1702 відвідувача онлайн
12 616 0

Чому Україна зупиняє експорт електроенергії в ЄС

Автор: 

Бездіяльність НКРЕКП та Міненерго позбавляють Україну експортної валютної виручки у період профіциту електроенергії. (Оновлено позицією Укренерго, НКРЕКП та Міненерго)

Чому Україна зупиняє експорт електроенергії в ЄС 01

Через три дні після початку експорту електроенергії в ЄС основним маршрутом Україні довелося його зупинити.

З 21 квітня Україна призупинила експорт електроенергії до Словаччини, який розпочався 17 квітня.

Словаччина - один із трьох маршрутів експорту електроенергії з України. Окрім цієї країни електроенергія експортується до Молдови та Польщі.

Завдяки синхронізації української енергосистеми із енергосистемою Євросоюзу (ENTSO-E) у 2022 році Україні вдалося наростити експорт електроенергії до ЄС та Молдови у більш як два рази у грошовому еквіваленті: в січні-жовтні минулого року було експортовано 2,6 млрд кіловат/годин на $542,514 млн, або на $326,9 млн більше, ніж у 2021 році.

Entso-e (European Network of Transmission System Operators for Electricity) - це європейська мережа операторів системи передачі електроенергії, куди входить також і український системний оператор "Укренерго".

Через масовані російські ракетні обстріли у жовтні 2022 Україна зупинила експорт електроенергії на пів року.

Перші експортні поставки електроенергії розпочалися на початку квітня 2023 року у Молдову: 12 квітня українські компанії поставили 497 МВт-г електроенергії, 16 квітня обсяги зросли до 2056 МВт-г, 19 квітня добові обсяги експорту зросли до 3000 МВт-г, а 20 квітня - до 3200 МВт-г.

Другим напрямком для експорту української електроенергії стала Польща - щодоби з України експортується 1800 МВт-г. Експорт здійснює однак компанія - "ДТЕК.Західенерго" Ріната Ахметова по єдиній працюючій між країнами лінії електропередач лінії від "Добротвірської ТЕС" (ДТЕК) на Замость.

Словаччина - третій і найбільший за обсягами напрямок для експорту української електроенергії запрацював 17 квітня. У цьому напрямку поставки електроенергії відбувалися у межах максимального можливого обсяги - по 200 МВт щогодини (4800 МВт-г/добу).

Міністр енергетики Герман Галущенко в ефірі телемарафону заявив, що у 2023 році Україна планує експортувати до ЄС більші обсяги електроенергії, ніж торік.

Попри заяву міністра, з 21 квітня експорт електроенергії з України по словацькому (ключовому) маршруту припинився.

Технічна можливість експорту по словацькому маршруту - 400 МВт на годин, але ральні обсяги експорту на 21 квітня та наступні дні становитимуть - 0 МВт, свідчать дані платформи НЕК "Укренерго" з розподілу потужності міждержавного перетину. Водночас імпорт електроенергії зі Словаччини зберігається на рівні 200 МВт-г.

При цьому експорт електроенергії у Словаччину - висококонкурентний напрямок, 20 квітня електроенергію в цю країну експортувало шість компаній: "ДТЕК.Західенерго" Ахметова - 3019 МВт-г, "Де Трейдинг" Максима Єфімова - 772 МВт-г, "Еру Трейдинг" Дейла Перрі та Ярослава Мудрого - 469 МВт-г, "Електротрейдінг Груп" (ЕТГ) Сергія Астапова - 321 МВт-г, "ЛЕ Трейдинг Україна" (записана на Євгена Свірського) - 134 МВт-г, а також компанія "ТЕС" експортувала 85 МВт-г.

За правилами Entso-e, системні оператори країн, які торгують між собою електроенергією, розподіляють навпіл дохід від продажу доступу міждержавного перетину.

При цьому якщо обсяги заявок на аукціонах не перевищують доступну потужність, то плата за перетин з експортерів не стягується.

Наприклад, при максимальній потужності імпорту зі Словаччини в Україну у 500 МВт-г, імпортери вибирають 200 МВт-г і тому не сплачують за доступ.

І навпаки - якщо обсяг заявок на аукціоні перевищує доступну потужність перетину. Зокрема на добових аукціонах "Укренерго" з доступу до міждержавних ліній передач в окремі години плата за право експортувати електроенергію у Словаччину зростала до 1,9 тис грн за МВт-г. Водночас ціновий індекс електричної енергії базового навантаження на ринку "на добу наперед" за 10 днів квітня 2023 року становить 3 тис грн/МВт-г.

У чому причина зупинки експорту електроенергії з України?

У березні 2022 року, коли енергосистема Україна була синхронізована з ENTSO-E, уряд взяв на себе зобов'язання синхронізувати правила проведення аукціонів з продажу доступу до ліній електропередач згідно із європейськими, в тому числі про спільний розподіл доходу від продажу доступу до перетину.

На це Україні було відведено рік, протягом якого НЕК "Укренерго", оскільки не були введені правила спільного розподілу доходу, на аукціонах з продажу доступу до міждержавного перетину електропередач заробило 5 млрд грн.

На початку року європейські оператори підняли питання про спільний розподіл доходів від продажу доступу до ліній електропередач.

Однак українські чиновники не підготували законодавство відповідно до правил ENTSO-E.

За даними телеграм-каналу "Монополіст", Словаччина приняє імпорт електроенергії з України саме через те що НКРЕКП та Міненерго на прийняли підзаконні акти, а саме новий порядок розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів при операціях з експорту-імпорту електроенергії за спільною з європейськими країнами-сусідами процедурою.

Мова зокрема про спільні аукціоні та спільний розподіл грошей від продажу доступу до міждержавного перетину. Зокрема, НКРЕКП мало затвердити зміни до Кодексу системи передачі про проведення спільних аукціонів на розподіл перетину. 

Як повідомило "Укренерго", чинний порядок розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів не передбачає можливості проведення спільних аукціонів. Такий порядок має затвердити НКРЕКП.

"Укренерго" заявляє, що кілька разів зверталася до НКРЕКП з проханням затвердити порядок проведення спільних аукціонів.

Крім того, за даними "Укренерго", для проведення спільних аукціонів на європейській аукціонній платформі JAO, де проводять аукціони більшість операторів системи передачі сусідніх країн, до українського законодавства необхідно внести зміни: можливість компенсації на випадок форс-мажорних обставин при будь-яких обмеженнях; до податкового законодавства для дотримання рівних прав іноземних та українських учасників аукціонів (звільнити від оподаткування операції з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, як це передбачено у європейському законодавстві); внести послуги з надання доступу до міждержавних перетинів до переліку послуг, за операціями з імпорту яких НБУ забезпечує проведення валютних переказів.

Водночас НКРЕКП та Міненерго звинуватили "Укренерго" у зриві проведення аукціонів з розподілу перетину за напрямком "Україна - Словаччина".

Як пише "Енергореформа", зокрема НКРЕКП стверджує, що "Укренерго" не забезпечено надання йому інформації у встановлений у запиті НКРЕКП від 17 квітня строк до 19 квітня про здійснені компанією кроки, організаційні заходи та процеси, направлені на забезпечення проведення аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів за напрямком Україна – Словаччина.

Водночас Міненерго пізно ввечері 20 квітня в своєму телеграм каналі назвало аукціон щодо експорту е/е до Словаччини зірваним "Укренерго".

В міністерстві зазначили, що 19 квітня словацький оператор системи передачі відмовився надавати доступ до свого міждержавного перетину з Україною.

Міністерство припускає, що причиною такого рішення було проведення "Укренерго" аукціонів з розподілу пропускної спроможності на півгодини раніше за операторів системи передачі сусідніх країн, включаючи Словаччину.

При цьому аукціони з розподілу пропускної спроможності мають бути двосторонніми: за участі оператора системи передачі електроенергії України, а саме "Укренерго", та країни-контрагента.

Пізніше Міненерго видалило це повідомлення з телеграм-каналу.

Водночас НКРЕКП у коментарі, розданому журналістам, озвучило аналогічну розміщеній Міненерго позицію, додавши при цьому, що вирішення питання проведення двосторонніх аукціонів за участю ОСП України та ОСП країни-контрагента має відбуватися в рамках чинної нормативної бази.

Регулятор зазначив, що розподіл пропускної спроможності міждержавних перетинів регулюється законом про ринок електроенергії, зокрема, статтею 43, та порядком розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, затвердженим постановою регулятора №763 від 3 квітня 2020 року. Згідно з повідомленням, відповідальним з української сторони за організацію, проведення та розподіл коштів від проведення аукціонів є "Укренерго", як і в інших країнах – їхні ОСП.