Звідки Україна отримує валюту
БізнесЦензор проаналізував найбільші канали надходження валюти в Україну у 2022 році.
Попри окупацію РФ частини території України, руйнування десятків підприємств та блокування морських портів, експорт товарів у 2022 році не втратив статусу головного джерела надходження валюти в Україну.
Натомість на друге місце серед найбільших каналів надходжень валюти в Україну стали кредити та гранти від країн-партнерів та міжнародних фінансових організацій.
БізнесЦензор проаналізував, які найбільші канали надходження валюти в Україну в 2022 році.
Експорт товарів
Згідно останніх актуальних даних Держстату, експорт товарів з України за 9 місяців 2022 року (порівняно з січнем-вереснем 2021 року) скоротився на 31,4% – до $33,07 млрд.
Імпорт також скоротився, але не так різко як експорт - 23,7%, до $38,48 млрд. Таким чином, негативне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами у січні-вересні 2022 року зросло у 2,4 раза порівняно з аналогічним періодом 2021 року – до $5,42 млрд.
Більше 27% всього експорту товарів з України за 9 місяців цього року становили зернові культури. Ще 13% - рослинні та тваринні жири. Сталь та вироби з неї - це ше 13% експорту товарів, а руда - 11%.
Натомість продукція з доданою вартістю - машинобудування, продукти харчування та продукція хімічної - у меншості. Частка машинобудування в експорті становила 9%, харчової продукції - 5%, хімічної переробки - 3%.
Міжнародна фінансова допомога
За даними Міністерства фінансів з початку повномасштабного вторгнення і станом на 30 листопада державний бюджет України було профінансовано кредитами від Міжнародних фінансових організацій, а також двосторонніми кредитами та грантами на загальну суму $27,3 млрд.
Оскільки міжнародну фінансову допомогу заборонено направляти на фінансування військових дій для звільнення територій України від російських окупантів, то цими грошима фінансуються ішні критично важливі бюджетні видатки: пенсії, субсидії, виплати бюджетникам, ВПО, відновлення пошкодженої інфраструктури тощо.
Найбільший обсяг допомоги Україна отримала від США у вигляді грантів на суму $10 млрд.
Гранти не потрібно повертати, адже вони є безповоротною фінансовою допомогою.
На другій позиції - ЄС, який надав Україні $7,3 млрд кредитів. На третій - $2,7 млрд від МВФ.
Грошові перекази
В минулі роки приватні грошові перекази з-за кордону були одним з ключових джерел надходжень валюти в Україну.
В попередні роки динаміка обсягів стабільно зростала. Однак в 2022 році обсяги переказів, порівняно з 2021 роком, зменшуються через заборону виїзду військовозобовязаним чоловікам, а також через вимушену міграцію в сусідні країни частини українців, які генерують ці перекази.
Загалом за січень - жовтень 2022 року грошові перекази із-за кордону сягнули $11,07 млрд, що лише на 3,7% менше показників аналогічного періоду 2021 року, коли загальна сума переказів становила $11,51 млрд.
У жовтні обсяг приватних грошових переказів в Україну склав $1,13 мільярда, порівняно із $1,16 млрд у жовтні минулого року, свідчать попередні дані Національного банку України.
Зокрема, перекази офіційними каналами (заробітна плата та приватні перекази) у жовтні оцінюються у $540 млн, що на 20,7% менше, ніж у жовтні минулого року. При цьому обсяги заробітної плати, отриманої із-за кордону зменшились до $237 млн за місяць, порівняно із $323 млн у жовтні минулого року.
Крім того, $585 млн надійшло з-за кордону неформальними каналами, що на 22,4% більше показників за жовтень минулого року.
У 2021 році обсяг приватних грошових переказів в Україну з-за кордону становив $15,03 млрд, що на 25,4% або на $3,05 млрд більше показника за 2020 рік і став рекордним показником.
Експорт ІТ-послуг
Експорт ІТ-послуг з України, попри падіння другий місяць поспіль, лідирує в своїй категорії.
За десять місяців 2022 року експорт IT-послуг з України приніс до понад $6 млрд валютного виторгу. Це на 9,9% більше аналогічного періоду 2021 року.
Однак, попри зростання виторгу від експорту ІТ-послуг на $542 мільйони порівняно з минулим роком, обсяг експорту у жовтні, за даними НБУ, впав на 7,4% - галузь отримала на $43 млн менше.
Від’ємні показники експорту фіксуються другий місяць поспіль.
Однак комп’ютерні послуги все ще становлять значну частину в структурі загального експорту послуг – 43,8% (на 5,7% більше порівняно з 2021).
"До кінця року ми будемо і надалі бачити просідання експорту IT-послуг, зокрема через удари Росії по критичній інфраструктурі України та проблеми з енергопостачанням", – каже Степан Веселовський, CEO Львівського ІТ Кластера.