1618 відвідувачів онлайн
3 477 1

У портах формують каравани із зерном. Чи вдасться відновити експорт

Автор: 

Експорт українського зерна через одеські порти повноцінно може запуститися через два тижні, однак існує високий ризик зриву Росією домовленостей в Стамбулі

У портах формують каравани із зерном. Чи вдасться відновити експорт 01

Адміністрація морських портів почала підготовку портів "Одеса", "Чорноморськ" і "Південний" до відновлення роботи після підписання в Стамбулі "Ініціативи з експорту зерна та пов'язаних харчових продуктів" морським шляхом.

Перші відправлення очікуються протягом чотирьох днів, а повноцінно всі три порти запрацюють протягом двох тижнів, заявив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков виданню Forbes.

Наразі в елеваторах знаходиться 20 млн тонн минулорічного урожаю на $10 млрд. Водночас новий уражай, який може бути на рівні 65 млн тонн, уже стоїть в черзі на експорт.

Розблокування портів та відновлення експорту принесе Україні $1 млрд валютних надходжень щомісяця.

До повномасштабної війни через порти йшло 80% всього українського експорту. Морем Україна щомісяця експортувала 5-6 млн тонн зернових та 500 тис тонн олії.

Після 24 лютого та блокади українських морських портів, експортери переорієнтували експорт залізницею в західному напрямку, однак через фізичні обмеження інфраструктури вдалося досягти лише 2 - 2,5 млн тонн експорту на місяць.

До того ж затрати на логістику для аграріїв виросли до $200 на тонні для залізничного маршруту через територію ЄС, та до $120 через румунський порт Констанци. Водночас вартість логістики через українські порти оцінюється в $30 на тонні.

Підписаний у Туреччині документ не є класичним договором в юридичному сенсі. Відповідно Росія, у разі не виконання обов'язків, не понесе юридичної відповідальності.

Натомість з країни-агресорки, в обмін на підписання цього документу, було знято низку санкцій: прибрали антидемпінгові мита на російські добрива, дозволили постачання авіаційних запчастин, а також було дозволено проведення розрахунків за продаж російського зерна та добрив через підсанкційні банки.

Водночас, попри підписання ініціативи у Стамбулі, немає жодних гарантій, що експорт українського зерна морськими шляхами повноцінно відновиться і не буде зірваний Росією. Це вона продемонструвала наступного дня після підписання — завдавши ракетного удару по одеському торговому порту.

Ймовірно, вдаривши ракетами по порту, Росія хотіла продемонструвати світу, що українські порти залишаються небезпечним місцем і балкери, які заходитимуть в них за українським зерном, наражаються на небезпеку.

Таким чином, РФ досягає двох цілей: відсікає частину бажаючих перевозити українське зерно та зберігає високі ціни на збіжжя в регіоні Чорного моря, щоб продати дорожче свій урожай, а також зерно, вкрадене на тимчасово окупованих територіях України.

До підписання документу в Стамбулі, Росія безперешкодно вивозила на експорт вкрадене українське зерно.

Що підписали в Туреччині?

22 липня Україна підписала документ з Туреччиною та ООН про транспортування з портів у Одеській області – Одеси, Чорноморська та Південного - українського зерна та продовольства на експорт.

Мова передусім про 20 млн т збіжжя, що через розв’язану Путіним війну, з лютого застрягли в портах навколо Одеси.

Документ, підписаний в Стамбулі у п’ятницю, називається "Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продовольства з українських портів", незважаючи на три підписи у ньому насправді є чотири суб’єкта.

Окрім України, Туреччини та представництва ООН стороною домовленостей зазначена Росія.

Для України неприпустимо укладати будь-які домовленості з країною-агресоркою, тому існує два дзеркальних аналогічних варіанти "Ініціатив…" - один український з підписом представника України, Туреччини та ООН, інший – російський – з підписом представників цих посередників та Росії.

Від України "Ініціативу" підписав міністр інфраструктури Олександр Кубраков, від Туреччини – міністр оборони Халусі Акар. Від ООН - генсекретар організації Антоніу Гуттеріш. Від РФ підписав "російський" варіант міністр оборони Сергій Шойгу.

Що пропонує "Ініціатива"?

В день підписання документу українські ЗМІ опублікували неофіційний переклад, підписаного "українського" варіанту "Ініціатив", що загалом передбачає наступну схему:

-До початку операцій з вивозу українського зерна у Стамбулі буде створений Спільний координаційний центр (СКЦ), що включатиме всі сторони "Ініціативи" і здійснюватиме "загальний нагляд та координацію" експорту. Кожна сторона буде представлена в СКЦ "однією старшою посадовою особою та узгодженою кількістю співробітників". СКЦ будуть затверджувати графіки заходу суден в українські порти.

-З представників усіх сторін створять також інспекційні групи, що будуть перевіряти судна, що заходять в українські порти та виходять з них, на предмет несанкціонованих вантажів та персоналу. Огляд проводитимуть у гаванях, визначених Туреччиною, під час входу/виходу до/з Турецької протоки.

-Проте діяльність суден в українських територіальних водах буде перебувати виключно у віданні та відповідальності України.

-Сторони не вживатимуть жодних нападів на торгові судна та інші цивільні судна й портові споруди, задіяні в "Ініціативі".

-У міру потреби розмінування тральщик іншої країни за погодженням з усіма сторонами здійснює тралення підходів до українських портів.

-Торгові судна будуть зареєстровані в СКЦ для перевірки даних та підтвердження порту завантаження. На весь час проходження судна будуть під технічним моніторингом, слідуватимуть морським гуманітарним коридором, узгодженим сторонами домовленостей.

-Для запобігання будь-яким провокаціям та інцидентам рух суден, що прямують транзитом морським гуманітарним коридором, дистанційно контролюватиметься системою моніторингу Panics. Військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати (БПЛА) не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, узгоджену СКЦ, без дозволу СКЦ і лише після консультації з усіма сторонами.

-У разі виникнення будь-яких підозрілих дій, недотримання правил операції або виникнення надзвичайних ситуацій на судні, що проходить транзитом по морському гуманітарному коридору, залежно від його місцезнаходження, на запит сторони СКЦ та відповідно до міжнародного морського права, сторони нададуть допомогу екіпажу або проведуть перевірку на відповідність гарантіям безпеки.

-Ініціатива діятиме протягом 120 днів з дати підписання, проте може продовжуватись автоматично на той самий період, якщо тільки одна зі сторін не повідомить про намір припинити дію "Ініціативи".

Експорт зерна під ризиком

Представники української влади трактують "Ініціативу" як таку, що відбулась "повністю на українських умовах".

"У першу чергу це велика підтримка української економіки. Більше 20 млн тонн зерна вже лежить на складах ще з минулого року, новий врожай вже чекає на експорт. Якби не вдалося зрушити це питання з мертвої точки – українські аграрії поставили б під сумнів саму потребу сіяти поля на наступний рік", - опублікував в день підписання "Ініціативи" на своїй сторінці у Facebook Олександр Кубраков.

"Угода відбулася повністю на українських умовах – рівно так, як ми звільняли з військовими Чорне море та північ України", – прокоментував "Ініціативу" міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський.

Втім, є і критики підписаної в Туреччині "Ініціативи".

Наприклад, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" Марія Золкіна назвала документ "не найкращим варіантом угоди".

"Я взагалі вважаю, що Україна мала би дорожче продати доступ до своїх портів, тому що це не тільки ми потребуємо продати 25 млн т зерна, це світ потребує нашого зерна. Ця угода була зовсім не про зерно, а був такий пілотний майданчик в який спосіб хто і як готовий домовлятись з Росією, йти на поступки. І санкційні послаблення відбулися. Доступ Росії до авіаобслуговування і техніки цивільної авіації очевидно пов’язані з підписанням цієї угоди для вирішення глобальної продовольчої кризи", - говорить Золкіна.

За її словами, головним мінусом "Ініціативи" є відсутність гарантування безпеки українських портів. Таких гарантій з боку міжнародної спільноти, посередників, Україна не добилась.

Росія не відводить свої військові кораблі. Військові кораблі Туреччини не будуть стояти в українських портах або поблизу як подушка безпеки.

Бо якби кораблі Туреччини, яка є членом НАТО, там були, Росія не ризикнула би обстрілювати узбережжя. Безпека українського узбережжя, нажаль, лишається задачею виключно українських військових. Тому ця угода цілком може виявитись нетривалою.

На підтвердження таких песимістичних прогнозів 23 липня, менше ніж за добу після підписання документу в Стамбулі, Росія завдала ракетних ударів по інфраструктурі Одеського торгівельного порту.

США та ЄС осудили цю атаку, вважають її порушеннями стамбульських домовленостей.

Втім, спочатку росіяни не зізнавались у своїй причетності до ударів. Через це міністр оборони Туреччини встиг зробити публічну заяву, що спілкувався з російськими чиновниками і ті запевнили – не мають до обстрілів одеського порту жодного стосунку.

Пізніше обстріл порту в Одесі російськими ракетами підтвердила речниця МЗС Росії Марія Захарова. За її словами, на території порту російські військові знешкодили "склад американської зброї".

Водночас президент Володимир Зеленський записав відео, в якому емоційно говорив про безперспективність подальшого діалогу з Росією.

"Якщо хтось у світі ще міг говорити, що потрібен який там діалог з нею, з Росією, якісь там домовленості - бачите, що відбувається. Сьогоднішні російські "Калібри" знищили саму можливість для таких заяв", - сказав Зеленський.

Втім незважаючи на обстріли порту Україна готує зерно до вивозу з портів, заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

"Ми не довіряємо Росії, але довіряємо своїм партнерам та союзникам (…)Ми продовжуємо технічну підготовку до запуску експорту аграрної продукції з наших портів", - написав він на своїй сторінці в суботу.

Раніше голова Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Олег Нів'євський заявляв, що без експорту морем у сільського господарства України "примарні шанси" дожити до наступного року.

За оцінками Міністерства інфраструктури, зараз три розблоковані порти у Одеській області зможуть експортувати до 3 млн т збіжжя в місяць.

Коментувати
Сортувати:
Хочуть зерна? Нехай наженуть орків! Усе просто.
показати весь коментар
26.07.2022 21:09 Відповісти