1814 відвідувачів онлайн

НБУ відпустив курс гривні для населення

Автор: 

Як девальваційні очікування населення, необережна заява глави НБУ і падіння експортної виручки спровокували ріст долара та євро на чорному ринку.

НБУ відпустив курс гривні для населення 01

Національний банк України ввечері 20 травня прийняв рішення, яким з 21 травня 2022 року скасовуються обмеження на встановлення курсу, за яким банки та пункти обміну валют можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам.

Також скасовуються обмеження на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном.

Раніше курси за відповідними операціями не мали відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.

Офіційний курс НБУ зафіксував 24 лютого на рівні 29,25 грн/$.

Водночас курс долара на чорному ринку, який з початку війни почав відображати реальний попит на валюту, зріс до 37 грн (на вечір 20 травня).

Таке рішення НБУ прийняв для того, щоб вивести попит на валюту з чорного ринку на легальний.

"Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті", – зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Водночас Нацбанк тимчасово зменшив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис. грн в еквіваленті зі 100 тис. грн, як було досі.

При цьому українці і надалі матимуть змогу знімати за кордоном готівку з валютних рахунків, відкритих в українських банках, у межах щоденного ліміту в 100 тис. грн.

Зміни також не стосуються використання платіжних карток за кордоном для розрахунків із метою оплати вартості товарів, робіт та послуг – більшість з них можна й надалі здійснювати без обмежень.

Що відбувається з курсом на чорному ринку 

Чотири дні поспіль в Україні зростають курси долара та євро на чорному ринку. Оскільки з 24 лютого НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн/$, то реальний баланс попиту та пропозиції на валюту почав відображати чорний ринок.

У п'ятницю, 20 травня, курс продажі долара на неофіційних валютних аукціонах досяг 37,3 грн/$, а покупки - 36,03 грн/$. За п'ять днів курс продажу долара на чорному ринку зріс на 2,7 грн.

НБУ відпустив курс гривні для населення 02
Курс долара на чорному ринку

Водночас курс продажі євро становив 38,8 грн/євро, а покупки - 37,5 грн/євро. За п'ять днів курс продажі євро на чорному ринку зріс на 2,6 грн.

НБУ відпустив курс гривні для населення 03
Курс євро на чорному ринку

Велика різниця між котируваннями на продаж і покупку свідчить про спекулятивний характер девальваційного стрибка крусу.

Причини росту долара на чорному ринку?

Можна виділити низку причин для росту курсів долара та євро на чорному ринку. Серед них:

- Девальваційні очікування населення на тлі прогнозів про затягування війни і новин про погіршення стану економіки;

- Зменшенням надходжень експортної валютної виручки через блокування росією морських портів, в результаті чого Україна втрачає $170 млн щодня. Валютна виручка від експорту залізної руди впала з початку року на 33%, від експорту чорних металів на 30%;

- Емісія Національним банком 120 млрд грн з 24 лютого, які були направлені на фінансування ЗСУ та інших потреб на тлі різкого скорочення надходження податків та експортної виручки;

- Збільшення попиту на валюту зі сторони імпортерів нафтопродуктів, для ввозу критичного імпорту для фронту, та імпортерів автомобілів для фізичних осіб, які розмитнюються на пільгових умовах;

- Повільні темпи прийняття рішень про виділення Україні необхідної фінансової допомоги;

- Заяви міністра фінансів про щомісячний дефіцит бюджету в розмірі $5 млрд, а також голови НБУ про наміри відновити плаваючий курс гривні.

Чи буде плаваючий курс гривні?

Напередодні голова Національний банк України Кирило Шевченко заявив, що регулятор розглядає можливість повернення до плаваючого курсу.

Заява була зроблена 16 травня і саме в цей день курси долара та євро почали зростати на чорному ринку.

24 лютого, в день початку повномасштабної війни з росією, Національний банк зупинив роботу міжбанківського валютного ринку та зафіксував курс на рівні офіційного – 29,25 грн/$.

Водночас в умовах вільного курсоутворення, крус гривні до долара та євро будуть формуватися від наявного попиту на валюту та її пропозиції.

Відповідно під час війни та в умовах заблокованих морських портів, через які до війни здійснювалося 75% товарообігу, є ризики, що пропозиція валюти буде значно відставати від попиту. А це, на тлі невизначеності і надрукованих НБУ більше 120 млрд грн, призведе до девальвації гривні.

Таким чином заява глави НБУ про плани повернення до вільного курсоутворення могла спричинити паніку серед частини населення.

Через це пізніше НБУ довелося роз'яснити плани щодо переходу до плаваючого курсу. Зокрема, як заявив ЕП Шевченко, відпустити курс гривні Національний банк планує після виконання трьох передумов: відновлення експорту товарів та стабілізації надходжень експортної виручки; зниження невизначеності, пов'язаної з війною; активація роботи фінансового ринку, щоб НБУ знову міг впливати на інфляцію через ключову ставку.

За словами Шевченка наразі політика фіксованого валютного курсу має більше переваг (наприклад стримування інфляційних процесів через здешевлення критичного імпорту), аніж недоліків, тому Нацбанк буде й надалі тримати офіційний курс долара на рівні 29,25 грн.

Таким чином, валютні послаблення, прийняті НБУ 20 травня, стосуються лише фізичних осіб. Відповідно вони не стосуються міжбанківського ринку та валютних операцій для юридичних осіб.

Добрі новини для гривні

Валютні послаблення НБУ мають стабілізувати ситуацію на готівковому валютному ринку. У той же заборона на продаж безготівкової валюти для населення зберігається.

Наразі відсутністні фундаментальні причини для різкої девальвації гривні . Про це розміри міжнародних резервів НБУ, а також динаміка виділення фінансової допомоги Україні міжнародними партнерами.

Так, завдяки надходженню фінансування від міжнародних партнерів, розмір міжнародних резервів НБУ на початку травня становив $26,6 млрд. Для порівняння на 1 березня міжнародні резерви України становили $27,54 млрд.

Водночас, за словами міністра фінансів України Сергія Марченка, щомісяця дефіцит державного бюджету становить $5 млрд. Тобто на таку суму щомісяця витрати держави перевищують доходи. Покрити різницю уряд планує за рахунок допомоги від міжнародних партнерів. І така допомога надходить і буде у ще більших розмірах. Зокрема:

- Країни "Великої сімки" (G7) погодили виділення бюджетної допомоги для України на $19,8 млрд. Гроші виділяються на потреби уряду;

- Сенат США 19 травня схвалив виділення майже $40 млрд як фінансову допомогу Україні та її союзникам, в тому числі майже $9 млрд для фонду економічної підтримки України;

- Європейський союз виплатив Україні другий транш макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн євро. Перший транш на 600 млн євро було отримано у березні;

- США додатково виділили Україні грант на $500 мільйонів на забезпечення першочергових соціальних, гуманітарних видатків;

- Додаткові $300 млн фінансової допомоги Україні надасть Японія.

Коментувати
Сортувати:
Запускайте економіку! Відпустіть міжбанк для експортерів, ми ж користуємось матеріалами і послугами, вартість на які зростає у гривні, в тому числі і паливо, а отримуємо гривню за валюту у " фіксованому" курсі. Таким чином ви уповільнюєте нашу роботу, а кредитів , навіть овердрафтів, ніхто не дає. Замість підтримки, як завжди, ще й палки в колеса, придумали якийсь звіт, в якому навіть досвідчені бухгалтери не можуть розібратися, щоб його здати.
показати весь коментар
21.05.2022 09:41 Відповісти
Продали своїм спекулянтам 650 млн $ , а потім відпустили курс.

А ще нацбанк шукає клієнтів на купівлю роzz Альфа-банк, в той час коли мають виконати закон про націоналізацію, вони дозволяють роzz олігархам вийти з України з баблом в кишенях.
показати весь коментар
21.05.2022 15:08 Відповісти
Ввоз евро блях без розтаможки тоже резко повысил спрос на баксы в обменниках...
показати весь коментар
24.05.2022 10:38 Відповісти
При цьому "українці" і надалі матимуть змогу знімати за кордоном готівку з валютних рахунків, відкритих в українських банках, у межах щоденного ліміту в 100 тис. грн. Джерело: https://biz.censor.net/r3342696

малюцюпуЗе!нька ремарочка: та по курсу Нац.банку (Офіційний курс НБУ зафіксував 24 лютого на рівні 29,25 грн/$.)- це означає, що хтось тут продаватиме по (Водночас курс долара на чорному ринку, який з початку війни почав відображати реальний попит на валюту, зріс до 37 грн (на вечір 20 травня). Джерело: https://biz.censor.net/r3342696
Гешефт чи ні?
показати весь коментар
27.05.2022 19:43 Відповісти