Прокурор з Донеччини. Що відомо про нового голову Антимонопольного комітету
Антимонопольний комітет отримав нового керівника – 6 вересня 2023 року його офіційно очолив Павло Кириленко. Що відомо про нового голову АМКУ?
Антимонопольний комітет – це важливий державний орган, який в теорії має слідкувати за порушенням антимонопольного законодавства в усіх галузях економіки України.
АМКУ має здійснювати контроль за монополіями, не допускати і карати за зловживання домінуючим становищем і недобросовісну конкуренцію.
На практиці ж роль АМКУ в останні роки носить досить символічний характер.
Із липня 2020 року до вересня 2023 главою Антимонопольного комітету була Ольга Піщанська, котра 5 вересня подала заяву про звільнення з посади. Так, на її місце призначили Павла Кириленка.
Хто такий Павло Кириленко?
Павло Кириленко народився 5 травня 1986 року в Макіївці (Донецька область). З 2008 року, після закінчення Юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, почав працювати в органах прокуратури. Він обіймав посади у відомствах Донецької області, Криму, а згодом – і в Генеральній прокуратурі.
У вересні 2017 року Кириленко став військовим прокурором Ужгородського гарнізону Західного регіону, а в червні 2019 знову повернувся на схід України, отримавши посаду голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника військово-цивільної адміністрації.
Кириленко пробув на цій посаді до 5 вересня 2023 року, а вже наступного дня був призначений керівником Антимонопольного комітету України.
Кириленко має старшого на два роки брата Євгена, який працював у силових структурах України, але 2014 року перейшов на бік проросійської терористичної організації ДНР і відтоді працює оперативником у так званому Міністерстві державної безпеки "ДНР". Внесений у базу "Миротворця" ще і як бойовик "5 ОМСБР".
Варто зазначити, що саме "Міністерство державної безпеки ДНР" відповідає за обмін полонених, і саме із цим "відомством" співпрацював затриманий навесні 2022 року народний депутат від ОПЗЖ і кум Путіна Віктор Медведчук.
У 2019 року Кириленко заявив, що не підтримує з братом жодних зв'язків через політичні розбіжності.
В одному з інтерв’ю сам Кириленко так відповів про свою родину на тимчасово окупованій території: "Хочете, жорстко відповім? У мене немає там сім’ї. Немає нікого, немає людей цих. І вони про це знають".
Павло Кириленко у березні минулого року отримав Орден Богдана Хмельницького III ступеня за вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України, мужність і самовіддані дії, виявлені під час організації оборони населених пунктів від російських загарбників.
Кириленко одружений, має двох дітей. Його дружина працює в Управлінні праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, має квартиру, гараж та земельну ділянку в окупованій Горлівці. Сам Кириленко орендує квартиру в Ужгороді та є власником житла у Львові. Сім’я проживала разом, коли Кириленко працював в Ужгороді, зараз же всі перебралися до Києва.
Кириленко став сумновідомим для загалу в липні 2019 року, коли, заступивши на посаду Донецької ОДА, поїхав на передові позиції Збройних Сил України неподалік від тодішньої лінії розмежування. Його авто в той день потрапило під обстріл росіян, згоріла вантажівка, один український військовий загинув, а ще одного було поранено.
У штабі операції Об’єднаних сил тоді заявили, що не знають, із якою метою Кириленко перебував у зоні бойових дій. Свій виїзд на лінію розмежування він із військовими не погоджував.
Що далі
На початку серпня 2023 року Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності Антимонопольного комітету України", який розширює повноваження АМКУ, зокрема відповідно до вимог угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
Закон фактично наділяє Антимонопольний комітет функціями органів досудового розслідування: на підставі судового рішення господарського суду АМКУ під час проведення перевірок зможе отримувати безперешкодний доступ до приміщень підприємств, установ та організацій та до місць зберігання інформації, тобто до комп’ютерів, серверів або сейфів. Антимонопольний комітет зможе копіювати дані, накладати арешт, вилучати предмети чи інші носії інформації, документи й, за необхідності, опломбовувати приміщення.
Саме в такому варіанті Павло Кириленко отримує посаду голови АМКУ, і далі від нього буде залежати, наскільки ефективно працюватиме відомство з оновленими функціями та можливостями.