Диверсія РФ на "Північному потоці". Чи готові ЄС та Україна пройти зиму
Напередодні опалювального сезону Росія здійснила "диверсію" на "Північному потоці" і звинуватила у цьому інші країни. Чи готові ЄС та Україна?
На газопроводах "Північний потік -1" та "Північний потік - 2", які прокладені по дну Балтійського моря від Росії до Німеччини, зафіксовано різке падіння тиску внаслідок розгерметизації і витоку палива (результати на фото).
Спершу падіння тиску газу було зафіксовано в ніч проти 26 вересня на одному з двох трубопроводів "Північного потоку-2".
Газогін, потужністю перекачки 55 млрд куб м газу на рік, так і не було введено в експлуатацію. Однак Росія заповнила його газом в очікуванні сертифікації ЄС трубопроводу, без якого запуск був неможливий. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну сертифікацію газопроводу зупинено.
Після того як було зафіксовано падіння тиску на "Північного потоку - 2" морське управління Данії виявило витік газу біля берегів острова Борнхольм у районі траси проходження газопроводу. Це виняткова економічна зона Данії.
Ввечері того ж дня відбулося падіння тиску і на двох газопроводах "Північного потоку-1" і також внаслідок розгерметизації газогонів та витоку газу.
Навколо зон витоків газу встановлені 5-мильні зони заборони для судноплавства.
Прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен вважає, що не можна виключати диверсію як причину трьох витоків, виявлених на газопроводах "Північний потік".
Національна сейсморозвідувальна мережа Швеції зафіксувала два чіткі вибухи в цьому районі в понеділок.
"Руйнування, що сталися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів системи "Північний потік", мають безпрецедентний характер. Терміни відновлення працездатності газотранспортної інфраструктури поки що оцінити неможливо", - заявив оператор першого "Північного потоку" - Nord Stream AG.
Німецьке видання Tagesspiegel повідомило, що витоки газу могли статися в результаті диверсії. Дмитро Пєсков, прессектретар військового злочинця Путіна, заявив, що не виключає диверсій на газогонах. Цю ж тему підхопили пропогандиські ЗМІ РФ та телеграм-канали, які почали писати про "британські диверсії" та "українських бойових плавців".
При цьому найбільш зацікавленою стороною диверсій на "Північних потоках" є сама Російська Федерація.
Вона ще раніше зупинила постачання газу в Європейський союз "Північним потоком" з метою створення тиску за допомогою високих цін, щоб західні країни послабили антиросійські санкції і зменшили допомогу Україні.
Збройні сили Данії оприлюднили фото та відео з місця витоку газу з російських газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2".
Billeder fra F-16 af gaslækage i Østersøen. https://t.co/OgCDfcvTjG pic.twitter.com/D5wsoXvuda
— Forsvaret (@forsvaretdk) September 27, 2022
"Північний потік-1" - найважливіший маршрут з транспортування газу в Європу, яким постачалося більше третини російського газу в ЄС.
Газогін "Північний потік - 1" Росія зупинила 31 серпня нібито на планове техобслуговування. Він мав запрацювати на 20% потужності 3 вересня.
Проте "Газпром" заявив про виявлення витоку мастила на єдиній робочій турбіні газопроводу і відмовився від відновлення транспортування газу.
При цьому німецька Siemens Energy, яка зазвичай обслуговує турбіни "Північного потоку", заявила, що такий витік мастила не може бути причиною для повної зупинки трубопроводу.
Ще раніше "Газпром" відмовився забирати відремонтовану турбіну для "Північного потоку", яка зараз знаходиться у Німеччині, вимагаючи скасування запроваджених щодо Росії санкцій.
Минулого року Росія експортувала 203,5 млрд куб м газу на $55 млрд. В тому числі трубопроводами та танкерами в Європейський союз було імпортовано 155 млрд куб м газу.
З цих обсягів трубопроводами "Газпром" поставив в ЄС 145 млрд куб м газу, зокрема по "Північному потоку-1" поставлено 55 млрд куб м, а через газотранспортну систему України 42 млрд куб м.
Газопроводом "Ямал-Європа", який іде через Білорусь, поставлено ще 33 млрд куб м. По Турецькому потоку в ЄС було поставлено - 15 млрд куб м.
Наразі ж транспортування газу в ЄС відбувається по українській газотранспортній системі та Турецькому потоку.
З початку 2022 року по українській ГТС прокачано 16 млрд куб м газу, в тому числі 13 млрд куб м газу було поставлено в Словаччину. На даний момент щодоби по газотранспортній системі здійснюється транзит російського газу обсягом в 42 млн куб м.
Не можна виключати, що транзит газу по ГТС України може бути припинений найближчим часом. Росія погрожує запровадити санкції проти НАК "Нафтогаз України" через подачу нового позову в арбітраж проти "Газпрому", що стане підставою для російського монополіста припинити оплачувати транзит газу через Україну. Після цього транзит газу може зупинитися. У наступному році РФ закладає у бюджет скорочення обсягів експорту газу на 16,8 млрд куб м, що рівнозначно поточним обсягам транзиту через ГТС України.
Чи готові країни ЄС до повної зупинки поставок російського газу
На даний момент підземні сховища газу ЄС заповнені на 87,7%, повідомляє "Інтерфакс-Україна" з посиланням на асоціацію Gas Infrastructure Europe.
Цільового показника у 80% було досягнуто ще в серпні.
Зокрема перевищили цільовий рівень у 80% сховища Бельгії, Чехії, Хорватії, Данії, Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів, Польщі, Португалії та Іспанії. Відстають - Австрія, Болгарія, Угорщина та Латвія. Очікується, що вони досягнуть цільового показника на початку жовтня.
Найнижчі запаси в ЄС на ПСГ Латвій - близько 53%. Це сховище відповідає за резервне газопостачання чотирьом країнам – трьом державам Балтики та Фінляндії.
Як пише Bloomberg, цієї зими ЄС має можливість імпортувати скрапленого танкерного газу на 40% більше, ніж в 2021 році. Цих обсягів вистачить, щоб компенсувати повну зупинку поставок російського газу трубопроводами з 1 жовтня.
Прогноз Bloomberg передбачає, що цієї зими Європа імпортує 40 млн тонн скрапленого газу. Після регазифікації обсяг збільшується приблизно у 600 разів. Таким чином мова йде про 35,76 млрд куб му газу.
Окрім того 27 вересня запущено газопровід Baltic Pipe - новий канал для норвезького газу в Європу обсягом 10 млрд куб м щорічно.
В 2022 Норвегія стала найбільшим постачальником газу до Європи, обігнавши Росію, яка скоротила постачання газу.
Цього року Норвегія видобуде близько 122 млрд кубометрів газу - на 8% більше, ніж у 2021 році. За обсягами видобутку в цьому році країна побʼє власний рекорд, який встановила пʼять років тому.
Окрім того, Німеччина наприкінці грудня 2022 отримає перші партії скрапленого газу з ОАЕ.
Як Україна пройде зиму?
Ця зима може бути найважчою в історії незалежної України, проте з точки зору забезпечення газу ситуація контрольована.
Українськінські підземні сховища газу на початку вересня були заповнені трохи більш як на 40%, в них знаходилося 13,3 млрд куб м газу.
Наразі збільшення запасів в ПСГ здійснюється за рахунок закачування газу власного видобутку. Водночас промисловість, внаслідок бойових дій, споживає 40% від довоєнних обсягів.
Щодня в Україні видобувається 50 млн куб м газу, водночас споживання становить 18 млн куб м газу. Різниця закачується в підземні сховища. Імпорт щодоби складає близько 3,8 млн куб м.
В результаті на початку опалювального сезону в українських ПСГ буде знаходитись 14,5-15 млрд куб м газу. Аналогічний обсяг газу в сховищах Україна мала в сезоні 2016-2017 років.
У разі критичного дефіциту газу уряд може прийняти рішення про обмеження постачання газу промисловості.
Крім того, у разі аномальних холодів або пошкодження газової інфраструктури Росією, Україна може отримати гуманітарну допомогу від ЄС у вигляді газу.
Ведь кто то его продает по европейским ценам и деньги кладет себе в карман!
Украина полностью обеспечивает по идее себя собственным газом. А раз его не хватает, значит его кто то тырит и продает.