Більше сотні суден з українським зерном по 10-12 діб стоять в черзі на вхід в Дунай
Якими маршрутами експортується українське зерно.
Через блокаду росією українських портів зараз в зерносховищах лише навколо Одеси знаходиться понад 20 млн т зерна.
Через неможливість експортувати його звичним шляхом через порти Україна експортує збіжжя автомобільним, залізничним і річковим транспортом.
7 червня міністр закордонних справ росії Сєргей Лавров прибув до Анкари для зустрічі з міністром оборони Туреччини Хулусі Акаром. Міністри планували обговорити створення безпечних коридорів для експорту українського зерна з заблокованих росіянами портів у Чорному морі.
Згодом представник Туреччини заявив, що турецький уряд уже досяг прогресу в перемовинах з ООН, росією та Україною в цьому питанні. Туреччина пропонувала Україні також допомогу в розмінуванні прибережної зони.
Проте президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Financial Times зазначив, що хоча він і підтримує турецьку ініціативу з розблокування, йому потрібні додаткові гарантії, що російські військові кораблі не використають коридори для нападу на Україну.
Крім того, перепоною для подальшого просування перемовин стали вимоги росіян щодо перевірки всіх кораблів, що будуть заходити за зерном до українських портів, на відсутність на їх бортах зброї.
В Україні вважають такі вимоги неприйнятними і наголошують на тому, що у росіян немає права на перевірку суден в українських територіальних водах.
Крім того, за словами Маркіяна Дмитрасевича, радника міністра аграрної політики та продовольства України, навіть якщо росія зніме блокаду, тисячі мін залишатимуться плавати навколо Одеського порту. Їх розмінування потребуватиме не менше ніж півроку часу.
У довоєнний час Україна експортувала більше 6 млн т зернових на місяць. Водночас, за оцінками голови правління Укрзалізниці Олександра Камишіна, які він озвучив в інтервʼю Forbes, всіма видами транспорта Україна зараз експортує щомісяця 1,2 млн т.
При цьому Україні необхідно експортувати мінімум 4 мільйони тонн зернових на місяць
"У нас буде до 20 млн тонн перехідних залишків із попереднього врожаю та потенційно мінімум додатково 30 млн тонн до експорту з нового. Для того щоб впоратися з такими обсягами, потрібно експортувати мінімум 4 млн тонн у місяць", – каже перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
За даними ООН, росія та Україна постачають близько 40% пшениці, що споживається країнами Африки. На цьому континенті з початку військового вторгнення рф в Україну ціни зросли приблизно на 23%. Якщо експорт не вдасця поновити, в деяких африканських країнах можливий голод.
Міністр оборони рф Сєргєй Шойгу заявив, що окуповані росією порти у Бердянську і Маріуполі вже відновили роботу з відвантаження зерна. Він мав на увазі українське зерно, яке окупанти крадуть у фермерів окупованого росією півдня України.
З моменту вторгнення росія вкрала більше 500 000 тонн українського зерна на $100 млн.
На засіданні Ради безпеки ООН президент Європейської ради Шарль Мішель прямо звинуватив росію у крадіжці українського збіжжя та використанні продовольства як "невидимої ракети".
Росія блокує своїми військовими кораблями експорт зернових та олійних культур із українських морських портів, тим самим використовуючи "хлібну" блокаду як зброю війни, заявив голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель в інтерв'ю газеті Le Journal du Dimanche.
Як українське зерно зараз експортується морем морем?
На даний момент зерно з України, окрім безпосередньо залізницею та автомобільним транспортом через ЄС, експортується також і Дунаєм.
Дунай впадає в Чорне море кількома каналами. Українські канали зараз заблоковані, тому судноплавство відбувається лише одним - Сулинським каналом, який контролюється Румунією.
Звідти українське зерно їде одним з двох маршрутів: Через болгарські порти до країн Середземномор’я; Баржами та караванами до порту румунської Констанци, де перезавантажується у панамакси та прямує до Китаю, Індонезії та Африки.
Втім, зараз румуни пропускають через Сулинський канал не більше п’яти суден на добу. Тому на під’їздах до дунайських портів утворилася багатокілометрова черга.
Це добре видно на карті сервісу marinetraffic, який відслідковує рух кораблів в режимі онлайн.
Черга суден з українським експортом на вхід в Сулинський канал
Дунайськими портами намагаються скористатися практично всі великі транснаціональні компанії. За словами операторів ринку, на рейді біля румунського Сулина знаходиться понад 130 суден з українським зерном, а в районі порта нижнього Придунав’я - близько двох тисяч фур зі збіжжям.
Як зазначив зернотрейдер Дмитро Голубєв інформагентству Укрінформ, ситуація у Подунав'ї показує, що поки експорт там "кульгає на обидві ноги". Фрахт під час війни злетів з $20-25 за тонну до $150 -$200.
"Подумайте про українського фермера. Сьогодні він сіється деколи у бронежилеті, деколи на мінному полі, бо вірить, що зерно продадуть. Наше зерно затребуване і ми мусимо, чого б не вартувало, вчасно його обробити і експортувати, хоча б задля того, щоб звільнити для українського аграрія складські приміщення. Ми другий місяць працюємо у страшенному хаосі. Дунайські порти не були готові до таких викликів, до них не були готові і гравці ринку. Уявіть: у прифронтових зонах є склади із зерном, його вивозять за будь-яку ціну. Привозять сюди... Деякі фермери просто привозять вантаж під якісь непевні домовленості, під якісь міфічні баржі. З’явилися випадкові любителі, які кажуть, що фрахтують судна, а потім зникають. І це все триває з середини березня", - говорить Голубєв.
Ситуацію з експортом зерна через дунайські порти ускладнює обмеження, що встановила румунська адміністрація каналу Суліна, що проводить лише п’ять суден на добу.
"Наші судна стоять по десять-дванадцять діб в очікуванні проходу. Я чотири рази звертався в офіс європейської Дунайської стратегії в Будапешті (міжнародна організація ЄС, завданням якої є розвивати судноплавство на Дунаї), та навіть до військового губернатора Одещини. Бо очевидно, що і можна, і треба завантажити канал, який контролюється Румунією", - говорить екс-начальник порту Рені Віктор Шелест, - "Ну, чому б не пускати судна через румунський канал більш інтенсивно. Вночі співробітники каналу сплять... Ми могли б уночі пускати наші судна, я сам капітан і проходив Суліну десятки разів, бо за радянських часів Сулина була у спільному користуванні Радянського союзу та Румунії".
Що можна зробити для збільшення експорту зерна?
Україна організувала два маршрути для експорту зерна – через Польщу та Румунію, а також веде переговори з країнами Балтії щодо створення третього коридору для експорту продовольства.
Водночас уряд Німеччини має намір створити фонд для закупівлі зернових контейнерів, щоб прискорити експорт зернових з України.
Торговий представник України Тарас Качка вважає, що ЄС необхідно побудувати склади та розширити залізничні колії через український кордон.
Українська залізниця отримала в спадок від Радянського союзу ширшу залізничну колію, тобто відстань між рейками колії більше ніж у Європі. Через це зерно, яке перевозиться залізницею, доводиться додатково перевантажувати, коли воно досягає кордону.
"Щоб збільшити (потужності), нам потрібно побудувати додаткові точки входу в ЄС, додаткові лінії для перетину кордону", – сказав Тарас Качка Guardian.
Качка зазначив, що Україна вже працює над додатковими зернохранилищами на кордоні з Польщею у Волинській та Львівській області, та над збільшенням кількості українських залізничних колій до Польщі.