Генеральний менеджер Binance в Україні: Криптозима триватиме ще якийсь час, але український ринок криптовалют продовжує стрімко розвиватись
Як вплине банкрутство відомих криптовалютних компаній на майбутнє ринку, що дасть легалізація криптоіндустрії Україні. БізнесЦензор поставив ці питання генеральному менеджеру Binance в Україні та Східній Європі Кирилу Хом’якову.
Рік, що минає, позначився високою турбулентністю на крипторинку та виходом з нього ряду знакових гравців, останнім з яких стала одна із найбільших світових криптобірж FTX. Компанія заборгувала $8 мільярдів понад мільйону кредиторів, серед яких як звичайні користувачі, так і пенсійні фонди та інвестиційні компанії із світовим ім’ям.
Банкрутство компанії, яка вважалася однією з найнадійніших на ринку, похитнуло віру інвесторів та підштовхує уряди країн по всьому світу до посилення регулювання галузі.
З минулого року цим шляхом йде Україна – віце-прем'єр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров закликав якнайшвидше ухвалити законодавство, яке дозволить легалізувати крипторинок в Україні.
Втім найбільші його гравці вбачають у нинішній кризі можливість для індустрії стати більш прозорою та відповідальною.
Як вплине банкрутство відомих криптовалютних компаній на майбутнє ринку, що дасть легалізація криптоіндустрії Україні, як зможе використовувати платежі криптовалютою бізнес і держава, а також як гравці цього ринку працюють і допомагають країні під час війни? БізнесЦензор поставив ці питання генеральному менеджеру Binance в Україні та Східній Європі Кирилу Хом'якову.
- Рік видався складним для криптосфери, з ринку пішов цілий ряд знакових компаній, одною з яких стала FTХ. Як це вже вплинуло на криптіндустрію і до яких трансформацій на ринку це призведе?
- Ситуація із FTX дуже погано вплинула на ринок, але якщо поглянути на цю ситуацію з іншого боку – то криптоіндустрія виходить на новий рівень. Проєкти, які були кон’юнктурними та не несли реальної цінності для клієнтів, підуть з ринку. А сильні гравці, які мають цінність – залишаться.
З точки зору всієї індустрії, зараз менше 1% людей користується криптовалютою. А через декілька років всі 8 мільярдів людей будуть користуватися блокчейном кожного дня. Якщо подивитись на ситуацію з цього боку, то криптоіндустрія тільки на самому початку свого зростання.
- Ви згадали про кризу довіри – серед інвесторів FTX були і пенсійні фонди, і відомі інституційні інвестори. Яким чином можна повернути довіру до криптоіндустрії?
- Я можу говорити лише про нашу компанію. По-перше – це прозорість, по-друге – це абсолютна відкритість інформації про резерви, про активи, про те, як використовуються клієнтські кошти. Блокчейн – це достатньо прозора система, тобто всі ці дані можна оприлюднити і зробити доступними для клієнтів онлайн. Такі, як Proof of Reserves, які більшість бірж вже почала публікувати, щоб показати, що всі клієнтські кошти забезпечені необхідною кількістю активів.
Гравці ринку мали б дотримувалися стандартів прозорості, що виключало б підозри у якійсь сумнівній або незаконній фінансовій діяльності. Ми розуміємо, що на нас це накладає певні обов’язки, як на лідера ринку. Ми маємо виводити індустрію з тієї ситуації, у яку останні події нас завели. Тому ми зробили декілька важливих кроків для цього.
Ми збільшили наш фонд екстреного страхування SAFU (Secure Asset Fund for Users) до 1 мільярда доларів. Також ми започаткували ініціативу із відновлення індустрії (IRI), що допомагатиме найкращим проєктам, які через події на ринку не мають достатньої ліквідності, але несуть цінність для користувачів. І надалі ми плануємо цілий ряд аудитів, щоб бути максимально відкритими для клієнтів.
Як лідери ринку ми дотримуємось основних принципів діяльності CEX, і закликаємо інших гравців ринку ніколи не використовувати кошти користувачів на власні потреби та в якості забезпечення, мати прозорі докази активів, створити страховий фонд, уникати надмірного кредитного плеча та постійно працювати над посиленням та застосуванням протоколів безпеки.
- Ряд світових урядів вважає, що добровільних кроків окремих гравців крипторинку у поточній ситуації недостатньо, вказуючи на необхідність ретельного регулювання галузі. В Україні базовий закон "Про віртуальні активи" було підписано ще у березні, однак він досі не запрацював. Чи готова українська криптоспільнота працювати у легальній площині?
- Насправді, ми вже були максимального готові до регулювання, треба було лише внести зміни до Податкового кодексу. Але Україна стала кандидатом на членство у Європейському Союзі, а ЄС вже розробив і впровадив загальноєвропейську регуляцію ринків криптоактивів – MiCA. Тому державою було прийнято рішення одразу із змінами до Податкового кодексу вносити зміни до основного закону в частині адаптації до вимог MiCA.
Це потрібно для того, щоб регулювання криптоіндустрії в Україні відповідало європейському. Цей процес дещо відтермінував ухвалення змін до Податкового кодексу, але я впевнений, що у першому кварталі наступного року ці два закони будуть ухвалені, і вже у другому кварталі почнеться ліцензування українських криптобірж.
- Чи є у Вас якісь підрахунки, яку користь легалізація криптоіндустрії може принести економіці України? Скільки коштів може додатково надійти до держбюджету від оподаткування криптоактивів?
- Це дуже хороше запитання, тому що ніхто не знає, якою кількістю криптовалюти володіють всі українці, а отже невідома податкова база. Також, поки що не визначений розмір податку. Адже він має бути достатнім для розвитку держави і разом з тим не має відлякувати інвесторів.
У держави є велике сподівання на те, щоб зробити процес оподаткування простим, доступним і прозорим для того, щоб ринок розвивався, заохочуючи великих гравців, інвестиції та технології.
Ми вважаємо, що податки потрібно максимально знижувати, що принесе максимальну користь. Показовим є приклад Португалії, яка ввела 0% податку на криптовалюту і це перетворило її на справжній європейський криптовалютний хаб. Країна залучила дуже велику кількість стартапів, великих організацій, ІТ-компаній. У підсумку непрямі доходи держави набагато перевищили можливі прямі доходи від оподаткування фізичних осіб, які володіють криптовалютою.
- Сама Binance готова отримати ліцензію в Україні після ухвалення необхідного для легалізації ринку законодавства?
- Так. Ми готуємося і хочемо отримати ліцензію першими.
- Водночас Binance вже співпрацює в Україні як з бізнесом, так і з державою. Зокрема, повідомлялося про плани інтегрувати в мобільний додаток "Дія" сервіс Binance Pay для розрахунків криптовалютою. Однак цей проєкт поки що призупинений?
- Ми маємо експертизу і технології, які дозволяють достатньо просто платити криптовалютою і користувачам це дуже подобається. Ми пропонуємо нашу допомогу і технології як комерційному, так і державному сектору.
Український бізнес вже із задоволенням використовує ці технології і отримує конкурентні переваги. Вже зараз "Фокстрот", WOG, "Алло", Varus, і багато інших рітейлерів дуже активно використовують можливість оплати криптовалютою.
Ми запропонували рішення для впровадження цих технологій у державному секторі. Україна – це цифрова держава, яка досягла дуже високого рівня розвитку цифрових послуг. Тому інтеграція оплати криптовалютою – це лише питання часу.
Для нас цей проєкт не має комерційної складової, він про створення інфраструктури. Тому коли держава буде готова, ми також будемо готові допомагати у цьому напрямку.
-Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков розповідав, що проєкт з інтеграції оплати криптовалютою у "Дію" призупинений до початку ліцензування криптобірж в Україні. Тобто цей проєкт може реалізуватися за участі Binance після внесення необхідних змін до законодавства?
- Так. Наразі абсолютно всі біржі в Україні які надають сервіс українським користувачам зареєстровані в іноземних юрисдикціях. Незалежно від того, чи це компанії, засновані в Україні, чи міжнародні компанії. Позиція Мінцифри полягає у тому, що сервіси для державних послуг мають надаватися компаніями, які отримали ліцензію в Україні. Тобто українськими компаніями, які відповідають вимогам регуляції. Власне кажучи, цього і чекає Міністерство цифрової трансформації – коли запрацює закон, всі гравці отримають ліцензії і потім вони обиратимуть, хто буде надавати такі сервіси.
- Ви щойно згадували про співпрацю Binance з приватним бізнесом в Україні. Це свідчить про зростання популярності платежів криптовалютою?
- Ми бачимо експонентне зростання таких платежів. Зараз ще не можна порівнювати традиційний спосіб оплати банківськими картками з оплатою криптовалютою через Binance Pay, але тренд вказує на те, що дуже скоро ситуація може змінитись і оплат криптовалютою буде здійснюватись набагато більше.
Наразі це тільки початок, тобто про якісь дуже серйозні об’єми поки що говорити зарано. Але вже сьогодні кількість рітейлерів, які хочуть інтегрувати ці рішення, – колосальна. Ми маємо чергу із зацікавлених партнерів на наступні декілька місяців, які хочуть запропонувати можливість оплати криптовалютою своїм клієнтам.
- Чим обумовлене зростання популярності використання криптовалюти серед українців і наскільки зросла кількість користувачів Binance в Україні з початку року?
- Активність користувачів з початку війни зросла більш ніж у 2 рази, оскільки криптовалюта в ці складні для України часи стала єдиним і по-справжньому зручним та швидким засобом платежів, переміщення капіталу, засобом підтримки своїх сімей.
- Разом із тим цілий ряд великих українських волонтерських фондів вказували на переваги використання криптовалюти в умовах війни для благодійності.
З точки зору благодійності – це абсолютно новий світовий кейс. Те, що ми побачили в Україні, – наскільки швидко, без жодних обмежень, без жодних кордонів люди могли переказувати гроші на допомогу Україні і українцям. Я думаю, що це надасть нового поштовху для використання криптовалюти.
У підсумку на поширення використання криптовалюти в Україні зараз впливає три чинники – це можливість вберегтися від девальвації і інфляції, можливість переміщувати капітал і допомагати країні.
- У перспективі використання криптовалютних розрахунків може стати ще простішим, наприклад, Binance планує запуск свого карткового продукту в Україні?
- Так, ми плануємо і велика частина підготовки для запуску цього проєкту вже зроблена. Думаю, що вже найближчим часом ми анонсуємо Binance card в Україні.
- До кінця цього року?
Скоріше за все, на початку наступного. На жаль, через постійні відключення електроенергії і ми самі, і партнери змушені працювати з великими обмеженнями. Але сподіваюся і вірю, що найближчим часом ця ситуація стабілізується і всі наші плани здійсняться.
- Водночас переваги криптовалют також можуть використовуватися для фінансування якихось нелегальних речей. Що робить Binance, щоб цього не допустити?
- Ви абсолютно праві, що настільки ж просто, як робити пожертви у криптовалюті на добрі, правильні речі, настільки ж просто і збирати на фінансування тероризму. Наші підрозділи безпеки та розслідувань співпрацюють з кіберполіцією та іншими правоохоронними органами.Спільними зусиллями ми вже викрили разом не одну схему з відмивання коштів.
Нещодавно наша дослідницька група виявила, що з лютого російським військовим групам була направлена криптовалюта на загальну суму понад 4 мільйони доларів. Вони збирали ці кошти у Telegram і передавали їх цим проросійським групам для придбання зброї. Разом з українськими правоохоронцями ми змогли запобігти продовженню цієї незаконної діяльності.
- Яким чином легалізація криптоіндустрії в Україні вплине на співпрацю з правоохоронцями, наскільки важче буде використовувати ці можливості для фінансування незаконної діяльності?
- Суттєвих відмінностей не буде. Якщо у правоохоронців є підтверджені факти, вони звертаються до нас і ми співпрацюємо, щоб зупинити незаконну активність. Але ми не передаємо жодної інформації про користувачів правоохоронним органам без законних підстав, які дозволяли б отримати ці дані, наприклад, у банку.
- Конкуренти також закидали, що Binance продовжує обслуговувати громадян РФ.
- Ми вже озвучували свою позицію і я можу її ще раз повторити. Binance – це перша криптовалютна біржа, яка запровадила п’ятий пакет європейських санкцій та обмежила для всіх росіян можливість мати більше ніж 10 тисяч євро на їх рахунках.
Зараз ми активно вивчаємо восьмий пакет європейських санкцій, а наші юридичні особи в ЄС вже не надають жодних сервісів російським громадянам.
Тому ми дуже спокійно ставимося до атак наших конкурентів, адже велика кількість бірж взагалі не виконують санкції і продовжують працювати в Росії. Вони жодним чином не допомагають Україні, в той час як ми запустили низку проєктів, спрямованих на підтримку України та українців та виконуємо абсолютно всі міжнародні санкції.
Щодо позиції українського офісу – то в українському офісі працюють українці, тому ми безперечно підтримуємо Україну і сподіваємося на найшвидшу перемогу.
- Яку саме допомогу Binance надає Україні, чи співпрацює компанія з волонтерськими або благодійними організаціями?
- В рамках нашої підтримки України ми безпосередньо пожертвували 10 мільйонів доларів та відкрили краудфандингову платформу, де люди з усього світу також можуть перераховувати кошти на допомогу Україні.
Ми фінансували як прямі проєкти, такі як Binance refugee card, так і співпрацювали з великою кількість міжнародних і українських благодійних організацій. В рамках Binance refugee card загалом 15 тисяч людей отримали допомогу по 225 BUSD.
Наразі ми плануємо сконцентруватися на освітніх проєктах, щоб допомагати людям отримувати нові професії, заробляти в ІТ і укріплювати український ІТ-сектор.
- У Binance в Україні вже був заявлений доволі великий спільний освітній проєкт ІТ-Generation з Мінцифри, на якому етапі він зараз?
- Вже є перші випускники, які завершили навчання і отримали дипломи за новими спеціальностями. Велика кількість учасників повинна закінчити його до кінця цього року. В рамках першого етапу понад 1800 студентів отримали 100% фінансування від Binance для отримання такої освіти і процес навчання триває.
Ми побачили дуже великий інтерес і соціальну важливість цього проєкту, тому ми плануємо його продовжувати, і зараз ведемо активну підготовку другого етапу ІТ Generation.