зазначений Володимир Бичков.
Причиною розірвання договору стали факти недостовірної інформації про доходи від управління мережею заправок.
Зокрема, управитель інформував АРМА про доходи від використання 27 комплексів мережі, хоча, наприклад, станом на липень експлуатував 68.
За договором, що в односторонньому порядку розірвало АРМА, "Нафтогаз Ойл Трейдинг" мав управляти активами Glusco до червня 2027-го.
Після повідомлення про розірвання договору "Нафтогаз Ойл Трейдинг" звернулось до суду, просило заборонити АРМА змінювати управителя до вирішення спору в суді.
"Заява (…) обґрунтована підготовкою та розробленням Кабінетом Міністрів України проекту розпорядження про передачу в управління АТ "Укрнафта" активів мережі "Глуско", що істотно ускладнить ефективний захист та поновлення порушених прав та законних інтересів ТОВ "Нафтогаз Ойл Трейдинг" та призведе до негативних наслідків не тільки для позивача, а й третіх осіб, оскільки потребуватиме судового оскарження розпорядження Кабінету Міністрів України, а також укладених на його підставі договорів про управління майном; може призвести до зупинення діяльності понад 84 об`єктів комерційної діяльності, припинення трудової діяльності 951 працівників, зупинення постачання нафтопродуктів, припинення платежів до бюджетів всіх рівнів та виплат з заробітної плати", - йдеться в тексті повідомлення.
Втім, забороняти АРМА змінювати управителя суд відмовився.
13 вересня Кабінет міністрів визначив "Укрнафту" управителем активів мережі АЗС Glusco, повідомив голова правління "Нафтогазу" Олексій Чернишов у Facebook.
Уряд дав завдання врегулювати питання відшкодування витрат понесених ТОВ "Нафтогаз Ойл Трейдинг" (ТМ U.GO), яка займалася перезапуском заарештованих комерційних активів Медведчука.
Зернотрейдери не можуть забрати зерно на складах колишнього нардепа-опзжиста Андрія Кісельова
Falcon, Кернел та інші зернотрейдери добиваються в суді зняття арешту зі збіжжя на складах ТОВ "Куп’янськ Агро", що входить до групи родини екс-нардепа Андрія Кісельова.
Збіжжя зернотрейдерів фірма тримала на зберіганні до окупації Куп’янська (Харківська обл) військами РФ. Після деоккупації, в жовтні 2022 року, "Куп’янськ Агро" стало фігурантом кримінальної справи за статтею 111-2 "Посібництво державі-агресору", і збіжжя, що ще залишилось на підприємстві, опинилось під арештом.
Управління СБУ у Харківській області добилось арешту зерната передачі його під управління АРМА.
Як йдеться в тексті судової ухвали, до початку окупації рф території Куп`янського району на "Куп`янськ Агро" зберігалось збіжжя ТОВ "Сангрейн ІНВЕСТ ЛТД", ТОВ"Євро-Тайм Агро", ТОВ "Грей Партнер", ТОВ "Кернел-Трейд".
Однак, під час окупації війська рф вивозили зерно із зерносховищ "Куп’янськ-Агро" у великих розмірах, зазвичай до міста Валуйки російської федерації.
Як зазначається в протоколі допиту свідка, в червні 2022 року "Куп`янськ Агро" "відновило роботу", отримало "дозвільні документи" від так званого "ВГА Куп'янського району", переєструвалось у окупаційній так званій "Налоговой службе Харьковской области". Заробітну плату робітникам сплачувало готівкою в російських рублях.
Аналізуючи відомості протоколів допиту свідків, колегія суддів дійшла висновку, що на підприємстві до початку окупації дійсно зберігалось збіжжя зернотрейдерів.
Під час окупації воно вивозилось до території російської федерації в невстановлених обсягах. Також в період окупації до ТОВ "Куп`янськ Агро" завозилось інше збіжжя місцевими жителями, що теж згодом вивозилось до російської федерації.
У "Куп’янськ-Агро" СБУ арештували 1396 т пшениці 4 класу та 87 т кукурудзи, що, за рішенням АРМА зберігаються у Харківській області на складах ТОВ "Добробуд Сервіс".