1554 відвідувача онлайн
14 124 0

Криза в ІТ: Рекрутери уже не пишуть першими, а кількість відгуків на вакансію у сім разів перевищує пропозицію

Автор: БізнесЦензор

Український ІТ-сектор переживає найбільшу за останні роки кризу. БізнесЦензор розбирався в причинах та наслідках.

Криза в ІТ: Рекрутери уже не пишуть першими, а кількість відгуків на вакансію у сім разів перевищує пропозицію 01

Кількість вакансій на українському ІТ-ринку влітку упала до рівня 2019. Натомість кількість відгуків на них у сім разів перевищує пропозиції.

Це випливає з графіку динаміки кількості вакансій на українському ІТ-ринку і кількості відгуків на них з 2018 року, опублікованому порталом Djinni - один з найбільших сайтів для пошуку роботи IT-спеціалістами.

Криза в ІТ: Рекрутери уже не пишуть першими, а кількість відгуків на вакансію у сім разів перевищує пропозицію 02

Ще п'ять років тому рекрутери писали першими ІТ-фахівцям в 5 разів частіше, ніж кандидати. Зараз — рівно навпаки.

"На початку 2018-го Djinni index був майже 7, але зі зростанням кількості вакансій він швидко знизився до "комфортних" 3-3.5 у квітні-листопаді 2019. Далі був "ковідний провал", а у квітні—листопаді 2021 індекс повернувся до 3.5. Після початку повномасштабного вторгнення, у березні 2022 індекс вже був 0.88, тобто на кожні 100 відгуків на вакансії, кандидати отримували 88 пропозицій. Станом на середину серпня він вже 0.18 в середньому по всіх категоріях", - зазначає портал.

Криза в ІТ: Рекрутери уже не пишуть першими, а кількість відгуків на вакансію у сім разів перевищує пропозицію 03

Активне звільнення інженерів

За перше півріччя 2023 року кількість працівників у 50 найбільших IT-компаніях України скоротилася на 6100 осіб, або 6,6% до 86,3 тисячі людей, свідчать дані профільного порталу DOU.

При цьому найбільші скорочення у найбільших компаніях - на липень 2023 року у топ-25 IT-компаній України працювало 67,4 тисячі осіб, або на 5,7 тисячі менше, ніж узимку.

Криза в ІТ: Рекрутери уже не пишуть першими, а кількість відгуків на вакансію у сім разів перевищує пропозицію 04

У першу чергу скорочення торкнулися технічних фахівців. У 25 найбільших ІТ-компаніях України за перші шість місяців 2023 року було звільнено (а також мобілізовано або звільнилися сам) 5100 осіб.

Активне зменшення робочих мізків в українському ІТ-ринку пов'язане з кількома факторами. На перше місце слід виділити глобальну кризу у світовому ІТ, яка супроподжується звільненнями айтівців по всьому світу.

Наступним фактором є війна РФ проти України, адже міжнародні клієнти менш активно розміщують у нас нові проєкти через безпекові ризики.

Третій - це недостатні темпи бронювання ІТ-фахівців від мобілізації - заброньовано лише 1,4% фахівців у топ-50 ІТ-компаніях, або 1,2 тис фахівців з 86,3 тис.

Трохи краща ситуація у продуктових компаній, зазначає DOU. Вісім українських компаній, які продають не код, а свої власні ІТ-продукти, зберегли позитивну динаміку приросту. Саме на продуктові компанії припала половина усіх наймів за пів року в топ-50.

Зарплати поки на місці

Опитування українських розробників демонструє, що вже майже рік медіанна зарплата практично не змінюється. Однак є тенденція до зменшення зарплат найоплачуваніших фахівців і розробників рівня Senior.

Водночас спостерігається певне зростання компенсацій нетехнічних фахівців

За даними опитування DOU, медіанна зарплата Director of Engineering зросла на $800, зарплати у найдосвідченіших фахівців з менеджменту проєктів - на $400 у першому півріччі.

Продовжують зростати зарплати у System Analysts і Data Science. Невелике зростання зарплат також було і у маркетингу (на $110 в середньому за всіма посадами).

Тренд на зниження обсягів експорту українського ІТ

Зменшуються також і обсяги притоку валюти від експорт ІТ-продукту.

За пів року експорт IT-послуг з України зменшився на 9,3% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, і становив $3,38 млрд.

Криза в ІТ: Рекрутери уже не пишуть першими, а кількість відгуків на вакансію у сім разів перевищує пропозицію 05

У першому кварталі цього року експорт IT-послуг з України знизився на 16% у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року, і склав $1,68 млрд.

Водночас, за результатами 2022 року ІТ-індустрія забезпечила рекордні валютні надходження до української економіки у $7,34 млрд. Обсяг експорту збільшився на $400 млн у порівнянні з довоєнним 2021 роком.