Чому ІТ-компанії хочуть зняття обмеження на виїзд за кордон для чоловіків
Українські ІТ-компанії хочуть, щоб чоловіків випускали за кордон, адже через війну іноземні клієнти скорочують кількість замовлень.
Співзасновник однієї з найбільших ІТ-компаній України - SoftServe Тарас Кицмей заявив, що влада має дозволити чоловікам з галузі виїжджати з України.
"Якщо в Україні айтівці з певних причин не можуть знайти роботи, це не примха роботодавця. Просто клієнти не хочуть давати роботу в Україні. Таким людям треба дозволяти виїхати за кордон, працювати там і платити податки в Україні", - сказав підприємець в інтерв'ю порталу DOU. - "У мене немає конкретних відповідей на питання, як дозволити виїзд айтівців за кордон. На три, чотири місяці, з поверненням, з гарантією — не знаю… Але ми повинні всім людям дати право отримати роботу, і якщо її немає в Україні з міркувань ризиків, потрібно дати її за кордоном".
SoftServe - друга найбільша ІТ-компанія України, зі штатом 9400 працівників.
У своїх думках Кицмей не самотній, адже з проблемою, коли закордонні клієнти через війну відмовляються від контрактів з українськими ІТ-компаніями, або наполягають на переїзді команд-розробників у інші країни, зіткнулася вся галузь.
Однак на заваді релокації українських ІТ-фахівців стоїть заборона на виїзд чоловіків призовного віку.
За даними профільної асоціації IT-Ukraine, на початку 2022 в ІТ-галузі України працювало 285 тис працівників, з яких 75% - чоловіки призовного віку.
Саме тому українські власники ІТ-компаній, а також глобальні офіси місцевих аутсорсерів, наразі є найбільшими лобістами скасування заборони на виїзд українських чоловіків призовного віку.
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україні введено воєнний стан, під час якого забороняється виїзду з України чоловіків віком від 18 до 60 років.
Портрет ІТ-галузі
В 2021 році частка ІТ в категорії експорт послуг з України становила 37%.
За даними асоціації IT Ukraine, Україна експортувала ІТ-продукції на $6,8 млрд, що на $1,8 млрд більше, ніж в 2020 році.
Основним ринком збуту комп'ютерних послуг з України в 2021 році були США (40% експорту), Велика Британія (10% ІТ-експорту), на третьому - Мальта, четвертому - Ізраїль. Замикає п'ятірку - Кіпр.
У першому кварталі 2022 ІТ галузь забезпечила рекордні $2 млрд валютної виручки. У першому кварталі 2021 року цей показник становив $1,44 млрд. Тобто обсяг ІТ-експорту в першому кварталі цього року виріс на 28%.
В лютому 2022 року зростання індустрії досягло найвищого за всю історію українського ІТ-ринку щомісячного показника експорту – $839 млн, що на 43% більше за аналогічний період 2021 року ($480).
Під час війни ІТ залишається однією з ключових галузей, яка дає Україні валютну виручку на тлі заблокованих портів, та знищених двох крупних металургійних заводів у Маріуполі.
Однак ІТ-галузь також постраждала, хоч і менше за інші. Все частіше звучить інформація, що іноземні клієнти відмовляються розміщувати замовлення в Україні, водночас за діючими контрактами замовники часто наполягають перевести команди в сусідні країни.
"Є клієнти, які сказали, що змушені вийти з України, але не через мобілізацію. Корпоративні політики великих клієнтів передбачають, що компанії не передають розробку у країни, в яких триває війна. І це найбільший фактор, який сьогодні вплинув на розробку в Україні", - розповідає Кицмей в інтерв'ю. - "Але ситуація змінюється. Є низка клієнтів, які модифікували правила. По-перше, змінилося відчуття ризику в західних областях. По-друге, компанія якісно виконує завдання в межах України, й замінити це архіскладно. Тому в нас є клієнти, які призупинили проєкти, а потім переглянули політики й дозволили щонайменше тимчасово працювати. Хоча є менші клієнти, які більш гнучкі, і з ними простіше взаємодіяти".
Цей фактор змушує українські ІТ-компанії відкривати більше вакансій у Східній Європі (Польща, Румунія, Болгарія), а також в Латинській Америці, яка має однакову часову зону з основними клієнтами із США.
Натомість кількість вакансій в Україні різко скоротилася.
За даними компанії GlobalLogic, яка має 7500 розробників в Україні, кількість вакансій на українському ІТ-ринку з початку війни зменшилася у два рази.
Західні замовники, спостерігаючи за війною, скорочують плани розвитку своїх проєктів в Україні, що істотно вплинуло на ринок праці.
"Якщо раніше на одного кандидата припадало по 5-10 вакансій, то зараз їх значно менше. Плюс змістився акцент попиту на вищі позиції – рівня middle і senior, а меншою мірою на фахівців-початківців. Хоча до початку війни попит на них був достатньо великим", – розповів віце-президент української ІТ-компанії GlobalLogic Андрій Яворський.
Раніше Forbes Україна повідомляв, що топ менеджери японської Hitachi, яка володіє компанією GlobalLogic, вважають можливим переніс офісів за кордон у зв'язку війною. Пізніше в українському офісі GlobalLogic цю інформацію спростували.
В найбільшій ІТ-компанії EPAM Ukraine зі штатом в 11600 працівників, заявляють, що не планують скорочення команди в Україні. Водночас компанія також планує збільшувати команди в інших країнах.
Асоціація IT Ukraine провела дослідження ІТ-індустрії під час війни. Асоціація проаналізувала дані щодо релокації компаній за кордон.
Найбільше ІТ-компаній переміщаються до Польщі - 49 компаній. На другому місці – Німеччина, куди бізнес перемістили 24 ІТ-компанії.
Трійку закрили Іспанія та Румунія – в травні в цих країнах знаходяться по 12 переміщених з України ІТ-компаній.
У зв'язку з масовим вимушеним переїздом IT-галузь звернулася до Мінекономіки з проханням посприяти, щоб українські розробники мали право не переходити в податкову юрисдикцію інших країн по закінченні 180 безвізових днів в ЄС.
Адже уже певна кількість айтішників стали податковими резидентами інших країн, оскільки строк їхнього перебування там перевищив дозволений термін.
Тогда будут все воевать.
А може будь-кого випускати з усним зобов'язанням "платити податки в Україні". А чого, вони ж пообіцяють!
Я скажу так: ти дебіл тільки за одну постанову такого питання "давайте тих випускати, бо ніззя їм давати автомата, інших можна на смерть". Навіть не дебіл. Ті кінчений покидьок. Вцмоктав, ******?
Прямо не страна, а лагерь будет.
А водіям не треба (не великих офіційних компаній), а торговим представникам різноманітних компаній не треба? Будівельникам не треба? Аграріям не треба?
Зробити внесок в 2000-3000 долларів за перетин кордону в місяць. Тоді якраз один працюючий чоловік забезпечить платнею одного воїна. І людина зможе гроші для економіки заробляти і воїни зможуть спокійно воювати знаючи що їх сім'ям буде за що жити.
Не пиши дурниць.
І доречі Ашан російська мережа.
Вздумаешь доить крупные конторы - они просто перестанут быть рентабельными и клиенты перебегут в Таиланд, во Вьетнам, в другие зоны, где государство еще не заметило айтишников. Ничего личного, просто бизнес, детка.
Но нет же, зависть давит, нужно уничтожить задротов, которые имеют наглость зарабатывать головой. Тьфу.
Так вот, я не чуствую себя вовлечённым. По моим ощущениям, страной управляют идиоты, и мне не улыбается воевать под управлением идиотов. В следующий раз думай головой, когда тебя раз в пять лет спрашивают, какой должна быть страна на ближайшие пять лет.
Наголосовал? Это твоя ответственность, иди исправляй. "В армии непогано платять" для таких, как ты.
2. Обьективно, Украина - превратилась недоделанный концлагерь. Если запрещать выезд заграницу то всем, и бабам в том числе, которые трусливо бросили своих мужей в тяжелое время и спиляли забугор, многие из них кстати уже разрушили там семьи, подпрыгивают и стонут на иностранных "качанах".........
3. Самое правильное решение как по мне - это отменить запрет выезда заграницу, если мужик не хочет воевать и не умеет, то тольку с него никакого на фронте нет - он либо в панику впадет и своих постреляет, либо в плен кацапам сдасться и "запоет как соловей"..............
Треба не "випускати, бо воювати не буде", а запроваджувати нормальні речі типу військово-цивільних тилових будівельних та відновлюваних служб тощо.
Просте питання: чому в Ірпені/Гостомелі досі не розібрані багато де завали, досі не перекриті дахи людям, досі в багатьох місцях немає водогону тощо?
Та тому, що до чверті робітників втратили роботу в Україні але волонтерити і допомагати задарма не бажають. Хто заважає організувати все це через механізм призову - хто втратив роботу відомо, визначити законодавчо механізм призову в тилові будівельні служби - і вперед, за помірну ЗП + продовольчий пайок - працюй, отримуй СТАЖ, отримуй забезпечення грошима, харчами та одягом, забезпечуй родину, відновлюй країну...
Але ж ні - "примус до праці" "випустіть, воно буде в німеччині працювати та платити податки Україні?!?" - дебілістичні речи загалом в умовах війни...