Як Україна може стати експортером газу
Одним із результатів війни може стати перетворення України з імпортера газу на експортера. Щоправда, це буде трохи інший газ – але воно й на краще.
17 листопада 2022 року під час одного з масованих ракетних ударів по Україні збройні сили РФ направили більшість ракет на об'єкти з видобутку газу. Були пошкодження та руйнування, виникла пожежа – щоправда, рятувальники швидко її ліквідували.
Було зруйновано декілька об'єктів "Укргазвидобування" на сході України, інші отримали пошкодження різного ступеня.
Ракетні удари мають дві цілі: утруднити транспортування західної зброї в зону боїв, а також – завдати максимальної шкоди економіці України. Відповідно, удари по газодобувній інфраструктурі показують, що росіяни вважають цю галузь однією з ключових в українському народному господарстві.
Хоча, звичайно, і без цих ударів український газовидобуток у 2022 році опинився у сумному стані. За минулий рік видобуток газу скоротився на 6% – з 19,8 до 18,5 млрд куб м. Це найнижче значення видобутку за останні 20 років.
Звичайно, головна причина тут – російська агресія. Окупація частини Харківської області вдарила по видобутку газу, як і те, що Полтавська область виявилася прифронтовою.
АТ "Укргазвидобування" (УГВ) залишається найбільшим газовидобувним підприємством країни. Протягом року компанія видобула 13,2 млрд куб. м газу (на 3% менше, ніж минулоріч), видобуток товарного газу УГВ склав 12,5 млрд куб. м.
В свою чергу, ПАТ "Укрнафта" скоротила видобуток природного газу на 7% – до 1 млрд куб. м. Тут основна причина скорочення видобутку – старі родовища та практично відсутність інвестицій у газовидобуток.
Приватні компанії за підсумками року показали найбільше падіння – до 4,3 млрд куб м, на 15% менше, ніж минулого року.
Падіння видобутку газу не позначилося фатально на економіці тому, що через війну ця сама економіка почала споживати набагато менше енергії. У деякі місяці – практично вдвічі у порівнянні з 2021 роком.
Ринок збуту для приватних газовидобувних компаній сильно звузився, а експорт газу внутрішнього видобутку залишається під забороною. Тому компанії накопичували запаси у підземних сховищах – понад 1,2 млрд куб. м газу на початок грудня 2022 року.
Ще один момент, який потрібно враховувати: з березня по серпень 2022-го рента на видобуток природного газу в Україні була прив'язана до цін газу на європейських торгових майданчиках – а там він торгувався у рази дорожче, ніж в Україні.
Приватні газовидобувні компанії зазнали шоку: одночасно впали доходи від продажів, газ було продавати складно, а рента була невиправдано високою. Результатом стало припинення будь-яких приватних інвестицій у газовидобування.
Ситуація почала покращуватися із серпня, коли базис для розрахунку ренти прив’язали до цін на внутрішньому ринку. Проте кардинально ситуація з видобутком газу на сході країни явно не зміниться до перемоги. Та й після неї ще нескоро – адже доведеться спершу розмінувати, потім – відновлювати зруйноване.
При цьому, наприклад, ДТЕК налаштований цілком оптимістично. Ще наприкінці листопада 2022-го компанії, що входять до "ДТЕК Нафтогаз", придбали на відкритому аукціоні право на розробку двох газових родовищ у Полтавській області: Майорівської площі за 1,102 млрд грн та Бірківсько-Зіньківської площі за 211 млн грн.
Як зазначили в енергохолдингу, Майорівська площа, зокрема, має увійти до загальної моделі розробки газових родовищ Полтавського регіону. Інвестиції очікуються на рівні декількох мільярдів гривень, зазначили у ДТЕК.
Ще наприкінці 2022 року тодішній голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявляв, що 2023-го Україна (якщо постарається, звичайно) цілком зможе не лише обійтися без імпорту газу, а й навпаки – стати його експортером: "Якщо не буде воєнних втрат, то відповідно, ми наступного року збільшуватимемо видобуток. Ми 2023 року запускаємо програму горизонтального буріння, це фактично освоєння нетрадиційних колекторів. Таким чином, 2023 році ми можемо очікувати збільшення видобутку, принаймні, на 5%".
Крім того, на Львівщині "Нафтогаз" пропрацьовує технологію та виробничий процес видобутку природного газу з вугільних пластів.
Про це розповів вже новий голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов: "Україна має одне з найвищих значень вмісту метану на тонну вугілля (в середньому 2,5 м3/т у Канаді та до 25 м3/т в Україні) та 7-е місце у світі за запасами вугілля. Тому ця технологія у нас має значні перспективи. Наразі тривають дослідні роботи на обраній спільно з ДП "Львіввугілля" ділянці, а наприкінці 2023 року, у випадку успішних результатів досліджень, ми плануємо повноцінно запустити проект та розпочати буріння".
За основу взято досвід застосування технологій із вилучення метану з вугілля (Coal Bed Methane), який вивчили фахівці групи "Нафтогаз" на виробничих майданчиках США, Китаю, Канади.
До прикладу, в США видобуток метану вугільних пластів перевищує 60 млрд куб. м на рік, що майже втричі більше річного споживання газу в Україні. Окрім додаткового внеску для зміцнення енергонезалежності України, технологія допоможе зробити безпечнішим видобуток вугілля.
Крім того, ця діяльність допоможе Україні покращити показники відповідності директивам ЄС щодо зниження емісії шкідливих газів. Видобуток також дасть поштовх для розвитку регіонів, де він здійснюватиметься, адже це додаткові робочі місця та податки у місцевий бюджет.
Чернишов вважає, що НАК "Нафтогаз України" може у 2023 році збільшити власний видобуток природного газу на 1 млрд куб. м.
Причому це відбуватиметься як за рахунок збільшення видобутку в Західній Україні, так і за рахунок виведення на ринок (насамперед з метою експорту) нового продукту – біометану (очищеного біогазу).
Аграрне виробництво в Україні від війни постраждало набагато менше, ніж промисловість, тому наша країна продовжує виробляти величезну кількість органіки – тобто сировини для виробництва біогазу.
Європейці ж у рамках "зеленого переходу" готові купувати український біометан у необмеженій кількості.
Ще у жовтні минулого року Юрій Вітренко казав: "Наступного року ми будемо займатися тим, що й приватні компанії – виробництвом біометану, знов-таки з біомаси. Потенціал для вироблення біометану величезний – до 10 млрд куб. м на рік. Для того, щоб вийти на такий рівень, потрібні роки, але все одно вже наступного року ми можемо вийти принаймні на 0,5 млрд куб. м біометану. І зазначу, що при експорті премія на біометан сягає EUR500. … Ми купуємо обладнання, деякі його елементи виготовляються в Україні, і це теж питання масштабів. Є різні типи біометанових заводів. І є певні воєнні аспекти. Тобто ми, наприклад, розуміємо – якщо будувати великий завод, він може бути більш вразливим для російських атак, але в принципі переваги біометанових установок у тому, що вони можуть бути дуже різні за розміром, дуже різними з точки зору часу, за який їх можна встановити. Частина обладнання буде українська, частина буде імпортуватися, і ми теж працюємо над цим з міжнародними партнерами".
3 лютого 2023 року між Україною та Європейським Союзом підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного партнерства в сфері біометану, водню та інших синтетичних газів.
Ще раніше, 6 січня, Уряд затвердив Порядок функціонування реєстру біометану, підготовлений Держенергоефективності із Міненерго на виконання Закону України №1820.
Також Держенергоефективності спільно із європейськими партнерами розпочало активну роботу над розробкою і запровадженням реєстру гарантій походження біометану. А НКРЕКП внесла зміни до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем, що дозволяє постачання біометану в мережі.
Для цього збільшено молярну частку вмісту кисню у природному газі з 0,02 мол. %
- до 0,2 мол. % для доступу біометану до газотранспортної системи;
- до 1,0 мол. % — до газорозподільних систем.
Більше того, виробництво біометану як значуще джерело доходу в майбутньому розглядають і аграрні холдинги.
Так, президент "МХП Еко Енерджі" Олександр Домбровський наводить такі цифри: "За допомогою біогазу та біометану ми могли б замістити близько 10 млрд куб. м природного газу на рік. А структура споживання газу в Україні наступна – ми до війни, у 2020 році, споживали близько 30 млрд куб. м, 20 млрд куб. м – це власний видобуток і 10 млрд куб. м ми імпортували. Тобто, ці 10 млрд ми могли отримати за рахунок відновлюваної енергетики".
Ось і вимальовується картина: вже до кінця нинішнього року Україна зменшть потребу в імпортному газі за рахунок власного видобутку, а водночас розпочне процес налагодження експорту біометану в ЄС.
Денис Стаджі для БізнесЦензор