826 відвідувачів онлайн
5 306 0

Міністр агрополітики Микола Сольський про заборону експорту зерна: "Очевидно, що наступні місяці будуть для нас важкі"

Автор: 

Польща, Угорщина та Словаччина заборонили ввезення зерна та іншої агропродукції з України. Що відбувається?

Міністр агрополітики Микола Сольський про заборону експорту зерна: Очевидно, що наступні місяці будуть для нас важкі 01

В суботу 15 квітня міністр розвитку і технологій Республіки Польща Вальдемар Буда підписав розпорядження, яким забороняється ввіз до Польщі сільгосппродукції з України до 30 червня.

Заборона не обмежується лише українським збіжжям, проти якого польські фермери активно протестують з вересня. Документ забороняє також широкий асортимент іншого продовольства з України, зокрема овочів та фруктів, м’ясо-молочної продукції, яєць, алкоголю тощо.

За інформацією міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, через польський кордон щомісяця Україна експортує від 500 до 700 тис тон продукції.

Польські фермери вимагали закрити експорт українського зерна з вересня минулого року, вважаючи його причиною падіння внутрішніх цін на збіжжя. Нібито через експорт з України ціни в Польщі на зерно знизилась на 20-30%.

Раніше польський уряд намагався владнати ситуацію за допомогою квот чи додаткових мит ЄС на українську продукцію, проте Єврокомісія відмовила.

В грудні польські фермери почали протести біля українсько-польського кордону, перекривали траси та митні пропускні пункти. Міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик намагався знизити градус пристрастей, обіцяв фермерам "притримати" українське зерно та вирішити цінове питання.

І дійсно деякий час з незрозумілих причин на кордоні вантажівки з українським збіжжям тижнями не могли пройти перевірку.

Тим часом, щоб підтримати польських фермерів, уряд Польщі разом з Єврокомісією вирішили компенсувати збитки, які їм завдає безмитний експорт зерна з України, виділили майже 60 млн євро допомоги.

Проте це не згладило ситуацію, фермери продовжили страйки, що змусило міністра сільського господарства Польщі 5 квітня піти з посади.

Як повідомили в міністерстві аграрної політики України, тиждень тому сторони попередньо домовились, що чотири культури з України – пшениця, кукурудза, насіння соняшника та ріпаку – до 1 липня 2023 року йтимуть через Польщу лише транзитом. Цього тижня мали погодили та підписати текст Меморандуму про взаєморозуміння.

16 квітня угорський уряд оголосив, що запроваджує тимчасову заборону на імпорт зерна, олійних культур та іншої аграрної продукції з України.

А 17 квітня Словаччина слідом за Польщею та Угорщиною заборонила імпорт зерна з України.

Чому все ж таки дійшла справа до тимчасової заборони українських продуктів і як це позначиться на вітчизняній галузі БізнесЦензор запитав у міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського.

-Наскільки рішення поляків про заборону транзиту сільгосппродукції з України було для вас неочікуваним? Чи були розмови про можливість подібного рішення напередодні?

- Розмови про те, що в Польщі є складнощі з місцевими фермерами через наш експорт, почалися після Нового року, ще в січні. Були з цього приводу різні розмови, публічні та непублічні. Були переговори, що закінчилися нашою спільною заявою на початку березня.

Траплялися різні моменти на кордоні. Наша продукція йшла до Польщі то з хорошою швидкістю, то повільно через перевірки, що тривали довше ніж звичайно.

Між нами постійно була комунікація. Але що буде рішення про заборону імпорту та транзиту в такій формі ми дізнались вчора ввечері, ще до обіду ми обговорювали умови меморандуму який планували підписувати в понеділок.

- Це лобі місцевих аграріїв так спрацювало і дотисло свій уряд?

- В них сьогодні відбувся З’їзд фермерів. Це рішення лобіювали місцеві аграрні спілки, союзи.

- Чи можете ви цю ситуацію зараз переломити? Наскільки поляки категоричні?

- Ми на це дуже сподіваємось. В понеділок в мене зустріч у Варшаві з міністром.

- Чи дійсно українська продукція так тисне на польський ринок, на ціни там?

- То, що українське зерно тисне на їх ринок, це правда. Склалась ситуація, що цієї весни ціни на зерно пішли вниз, чого не чекав польський фермер, який притримав зерно минулого сезону, щоб зараз продати дорожче. Але вона не обумовлена лише наявністю українського зерна. Глобальні ціни на зерно весною суттєво зменшились.

- Чи можна очікувати подібні рішення від інших наших сусідів? Наприклад, від румунів. Через їх порт у Чорному морі транспортується суттєва частка нашої сільгосппродукції.

- Ми з усіма спілкуємось, всі розуміють в якій зараз ситуації Україна та її фермери. Певні процедури ініціювала Словаччина. Зі словацьким міністром в мене зустріч запланована наступного тижня. Будемо спільно шукати рішення. Очевидно, що будуть для нас важкі наступні місяці. Україна виробляє багато якісної сільгосппродукції, багато зерна і може бути конкурентом будь-якій європейській країні в цій сфері. Тому це призводить до таких моментів як зараз.

- За песимістичним сценарієм, чи зможе Україна в короткий строк перенаправити той обсяг експорту, що транспортувався через Польщу?

- Об’єм продукції, що перетинає польський кордон – це 10% від того, що загалом виїжджає з України. Обсяг, що перетинає польський кордон тільки частково лишається у Польщі, інше – транзит. Ми ще будемо обговорювати питання транзиту. Більш того – наша позиція, що ми маємо його спростити. Я сподіваюсь на конструктив. В нас насправді з поляками близькі та сильні відносини. Ми їх розуміємо і сподіваємось на їх розуміння також. Тому, я вважаю, що про заміну експорту через Польщу ще зарано говорити.

Розпорядження Міністра розвитку і технологій РП від 15 квітня 2023 року щодо заборони ввозу з України сільськогосподарських продуктів

неофіційний переклад

На підставі ст.12 п. 1 пп.3 і п. 2 закону від 16 квітня 2004 року "Про адміністрування обороту товарів з закордоном" (Збірник Законів за 2019 рік поз. 1606) наказую таке:

§ 1. До 30 червня 2023 року запроваджується заборона на ввезення на територію Республіки Польща сільськогосподарських продуктів походження або доставлення з території України згідно з додатком до цього Розпорядження.

§ 2. Розпорядження набуває чинності в день опублікування.

Міністр розвитку і технології

Вальдемар Буда

За погодженням:

Міністр фінансів

Міністр сільського господарства і розвитку села

Додаток до Розпорядження Міністра розвитку і технологій

від …2023 року (Збірник Законів, поз….)

Перелік сільськогосподарських продуктів, заборонених до ввезення з України на територію Республіки Польща

Сільськогосподарські продукти поділені на такі сектори, перераховані у відповідних частинах Додатку І до Розпорядження Європейського Парламенту і Ради (EU) № 1308/2013 від 17.12.2013, яким встановлюється спільна організація ринків сільськогосподарських продуктів і скасовується Розпорядження Ради (EWG) № 922/72, (EWG) № 234/79, (WE) № 1037/2001, (WE) № 1234/2007 (Зб. Розп. ЄС L 347 від 20.12.2013, ст. 671 з наст. змінами):

  1. Зернові, частина І;

  2. Цукор, частина ІІІ;

  3. Сухий корм, частина IV;

  4. Насіння, частина V;

  5. Хміль, частина VІ;

  6. Льон і конопля, частина VІІІ;

  7. Овочі і фрукти, частина ІХ;

  8. Продукти переробки з овочів і фруктів, частина Х;

  9. Вина, частина ХІІ;

  10. Яловичина і телятина, частина ХV;

  11. Молоко і молокопродукти, частина ХVІ;

  12. Свинина, частина ХVІІ;

  13. Баранина і козлятина, частина ХVІІІ;

  14. Яйця, частина ХІХ;

  15. Курятина, частина ХХ;

  16. Алкоголь етиловий, сільськогосподарського походження, частина ХХІ;

  17. Продукти бджільництва, ХХІІ;

  18. Решта продуктів, частина ХХІV.