Які держпідприємства контролюватиме топ-менеджер з компанії Коломойського
Кабмін призначив куратором найбільших держпідприємств менеджера авіакомпанії олігарха Ігоря Коломойського.
На початку вересня Фонд державного майна отримав нового керівника. Ним став нардеп від "Голосу" Рустем Умеров. Його призначення Верховна рада погодила 7 вересня.
Фонд держмайна - центральним органом виконавчої влади зі спецстатусом, який займається управлінням та приватизацією сотень державних підприємств. Керівник Фонду держмайна призначається та звільняється президентом України за згодою Верховної ради.
Після призначення на посаду Умеров заявив, що хотів би перетворити Фонд держмайна на єдиного керуючого усією державною власністю в Україні, яка наразі розподілена між 96 різними відомствами.
До призначення Умерова керівника ФДМУ обов'язки голови виконувала перша заступниця Ольга Батова. Вона стала в.о. з лютого 2022 року, після звільнення з посади Дмитра Сенниченка.
Через кілька тижнів після призначення Умерова на посаду керівника ФДМУ Кабінет міністрів призначив йому нового першого заступника - розпорядженням від 27 вересня ним став Дмитро Клименков.
Водночас звільнена з посади першого заступника голови ФДМУ Ольга Батова була переведена на посаду радника голови Фонду.
Батова написала заяву про відставку ще в липні, після того як за кілька днів до цього зробила резонансну заява про те що Фонд держмайна не може відновити контроль над "Тернопільобленерго". Державі в обленерго належить 50,99% акцій, проте підприємство контролюється олігархом Ігорем Коломойським.
Всі державні пакети акцій обленерго були передані Фондом державного майна в управління Міністерства енергетики, окрім Тернопільобленерго.
Батова тоді пояснила, що така ситуація склалася, оскільки акції цього обленерго не переведені в бездокументарну форму акції, реєстр акціонерів знаходиться у компанії, яка не видає його. В результаті технічно Міненерго не може забрати в управління "Тернопільобленерго" без акцій та реєстру акціонерів.
Пряма цитата колишньої в.о. ФДМУ: "Обленерго контролюється одним відомим олігархом (прізвище вона не назвала, але йшлося про Коломойського - БЦ), в якого там юридично немає навіть 1 акції… юридично держава є мажоритарним акціонером, а фактично – взагалі контролю не має над підприємством, навіть звільнити керівника неможливо, тому що це повноваження наглядової ради, яку неможливо призначити, так як неможливо призначити загальні збори через відсутність реєстру акціонерів, а на підприємстві хтось "заробляє" в цей час".
Після цієї заяви вона пообіцяла зібрати ЗМІ і розповісти все детально, однак згодом передумала. Через два місяці вона була звільнена і переведена в ранг радника керівника ФДМУ.
Водночас її місце зайняв Дмитро Клименков.
Новопризначений перший заступник голови Фонду держмайна останні десять років працював в компанії "Міжнародні Авіалінії України" (МАУ) Ігоря Коломойського, де очолював напрямок інфраструктури та логістики.
Тобто колишній топ менеджер компанії олігарха був призначений на посаду першого заступника голови ФДМУ, яку до цього обіймала чиновниця, яка публічно заявила про фактичне захоплення держпідприємства цим олігархом.
Пресслужба ФДМУ повідомила, що "Клименков займатиметься питаннями відновлення роботи найбільших державних підприємств та впровадження сучасних корпоративних стандартів управління".
Тобто новопризначений заступник голови Фонду держмайна контролюватиме роботу найбільших державних підприємств, а також формуватиме на них кадрову політику (буде мати вплив на звільнення та призначення керівників).
Окрім того Клименков може очолити наглядові ради найбільших підприємств, які перебувають під управлінням ФДМУ.
Найбільші підприємства під управлінням Фонду держмайна
- Одеський припортовий завод - найбільший виробник азотних добрив в Україні, який також контролює перевалку аміаку з аміакопроводу "Тольятті-Одеса";
- Енергогенеруюче підприємство "Центренерго", держпідприємство Добропіллявугілля та інші державні вугільні шахти. Раніше БізнесЦензор розповідав, як державне "Центренерго" в 2019 році перейшло під контроль людей з групи "Приват" Коломойського, зокрема купувало у структур олігарха газ за завищеними цінами і продавало електроенергію за заниженими. За цими епізодами САП та НАБУ повідомили про підозру одному чинному та двом колишнім працівникам "Центренерго", а також представнику комерційної структури;
- Об'єднана гірничо-хімічна компанія - один із найбільших у світі виробників титанової сировини, займаючи 4% світового ринку;
- Виробник добрив Сумихімпром, який контролюється менеджментом олігарха Дмитра Фірташа;
- Тернопільобленерго, на 50,99% належить державі. Ще 25% і 15% акцій відповідно тримають кіпрські фірми Larva Investments і Bikontia Enterprises, які приписують Ігорю Коломойському та Костянтину Григоришину. Однак операційний контроль зберігається за менеджментом Коломойського;
- Кілька десятків спиртових заводів (цікаві з точки зору виробництва етанолу для змішування з газовим конденсатом і виготовленням біобензину).
Щоправда, після того настало 24 лютого і повномасштабне вторгнення *****...
А, може, ці дві події якось між собою пов'язані? (риторично).