1636 відвідувачів онлайн
6 942 11

Як ІТ-компанії виїжджають з України

Автор: БізнесЦензор

Асоціація IT Ukraine провела дослідження про реакцію (переїзд) ІТ-бізнесу з України через війну. БізнесЦензор публікує найцікавіші результати дослідження.

Як ІТ-компанії виїжджають з України 01

В першій половині 2022 року обсяг експорту комп’ютерних послуг становить $3,74 млрд, що на 23% більше ніж за аналогічний період попереднього року.

Під час війни IT-послуги стали єдиною сферою бізнесу, яка зросла у поточному році у порівнянні з 2021.

Водночас ІТ-компанії перевезли (і продовжують перевозити) частину персоналу в інші країни. На початку року в ІТ-галузі України працювало понад 250 тис фахівців.

За результатами дослідження Львівського ІТ-кластера, з початку повномасштабного російського вторгнення за кордон вже виїхало 50-57 тисяч українських ІТ-спеціалістів.

Головним гальмом для релокації ІТ з України є заборона на виїзд чоловікам призовного віку за кордон. В українському ІТ 70% працівників - чоловіки.

Після відкриття кордонів з України може виїхати від 27 тисяч до 118 тисяч ІТ-спеціалістів.

За шість місяців повномасштабної війни найбільші українські IT-компанії відкрили 33 нові закордонні офіси. Найпопулярніші локації для них – Польща, Румунія, Чехія.

Асоціація IT Ukraine спільно з юрфірмою Sayenko Kharenko в липні 2022 року провели дослідження про реакцію (переїзд) ІТ-бізнесу з України через війну.

БізнесЦензор публікує найцікавіші результати дослідження.

Який відсоток ІТ-компаній частково перевіз свій бізнес

Понад 50% опитаних ІТ-компаній не проводили релокацію і перейшли на віддалену роботу. А частина компаній частково повернулася до роботи з офісу.

Як ІТ-компанії виїжджають з України 02

Серед ІТ-компаній, які проводили релокацію, переважає переїзд в межах України (45%). За кордон частково переїхало 42% компаній, з них - 5% компаній із закриттям частини офісів в Україні.

Жодна з опитаних ІТ-компаній не провела повну релокацію за кордон.

Як ІТ-компанії виїжджають з України 03

Жодно з опитаних ІТ-компаній не має наміру повністю згортати бізнес в Україні.

До кінця 2022 року, 63% опитаних ІТ-компаній не планують часткову або повну релокацію. Лише 14% опитаних розглядають часткову або повну релокацію за кордон до кінця року. 23% планує комбінувати релокацію за кордон та в межах України.

Тобто у сукупності 37% компаній розглядають релокацію як можливу до кінця цього року.

Як ІТ-компанії виїжджають з України 04

Основними країнами релокації стали Польща, Німеччина, Іспанія, Румунія, Португалiя, Болгарія, Нідерланди, Туреччина, Чехія, Молдова, Хорватія.

Водночас, нові офіси планують відкрити всі великі компанії (1200+ чол.) та 64% компаній 200-1200 чол. Натомість 75% компаній до 200 чол. не планують розширюватися. Серед потенційних країн відкриття офісів: Польща, Румунія, Іспанія, Болгарія, Португалія, Хорватія та Велика Британія.

ІТ-компанії віддають перевагу тим країнам, в яких у них вже є офіси (43%), 22% покладаються на рекомендації юристів або податкових консультацій, ще 22% роблять вибір самостійно на основі оцінювання витрат на ведення бізнесу в країні потенційної релокації.

Що стримує ІТ-компанії покидати Україну

Основним стримуючим чинником для релокації для компаній є:

- Заборона на виїзду за кордон чоловікам призовного віку. ІТ-галузі працює 70% чоловіків і лише 30% жінок.

- Бажання ІТ-компаній платити податки в Україні (адже в Україні вони значно нижчі);

- Небажання більшої частини команди переїжджати;

- Вищі витрати на ведення бізнесу за межами України (вищі зарплати, дорожча оренда офісів, податки, житло тощо).

Для третини ІТ-компаній остання причина стає головним стримуючим чинником переїзду. "Ціну" релокації рахують компанії з усіх визначених для опитування груп, включно з компаніями з 1200+ ІТ-спеціалістів.

Основним викликом для компаній (21% оптаних назвали таку причину) стало зниження конкурентоспроможності, оскільки вони змушені підвищувати вартість робіт/послуг для клієнтів через збільшення витрат на ведення бізнесу. На це також впливає і необхідність створення локальної компанії (18%) та збільшення податкового навантаження (15%).

Відсутність достатньої кількості житла для співробітників також стала одним із ключових викликів як для внутрішньої релокації (33%) так і для релокації за межі України (20%).

Як ІТ-компанії виїжджають з України 05

За яких умов переїзд зупиниться і компанії будуть повертатися

53% опитаних ІТ-компаній, які провели релокацію, і далі шукають варіанти альтернативної подальшої релокації за межі України.

Суттєво змінити ситуацію зможе скасування воєнного стану та суттєве покращення ситуації в Україні (для кожної третьої компанії) чи хоча б повернення до довоєнного стану (до 24 лютого 2022 року) та відсутність активних бойових дій в Україні протягом кількох місяців (це важливо для більшості опитаних компаній, що вже проводили релокацію).

За таких умов, 80% компаній планують повернення бізнесу до України. На сьогодні, лише 7% компаній не планують повертатися.

Як ІТ-компанії виїжджають з України 06

Топ коментарі
+1
В податках зміниться.
Ні в якій іншій країні немає такої халяви, як 5% фоп-овських.
показати весь коментар
28.08.2022 20:04
Коментувати
Сортувати:
Програмістам легко: ноутбук в сумку, кредитку до кишені - і їдь у будь-яку цивілізовану країну. В роботі нічого не зміниться.
показати весь коментар
26.08.2022 14:13 Відповісти
В податках зміниться.
Ні в якій іншій країні немає такої халяви, як 5% фоп-овських.
показати весь коментар
28.08.2022 20:04 Відповісти
Кипр.
показати весь коментар
30.08.2022 19:06 Відповісти