688 відвідувачів онлайн
88 903 0

Маєтки, агропідприємства, земля та квартири. Яке майно Шуфрича може конфіскувати держава

Автор: 

Офіційні статки нардепа Нестора Шуфрича: великі борги за комуналку та спір за землю біля Конча-Заспи. БізнесЦензор розбирався, що належить колаборанту

Маєтки, агропідприємства, земля та квартири. Яке майно Шуфрича може конфіскувати держава 01

В п’ятницю 15 вересня СБУ провела обшуки у депутата від забороненої партії "ОПЗЖ", голови парламентського комітету зі свободи слова Нестора Шуфрича. Правоохоронці розповсюдили фото з обшуку помешкання Шуфрича.

На світлинах - російська та радянська символіка, російські військові медалі та військовий одяг, а також документ, що передбачає "широку автономію" для Донецької та Луганської областей, датований 2014 роком та підписаний нардепом Нестором Шуфричем і "академіком Національної академії правових наук , доктором юридичних наук" Віктором Медведчуком.

Маєтки, агропідприємства, земля та квартири. Яке майно Шуфрича може конфіскувати держава 02

Того ж дня Печерський районний суд Києва обрав Шуфричу запобіжний захід у вигляді арештуа у справі про державну зраду. Він перебуватиме в СІЗО щонайменше два місяці. Обраний йому запобіжний захід не передбачає внесення застави.

Шуфрича підозрюють у держзраді, нібито він співпрацював із співробітником ФСБ Росії та колишнім народним депутатом України Володимиром Сівковичем і за його завданням "просував в Україні проросійські наративи".

І тут варто зазначити, що проросійська позиція Шуфрича, що був спікером проросійської партії ОПЗЖ, а до цього "Партії регіонів", навряд чи для когось лишалась таємницею. Навіть в останні тижні перед повномасштабним вторгненням Шуфрич публічно агітував за те, що Україні треба домовлятися з Росією і невизнаними "Л/ДНР" на їх умовах.

З 2014 року Шуфрич заперечував напад Росії на Україну та запевняв, що війська РФ не воюють на Донбасі. Робив це зокрема в ефірах вже закритих телеканалів Віктора Медведчука — NewsOne та "112". Після заборони цих каналів Шуфрич став співвласником телеканалу "Перший незалежний", який створили колишні працівники "телеканалів Медведчука". Цей канал також заборонили.

Шуфрич — народний депутат багатьох скликань, починав політичну кар’єру ще у середині 1990-х як член партії СДПУ(о), до якої, зокрема, входили Віктор Медведчук, Леонід Кравчук та Петро Порошенко. Потім був членом опозиційного Віктору Ющенку блоку "Не Так!", депутатом від "Партії регіонів" та міністром з надзвичайних ситуацій в уряді Віктора Януковича.

4 березня 2022 року Нестора Шуфрича затримала тероборона, коли він намагався сфотографувати блокпост. Депутат пояснив, що "вийшов сфотографуватися на фоні пам'ятки" та заявив, що в лавах "невеликого загону" планував захищати Верховну Раду.

В травні 2022-го Шуфрич виїхав з України, але через деякий час повернувся.

Якщо зараз правоохоронці зберуть достатньо доказів проти нардепа, то за держзраду на Шуфрича чекає 15 років ув’язнення або й довічне позбавлення волі з конфіскацією належного йому майна.

БізнесЦензор розбирався, що держава може конфіскувати у Шуфрича, а що навряд чи - бо він контролює ці активи через інших осіб.

У 2002-му, за даними "Дзеркала тижня", Шуфрич придбав 50% однієї з найбільших приватних газовидобувних компаній "Нафтогазвидобування". Частку в компанії він у 2016-2017 роках продав компанії ДТЕК Ріната Ахметова за $98 млн. І це була єдина офіційна бізнес-угода Нестора Шуфрича.

У 2015-2017 роках у деклараціях Шуфрича значились готівка в мільйони гривень та багато нерухомості - десятки квартир і земельних ділянок, кілька будинків, колекції ікон, живопису, фарфору та зброї.

У 2018-му він отримав, за даними Forbes, статус найозброєнішого чиновника, задекларував 156 видів вогнепальної зброї.

Серед бізнес-активів нардеп вказував частки у закарпатському виробнику соків "Вітал Плюс" (80%) та "Мисливському клубі "Кремінка" (100%).

У 2016 році журналісти "Радіо Свобода" з’ясували, що разом із екс-головою Держкомпідприємництва України Михайлом Бродським Шуфрич володіє часткою в ПАТ "Київський річковий порт", а також частиною землі на Рибальському півострові у Києві, де будується ЖК Рибальський.

Чим він володіє зараз? Наразі декларації чиновників та держслужбовців залишаються закритими. З реєстру судових рішень можемо зробити висновок, що Нестор Шуфрич лишається власником великої кількості нерухомості у столиці та в селищі Козин під Києвом, за які регулярно забуває сплачувати комунальні.

Великі борги за комуналку

13 вересня 2023 Обухівський райсуд Київської області видав наказ стягнути з Нестора Шуфрича півмільйона гривень боргу за спожитий природний газ.

В січні 2023 року до суду з позовом до Нестора Шуфрича звернулось Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старонаводницька 6-Б", якому з квітня 2018 року по жовтень 2022 року Нестор Шуфрич заборгував внески за утримання будинку та прибудинкової території на близько 66 тис грн.

У 2021 році комунальне підприємство "Київтеплоенерго" звернулось до суду з позовом стягнути з Нестора Шуфрича борг за послуги на 209 тис грн. Потім справу закрили, через те що нардеп заборгованість погасив.

Вісім гектарів землі у Козині

Довгі роки з певними перервами у Шуфрича намагаються відібрати земельну ділянку площею 8 га, що знаходяться в межах елітного поселення Козин, біля Конча-Заспи.

У 2009 році райадміністрація безкоштовно передала цю землю у власність сімом громадянам, зокрема батьку Нестора Шуфрича – Івану Шуфричу, змінивши перед цим цільове використання ділянки.

Земля частково знаходиться у прибережній зоні Дніпра, тому за законом не могла передаватися у приватну власність.

Втім, у 2015-му вона перейшла до статутного фонду ТОВ "Амалфі Девелопмент Груп", що за даними системи Youcontrol, входить до групи структур Нестора Шуфрича.

Власником компанії до березня 2023 року значився Іван Шуфрич. Раніше фігурував у власниках також помічник Нестора Шуфрича у Верховній Раді Вячеслав Черепаня. Зараз – громадянин Угорщини Дьордь Штофа.

В цьому році судова тяганина за ділянку знову активізувалась, зі структурою Нестора Шуфрича за землю змагається в суді фірма "Затишне" забудовника Дмітрія Буряка, російського підприємця з литовським паспортом, співвласника девелоперської компанії DeVision, що вже не перший рік планує масштабну забудову в районі Конча-Заспи.

Незадеклароване майно

У 2019 році Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) після перевірки декларації Нестора Шуфрича за 2017 рік зазначило відсутність у ній частини майна, що офіційно оформлене на нардепа.

Зокрема у декларації Шуфрича була відсутня земельна ділянка з кадастровим номером 3223155400:03:024:0187 загальною площею 1 500,0 м2, у с. Козин, Обухівський район, Київська область, номінальною вартістю 254 925 грн; земельна ділянка з кадастровим номером 3223155400:03:024:0188 загальною площею 7 520 м2, у с. Козин, Обухівський район, Київська область, вартістю 238 304 грн; житловий будинок площею 701,5 м2 у Козині вартістю 10, 47 млн грн; будинок загальною площею 336,3 м2, вартістю 532 470 грн; земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:33:001:0153 площею 0,10 га, вартістю 126 810 грн; квартира площею 83,5 м2, що належить дружині.

Не зазначив нардеп також нерухомість, яку в звіті зазначено як комплекс у Закарпатській області.

Не зазначив Шуфрич вартість двох авто BMW Х5, які нібито використовував на праві оренди.

У розділі "цінні папери" Шуфрич зазначив, що є співвласником ПАТ "Ужгородський завод "Електродвигун", ПАТ"Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк, ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Реал груп", що не декларують великих доходів.

Загалом, за даними НАЗК, недостовірні відомості у декларації відрізняються від достовірних на 11, 62 млн грн.

Маєтки, агропідприємства, земля та квартири. Яке майно Шуфрича може конфіскувати держава 03

До конфіскацій підготувався

Велике розслідування щодо майна Шуфрича в березні цього року проводила редакція Bigus Info. Це розслідування не дає уявлення куди саме Шуфрич вклав основні кошти від продажу в 2016-2017 рр. своєї частки у "Нафтогазвидобуванні" компанії ДТЕК Ріната Ахметова за $96 млн, проте дає розуміння того, що найбільші та найдорожчі активи Нестора Шуфрича офіційно давно оформлені на інших осіб.

Журналісти знайшли у Шуфрича чотири маєтки у Конча-Заспі, комплекс "Конюшня Бутенко" під Києвом, шість квартир у центрі Києва, апартаменти в Одесі на березі моря на 500 кв. м.

Більшість майна записані на угорця з російськими звʼязками Дьордя Штофа.

На помічника Шуфрича у ВР на громадських засадах Вячеслава Черепаню записана низка агропідприємств – ПСП "Оскар", ПП "Галичина- Органік", МБК "Агротехніка", "Галаагробізнес -МЗ", ПАП "Колос", "Тамаваровудекспорт", "Ландрас-Агро", ПСП "Роднічок" тощо, що обробляють тисячі гектарів у Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській областях.

В деяких з цих бізнесів партнерами Черепані виступає Богдан Козак, брат екс-нардепа-втікача Тараса Козака, що також звинувачується у держзраді. І фірма "Гармонія" дружини Віктора Медвечука Оксани Марченко.

Інший відомий актив, з яким пов’язують Нестора Шуфрича, - Київський річковий порт, також формально до нардепа не має відношення. Його головна цінність у величезному земельному банку – на балансі підприємства великі площі столичної землі.

Так, ЖК Рибальський у Подільському районі Києва зводиться на 4,5 га землі річкового порту. Одним з партнерів проєкту є Perfect Group нардепа – колишнього опзжиста Дмитра Ісаєнка.

Окрім того, до земель річкового порту належить ділянка у 10,1 га в районі вулиці Набережно -Хрещатицькій, що має незабаром забудуватись під проєкт "Новий Поділ".

Основним співвласником ПАТ "Київський річковий порт" виступає родина колишнього голови Держкомпідприємництва Михайла Бродського.

Нестор Шуфрич, за даними системи Youcontrol, контролює 45,5% ПАТ через підконтрольні ТОВ "Сучасне партнерство" та ТОВ "Сант Галлен Холдінг". Ці фірми офіційно записані на таких собі Ірину Коваленко, Богдана Ревука та Ірину Терещенко.