1667 відвідувачів онлайн

Чому ІТ-компанії хочуть зняття обмеження на виїзд за кордон для чоловіків

Автор: 

Українські ІТ-компанії хочуть, щоб чоловіків випускали за кордон, адже через війну іноземні клієнти скорочують кількість замовлень.

Чому ІТ-компанії хочуть зняття обмеження на виїзд за кордон для чоловіків 01

Співзасновник однієї з найбільших ІТ-компаній України - SoftServe Тарас Кицмей заявив, що влада має дозволити чоловікам з галузі виїжджати з України.

"Якщо в Україні айтівці з певних причин не можуть знайти роботи, це не примха роботодавця. Просто клієнти не хочуть давати роботу в Україні. Таким людям треба дозволяти виїхати за кордон, працювати там і платити податки в Україні", - сказав підприємець в інтерв'ю порталу DOU. - "У мене немає конкретних відповідей на питання, як дозволити виїзд айтівців за кордон. На три, чотири місяці, з поверненням, з гарантією — не знаю… Але ми повинні всім людям дати право отримати роботу, і якщо її немає в Україні з міркувань ризиків, потрібно дати її за кордоном".

SoftServe - друга найбільша ІТ-компанія України, зі штатом 9400 працівників.

У своїх думках Кицмей не самотній, адже з проблемою, коли закордонні клієнти через війну відмовляються від контрактів з українськими ІТ-компаніями, або наполягають на переїзді команд-розробників у інші країни, зіткнулася вся галузь.

Однак на заваді релокації українських ІТ-фахівців стоїть заборона на виїзд чоловіків призовного віку.

За даними профільної асоціації IT-Ukraine, на початку 2022 в ІТ-галузі України працювало 285 тис працівників, з яких 75% - чоловіки призовного віку.

Саме тому українські власники ІТ-компаній, а також глобальні офіси місцевих аутсорсерів, наразі є найбільшими лобістами скасування заборони на виїзд українських чоловіків призовного віку.

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україні введено воєнний стан, під час якого забороняється виїзду з України чоловіків віком від 18 до 60 років.

Портрет ІТ-галузі

В 2021 році частка ІТ в категорії експорт послуг з України становила 37%.

За даними асоціації IT Ukraine, Україна експортувала ІТ-продукції на $6,8 млрд, що на $1,8 млрд більше, ніж в 2020 році.

Основним ринком збуту комп'ютерних послуг з України в 2021 році були США (40% експорту), Велика Британія (10% ІТ-експорту), на третьому - Мальта, четвертому - Ізраїль. Замикає п'ятірку - Кіпр.

У першому кварталі 2022 ІТ галузь забезпечила рекордні $2 млрд валютної виручки. У першому кварталі 2021 року цей показник становив $1,44 млрд. Тобто обсяг ІТ-експорту в першому кварталі цього року виріс на 28%.

В лютому 2022 року зростання індустрії досягло найвищого за всю історію українського ІТ-ринку щомісячного показника експорту – $839 млн, що на 43% більше за аналогічний період 2021 року ($480).

Під час війни ІТ залишається однією з ключових галузей, яка дає Україні валютну виручку на тлі заблокованих портів, та знищених двох крупних металургійних заводів у Маріуполі.

Однак ІТ-галузь також постраждала, хоч і менше за інші. Все частіше звучить інформація, що іноземні клієнти відмовляються розміщувати замовлення в Україні, водночас за діючими контрактами замовники часто наполягають перевести команди в сусідні країни.

"Є клієнти, які сказали, що змушені вийти з України, але не через мобілізацію. Корпоративні політики великих клієнтів передбачають, що компанії не передають розробку у країни, в яких триває війна. І це найбільший фактор, який сьогодні вплинув на розробку в Україні", - розповідає Кицмей в інтерв'ю. - "Але ситуація змінюється. Є низка клієнтів, які модифікували правила. По-перше, змінилося відчуття ризику в західних областях. По-друге, компанія якісно виконує завдання в межах України, й замінити це архіскладно. Тому в нас є клієнти, які призупинили проєкти, а потім переглянули політики й дозволили щонайменше тимчасово працювати. Хоча є менші клієнти, які більш гнучкі, і з ними простіше взаємодіяти".

Цей фактор змушує українські ІТ-компанії відкривати більше вакансій у Східній Європі (Польща, Румунія, Болгарія), а також в Латинській Америці, яка має однакову часову зону з основними клієнтами із США.

Натомість кількість вакансій в Україні різко скоротилася.

За даними компанії GlobalLogic, яка має 7500 розробників в Україні, кількість вакансій на українському ІТ-ринку з початку війни зменшилася у два рази.

Західні замовники, спостерігаючи за війною, скорочують плани розвитку своїх проєктів в Україні, що істотно вплинуло на ринок праці.

"Якщо раніше на одного кандидата припадало по 5-10 вакансій, то зараз їх значно менше. Плюс змістився акцент попиту на вищі позиції – рівня middle і senior, а меншою мірою на фахівців-початківців. Хоча до початку війни попит на них був достатньо великим", – розповів віце-президент української ІТ-компанії GlobalLogic Андрій Яворський.

Раніше Forbes Україна повідомляв, що топ менеджери японської Hitachi, яка володіє компанією GlobalLogic, вважають можливим переніс офісів за кордон у зв'язку війною. Пізніше в українському офісі GlobalLogic цю інформацію спростували.

В найбільшій ІТ-компанії EPAM Ukraine зі штатом в 11600 працівників, заявляють, що не планують скорочення команди в Україні. Водночас компанія також планує збільшувати команди в інших країнах.

Асоціація IT Ukraine провела дослідження ІТ-індустрії під час війни. Асоціація проаналізувала дані щодо релокації компаній за кордон.

Найбільше ІТ-компаній переміщаються до Польщі - 49 компаній. На другому місці – Німеччина, куди бізнес перемістили 24 ІТ-компанії.

Трійку закрили Іспанія та Румунія – в травні в цих країнах знаходяться по 12 переміщених з України ІТ-компаній.

Чому ІТ-компанії хочуть зняття обмеження на виїзд за кордон для чоловіків 02

У зв'язку з масовим вимушеним переїздом IT-галузь звернулася до Мінекономіки з проханням посприяти, щоб українські розробники мали право не переходити в податкову юрисдикцію інших країн по закінченні 180 безвізових днів в ЄС.

Адже уже певна кількість айтішників стали податковими резидентами інших країн, оскільки строк їхнього перебування там перевищив дозволений термін.

Топ коментарі
+8
Ну так випустіть їх. Припустимо, мобілізуєте ви їх, дасте автомат і відправите на фронт. Яка з них буде користь? ДУЖЕ низька. А якщо їх вб'ють або покалічать? Вони вже не зможуть заробляти гроші та сплачувати податки. Так що краще - випустити і дати змогу заробляти гроші і сплачувати податки чи залишити тут і відправити на вірну смерть?
показати весь коментар
02.06.2022 13:48
+7
нехер было голосовать за асфальтированные дороги, идиот. Воевать должны профи, работать в айти тоже профи.
показати весь коментар
02.06.2022 12:40
+7
заборон взагалі не має бути.
показати весь коментар
02.06.2022 17:02
Коментувати
Сортувати:
одні воюють, а інші заробляють у безпеці - такого не буває!
показати весь коментар
02.06.2022 12:01 Відповісти
нехер было голосовать за асфальтированные дороги, идиот. Воевать должны профи, работать в айти тоже профи.
показати весь коментар
02.06.2022 12:40 Відповісти
Хтось має воювати а хтось має хліб пекти.
показати весь коментар
03.06.2022 23:10 Відповісти
Так призовите всех, поставьте на довольствие. И отправьте всех на 0.
Тогда будут все воевать.
показати весь коментар
05.06.2022 17:15 Відповісти
Ну так випустіть їх. Припустимо, мобілізуєте ви їх, дасте автомат і відправите на фронт. Яка з них буде користь? ДУЖЕ низька. А якщо їх вб'ють або покалічать? Вони вже не зможуть заробляти гроші та сплачувати податки. Так що краще - випустити і дати змогу заробляти гроші і сплачувати податки чи залишити тут і відправити на вірну смерть?
показати весь коментар
02.06.2022 13:48 Відповісти
Юрій Віннічук
Нюанс в тому, що податки вони будуть платити в країнах, де працюють. Як податкові нерезиденти вони можуть працювати в інших країнах протягом пільгового періоду, але після цього їм буде потрібо ставати податковими резидентами в країнах базування
показати весь коментар
02.06.2022 14:02 Відповісти
Думаю, це можна врегулювати. Було б бажання.
показати весь коментар
02.06.2022 18:34 Відповісти
Тепер планшети воюють більше як явтомати, всім ІТ знайдеться місце якщо схочуть. Або навіть не схочуть.
показати весь коментар
06.06.2022 15:38 Відповісти
Звісно, IT-шникам треба дозволити виїхати і може платити якісь податки Україні - вони ж особливі. А сантехніки, таксисти та штукатури - їм можна давати автомати в руки та відправляти на віну смерть і вони повинні залишитись, вони ж не можуть заробляти в Польші чи Німеччині. Алееее. Ой. Ні. І штукатури з сантехніками можуть заробляти в Німеччині.

А може будь-кого випускати з усним зобов'язанням "платити податки в Україні". А чого, вони ж пообіцяють!

Я скажу так: ти дебіл тільки за одну постанову такого питання "давайте тих випускати, бо ніззя їм давати автомата, інших можна на смерть". Навіть не дебіл. Ті кінчений покидьок. Вцмоктав, ******?
показати весь коментар
07.06.2022 20:06 Відповісти
Мало хто потім повернеться, нам скоріше потрібна заборона на вільний виїзд молодих не заміжніх жінок, потрібна якщо не військова то якась повинність щоб їх заняти й не допустити витоку за кордон, інакше потом і відновлювати країну буде нікому.
показати весь коментар
02.06.2022 14:23 Відповісти
заборон взагалі не має бути.
показати весь коментар
02.06.2022 17:02 Відповісти
Ну прямо Северную Корею напоминает. Запретить все всем, и всем повинность.
Прямо не страна, а лагерь будет.
показати весь коментар
05.06.2022 17:30 Відповісти
Питання тільки в тому, хто буде вирішувати, що хлоп є "IT-шником" ... Тут простір для корупції і фейкогового працевлаштування є дійсно безмежними.
показати весь коментар
02.06.2022 14:40 Відповісти
Айтішники особлива каста?
А водіям не треба (не великих офіційних компаній), а торговим представникам різноманітних компаній не треба? Будівельникам не треба? Аграріям не треба?

Зробити внесок в 2000-3000 долларів за перетин кордону в місяць. Тоді якраз один працюючий чоловік забезпечить платнею одного воїна. І людина зможе гроші для економіки заробляти і воїни зможуть спокійно воювати знаючи що їх сім'ям буде за що жити.
показати весь коментар
02.06.2022 18:02 Відповісти
Це кріпацтво треба відміняти - була війна всі 8 років то кріпацтва не було. Але зелень і тут "насрала матері"
показати весь коментар
02.06.2022 18:43 Відповісти
За офіційною статистикою один супермаркет "Ашан" сплачував у Львові більше податків, ніж згадана в тексті компанія на тисячі працівників. Про які податки цец пан тут розпинається, якщо понад 10 років просував схеми несплати податків працівниками через ФОП. А зараз багато з тих ФОП-ів ще й на податкові канікули перейшли. Між іншим, у ТОП-10 платників Львова податків нема жодної ІТ-компанії. Всі рівні зараз, не треба бути рівнішим.
показати весь коментар
02.06.2022 22:27 Відповісти
It давав 4% ВВП. Ашан торгує за валюту?
Не пиши дурниць.
І доречі Ашан російська мережа.
показати весь коментар
03.06.2022 09:34 Відповісти
Фоп оподаткування, бо ти можеш працювати не тільки на компанію але ще й брати участь у стартапах, і це неможливо по іншому провести оподаткування за такою діяльністю.
показати весь коментар
03.06.2022 09:36 Відповісти
запомни на всю оставшуюся жизнь - айти это не только огромные компании, это масса мелких самостоятельных предпринимателей, работающих по контракту на забугорные конторы. Прикроют ФОП - и они переоформятся в другой налоговой зоне, вообще получишь дырку от бублика, идиот.

Вздумаешь доить крупные конторы - они просто перестанут быть рентабельными и клиенты перебегут в Таиланд, во Вьетнам, в другие зоны, где государство еще не заметило айтишников. Ничего личного, просто бизнес, детка.
показати весь коментар
03.06.2022 11:41 Відповісти
вообще бесят наши доморощенные зависники, заметили айтишников и давай их травить. А ты не хотел бы обратить свой ясный взор, например, на таксистов, сколько они налогов платят? Сколько налогов платят на шабашках всякие рабочие, электрики, штукатуры, плиточники? Ты айтишников видишь только лишь потому, что они честные - и честно выплачивают свои налоги. В то время, как большинство украинцев получают зарплату налом или накрайняк прямиком на банковскую карточку и не платят при этом вообще никаких налогов.

Но нет же, зависть давит, нужно уничтожить задротов, которые имеют наглость зарабатывать головой. Тьфу.
показати весь коментар
03.06.2022 11:46 Відповісти
Ці заборони сприяють тому, щоб люди, після закінчення війни, зробили рішення покинути Україну раз і на завжди, щоб не опинитися знов в такій ситуації. Всі проти війні і проти агрессора але вони також мусять годувати свої сім'ї і тримати на плаву малі і великі бізнеси, яким зараз в таких умовах за 90 днів прийде 100% кінець.
показати весь коментар
03.06.2022 23:08 Відповісти
Так всі проти війни і агресора, але хай воюють інші? Хер їм.
показати весь коментар
06.06.2022 15:41 Відповісти
Точно те саме можна сказати про представників будь-якою професії: роботи нема через війну, але вона є за кордоном. Тому треба всім давати можливість їхати, заробляти і сплачувати податки в Україні.
показати весь коментар
05.06.2022 08:28 Відповісти
Порошенко хотів зробити контрактну армію де воювали б фахівці і отримували за це адекватну оплату, але вибрали членограя, який вважає, що комбатантами можуть бути ботаніки і паперові аналітики. Ну-ну. У цієї країни немає майбутнього, з дибільним і тупим електоратом, бо не членограй винен, а тупа сіра маса, яка такого самого обере на наступних виборах. Тупе бидло досить вірить, що доярка може бути депутатом, а економіка росте від того, скільки голова колгоспу гримне по столу кулаком.
показати весь коментар
05.06.2022 14:42 Відповісти
Податки це мала частина доходу для держави. Основне це житло, їжа, одяг, пальне. Якщо ІТ поїде всі гроші підуть в інші країни. З іншого боку всі фріланс біржи відкриті для України на відміну від роzzії. Запитів багато. Роботу знайти можна!
показати весь коментар
05.06.2022 16:32 Відповісти
это в теории. На практике ты не можешь поехать он-сайт, и тебе сходу отказывают. А если и не откажут, то зряплату ты будешь получать по курсу 29
показати весь коментар
06.06.2022 11:17 Відповісти
Все *****, довоювалися? Заборон не має бути, заробляти треба і всяка інша херня. В армії не погано платять і черг у воєнкоматах вже нема. Але судячи з коментів більшість просто хоче здриснути.
показати весь коментар
06.06.2022 15:47 Відповісти
да, и шо? Я умею зарабатывать деньги, сидя жопой перед монитором. Воевать я не умею. Мой план был - платить налоги, чтобы правительство могло организовать армию из таких же профи, как я, но в военном деле. Но вместо этого из-за идиотов правительство мои налоги тратило на асфальт и себе в карман, устраивая клоунаду с поиском виноватых внутри страны, а теперь внезапно решило забивать гвозди микроскопом. Не знаешь, почему так произошло?

Так вот, я не чуствую себя вовлечённым. По моим ощущениям, страной управляют идиоты, и мне не улыбается воевать под управлением идиотов. В следующий раз думай головой, когда тебя раз в пять лет спрашивают, какой должна быть страна на ближайшие пять лет.

Наголосовал? Это твоя ответственность, иди исправляй. "В армии непогано платять" для таких, как ты.
показати весь коментар
07.06.2022 10:09 Відповісти
Здесь есть две правды: 1. Все люди равны перед законом и имеют равные права и обязанности....Почему к примеру, бухгалтер, водопроводчик или слесарь должны умирать на фронте с лозунгом "За родину, за Зеленского"""" а Ай-тишник сидеть за бугром в тихой сьемной квартире на берегу моря и трахать проститутку ??? Или у нас одни заслуживают жизни больше чем другие????
2. Обьективно, Украина - превратилась недоделанный концлагерь. Если запрещать выезд заграницу то всем, и бабам в том числе, которые трусливо бросили своих мужей в тяжелое время и спиляли забугор, многие из них кстати уже разрушили там семьи, подпрыгивают и стонут на иностранных "качанах".........
3. Самое правильное решение как по мне - это отменить запрет выезда заграницу, если мужик не хочет воевать и не умеет, то тольку с него никакого на фронте нет - он либо в панику впадет и своих постреляет, либо в плен кацапам сдасться и "запоет как соловей"..............
показати весь коментар
07.06.2022 13:57 Відповісти
Асенізаторів та копальників окопів в країні недостатньо.

Треба не "випускати, бо воювати не буде", а запроваджувати нормальні речі типу військово-цивільних тилових будівельних та відновлюваних служб тощо.

Просте питання: чому в Ірпені/Гостомелі досі не розібрані багато де завали, досі не перекриті дахи людям, досі в багатьох місцях немає водогону тощо?

Та тому, що до чверті робітників втратили роботу в Україні але волонтерити і допомагати задарма не бажають. Хто заважає організувати все це через механізм призову - хто втратив роботу відомо, визначити законодавчо механізм призову в тилові будівельні служби - і вперед, за помірну ЗП + продовольчий пайок - працюй, отримуй СТАЖ, отримуй забезпечення грошима, харчами та одягом, забезпечуй родину, відновлюй країну...

Але ж ні - "примус до праці" "випустіть, воно буде в німеччині працювати та платити податки Україні?!?" - дебілістичні речи загалом в умовах війни...
показати весь коментар
07.06.2022 20:17 Відповісти
Той хто так поставив питання "давайте тих-то випустимо, бо вони ж будуть там працювати і платити податки Україні, бо в Україні не можуть працювати і платити податки Україні" - кінчений покидьок.
показати весь коментар
07.06.2022 20:10 Відповісти