1664 відвідувача онлайн
22 904 11

ДТЕК Ахметова спалив 1,5 млн тонн вугілля для експорту електроенергії в ЄС

Автор: 

В умовах дефіциту вугілля в Україні, компанія ДТЕК олігарха Ріната Ахметова продовжує спалювати дефіцитне паливо для виробництва електроенергії на експорт, адже там вона коштує дорожче.

ДТЕК Ахметова спалив 1,5 млн тонн вугілля для експорту електроенергії в ЄС 01

В перший тиждень грудня, на фоні дефіциту вугілля та продовження імпорту електроенергії з Білорусі, експорт електроенергії з України в Європу зріс на 25,4% порівняно з попереднім тижнем. Він становив 62,7 млн кВт-г. За даними системного оператора "Укренерго", експорт української електроенергії зріс за всіма напрямками.

Щоб виробити такий обсяг електроенергії, теплові електростанції спалили більше 30 тис. тонн дефіцитного вугілля.

Як відомо, в Україні дефіцит вугілля, паливо імпортується із Польщі, США, Колумбії та Австралії.

Наразі загальні запаси вугілля на складах українських ТЕС (на 8 грудня) становлять 415 тис. тонн. Це більш як в два рази менше гарантованих запасів вугілля, які повинні знаходитись на складах ТЕС на цю дату.

Гарантовані запаси - технічно необхідний мінімум вугілля на складах ТЕС згідно Прогнозного енергетичного балансу, розробленого Укренерго. На 8 грудня на ТЕС має перебувати не менше 920 тис тонн гарантованих запасів. Натомість факт – 415 тис тонн.

Через дефіцит вугілля в Україні не працюють 20 блоків ТЕС загальною потужністю 7,26 ГВт.

Таким чином, обмеживши експорт електроенергії, Україна могла б заощадити вугілля, яке знадобиться в січні-лютому 2022 року за умови похолодання. Водночас, в грудні Україна почала нарощувати експорт електроенергії.

Монополію на експорт електроенергії в ЄС зберігає компанія ДТЕК Ріната Ахметова. Енергохолдинг олігарха виробляє 70% електроенергії теплової генерації і здійснює видобуток 80% енергетичного вугілля в Україні.

Мотивація ДТЕК спалювати дефіцитне вугілля для виробництва електроенергії на експорт в ЄС – це в кілька разів вищі європейські ціни.

Для прикладу, на 8 грудня середня ціна однієї МВт-г електроенергії (базове навантаження) в об'єднаній енергосистемі України (ОЕС) становить 94 євро/МВт-г. В Бурштинському енергоострові (БуОс) – 70 євро/МВт-г. Ціна в Україні нижча через дії прайс-кепів (обмеження максимальної ціни). В БуОс прайскепи – нижчі, ніж в ОЕС.

Натомість МВт-г електроенергії в базовому навантажені в Польщі коштує 156 євро, в Словаччині – 220 євро, в Угорщині – 222 євро, а в Румунії – 220 євро. В пікові години споживання, коли попит на електроенергію в ЄС – найвищий, середні ціни на електроенергію зростають ще на 20-30 євро за МВт-г.

З України в Європу електроенергія може експортуватися з об'єднаної енергосистеми в Польщу та Молдову, а також з Бурштинського енергоострову – в Угорщину, Словаччину та Румунію. Останній – основний напрямок для експорту електроенергії в ЄС.

Що таке Бурштинський енергоострів?

Це умовна територія на заході України площею 27 тис. кв. км з населенням близько 3 млн чоловік, яка від'єднана від енергосистеми України, але водночас синхронізована з європейською системою. БуОс охоплює Закарпатську та частково Івано-Франківську і Львівську області.

З енергоострову можна імпортувати та експортувати електроенергію в ЄС через Словаччину, Угорщину, Румунію. Пропускна потужність мереж 650 МВт, або до 5,7 млн МВт-г на рік.

Основним виробником електроенергії в БуОс є Бурштинська ТЕС, яка входить в "ДТЕК Західенерго" Ріната Ахметова. Вона виробляє тут 90% електроенергії.

Решту 10% електроенергії в БуОс генерує Калуська ТЕЦ, яку нещодавно викупив маловідомий донецький трейдер солі – ТОВ "Костанза", Дрогобицька теплоелектроцентраль, а також ГЕС, СЕС та ВЕС.

Тобто, у холдингу ДТЕК Ахметова в Бурштинському енергоострві абсолютна монополія на виробництво електроенергії.

Бурштинська ТЕС працює на вугіллі, що видобувається на найбільшому вуглевидобувному підприємстві країни – Павлоградвугіллі, яке також належить ДТЕК. Зараз ТЕС також спалює частину імпортованого з Польщі вугілля.

На 8 грудня обсяг гарантованих запасів на Бурштинській ТЕС мав бути 161 тис. тонн. Натомість фактичний обсяг вугілля на ТЕС становив – 14,5 тис. тонн.

Скільки Україна експортувала електроенергії в 2021 році?

В січні-листопаді 2021 року з України було експортовано до Європи 3 млн МВт-г електроенергії.

З них майже половина обсягів була поставлена в Угорщину – 1,4 млн МВт-г. В цій країні найвища вартість електроенергії серед усіх сусідок України.

В Польщу було поставлено 777 тис. МВт-г електроенергії з України, Румунію – 560 тис МВт-г, а в Словаччину – 148 тис МВт-г.

При цьому, в січні-лютому електроенергія з України майже не експортувалася, оскільки ціни на неї в ЄС були нижчими, ніж в Україні. В цей час ДТЕК, навпаки, імпортував європейську електроенергію, щоб продати її тут дорожче, маючи монополію в Бурштинському енергеоострові.

Однак вже в березні 2021 ркоу, коли ціни на електроенергію в ЄС пішли вгору, ДТЕК переорієнтувався на експорт з Бурштинської ТЕС.

Цей процес можна побачити на цьому графіку. На ньому видно, що в березні обсяги експорту електроенергії з України різко зросли з нуля до 504 тис. МВт-г. Далі, протягом року обсяги експорту поступово зменшувалися.

Однак восени, коли вже було зрозуміло що Україну взимку чекатиме гострий дефіцит вугілля, ДТЕК продовжив поставляти в ЄС: у вересні - 272 тис МВт-год, у жовтні – 244 тис МВт-год, і в листопаді – 130 тис МВт-год.

ДТЕК Ахметова спалив 1,5 млн тонн вугілля для експорту електроенергії в ЄС 02

На прес-конференції 9 листопада гендиректор ДТЕК Максим Тімченко, відповідаючи на питання журналіста БізнесЦензора, заявив, що компанія експортує електроенергію в ЄС за залишковим принципом, а на її виробництво спалюється щомісяця близько 30 тис тонн вугілля.

"За режимом енергосистеми на початку блоки Бурштинської ТЕС працюють на споживання Бурштинського енергоострову. Друге – блоки Бурштинської станції розвертаються та працюють в об'єднану енергосистему України. І, за залишковим принципом, вони працюють на експорт електроенергії до ЄС. На добу ми експортуємо до ЄС 2 млн. кВт-г електроенергії. На місяць - це 60 млн кВт-г електроенергії. Це спалювання 30 тис. тонн вугілля на місяць. Експорт із Бурштинського енергоострову у нас на абсолютно мінімальному рівні", - розповідав Тімченко.

Для виробництва однієї кіловат-години електроенергії українські теплові електростанції спалюють приблизно 0,4-0,5 кілограм вугілля. Зі слів Тимченка можна зрозуміти, що Бурштинська ТЕС для виробництва однієї кіловат-години спалює 0,5 кілограм вугілля. Можемо припустити, що обсяги спалювання вугілля по верхній межі у Бурштинській ТЕС - через застаріле обладнання.

Таким чином, взявши дані системного оператора Укренерго про обсяги експорту електроенергії в 2021 році, і застосувавши дані Тімченка про обсяги використання вугілля, ми можемо вирахувати, скільки вугілля компанія ДТЕК спалила для виробництва електроенергії на експорт.

Експортувавши протягом року в ЄС 3 млн МВт-г електроенергії, ДТЕК спалив 1,5 млн тонн вугілля.

Зокрема, в листопаді компанія спалила 65 тис. тонн для виробництва електроенергії, яку було поставлено на експорт. На початку грудня в Україну прибуло судно класу Panamax з 66 тис. тонн американського та колумбійського вугілля, яке законтрактувала компанія ДТЕК.

Тобто тільки за листопад Бурштинська ТЕС спалила вугілля обсягом в "один Panamax". При цьому, Тімченко запевняв, що в місяць для експорту спалюється лише 30 тис тонн.

В жовтні на ці цілі ДТЕК використав 122 тис тонн вугілля, у вересні – 136 тис тонн (по два Panamax), в серпні – 152 тис тонн, в липні – 163 тис тонн (майже по три Panamax).

На графіку – фактичний експорт дефіцитного вугілля в ЄС, але у вигляді електроенергії магістральними мережам, залишаючи в Україні викиди шкідливих речовин.

ДТЕК Ахметова спалив 1,5 млн тонн вугілля для експорту електроенергії в ЄС 03

Бурштинська ТЕС посідає перше місце в Європі за обсягами викидів діоксиду сірки (SO2). В листопаді на БуТЕС сталася аварія, яка призвела до потрапляння в довкілля великої кількісті миш’яку із золи.

На початку грудня ціна вугілля в порту Роттердама, який є бенчмарком для цього ринку, знизилася більш як на 30%. Водночас, ціни на електроенергію в ЄС продовжують перебувати на високих рівнях через високу частку використання газу для генерації електроенергії в Європі. Природний газ поки що зберігає високу ціну.

Іншими словами, привабливість експорту електроенергії з України, якщо її виробляти з імпортного вугілля, зберігається.

В перший тиждень грудня ДТЕК збільшив експорт електроенергії на 25,4%, порівняно з попереднім тижнем, - до 62,7 млн кВт∙г. Для такого обсягу теплові електростанції олігарха спалили більше 30 тис. тонн дефіцитного вугілля, або половину вугілля з судна класу Panamax, яке прибуло на початку місяця.

На інформацію про здійснення експорту електроенергії в ЄС в компанії ДТЕК заявили, що "Бурштинська ТЕС експортує електроенергію за залишковим принципом, коли є потужності, які не використовуються для Острову та ОЕС України. Експорт завжди здійснюється в рамках довгострокових контрактів. Їх невиконання ставить під сумнів взаємовідносини з європейськими країнами, у т.ч. і штрафи на Україну…"

"Запаси вугілля станції поповнюються в щоденному режимі. Станом на 7 грудня на території ТЕС знаходиться 159 вагонів, які очікують розвантаження та ще 1137 перебувають в дорозі. Обсягів палива достатньо для надійного і безперебійного забезпечення потреб енергосистеми", - йдеться в повідомленні компанії на Facebook.

Топ коментарі
+2
Ахметова ТЭЦ, и Ахметова уголь ,а какая вам разница, вы же СЛУГИ? Украинцы не ленитесь управлять своим государством, это же ваша/наша земля!
показати весь коментар
09.12.2021 10:51
+2
Автор забув написати яким чином енергія з острову може попасти в мережі України. Без цього не зрозуміло навіщо стаття.
показати весь коментар
10.12.2021 15:08
+2
Так эта электростанция и работает только на экспорт. Ахметка купил за свои деньги уголь и после продал электроэнергию в европу. О чем статья?
показати весь коментар
11.12.2021 00:09
Коментувати
Сортувати:
Ахметова ТЭЦ, и Ахметова уголь ,а какая вам разница, вы же СЛУГИ? Украинцы не ленитесь управлять своим государством, это же ваша/наша земля!
показати весь коментар
09.12.2021 10:51 Відповісти
Нічого особистого тільки бізнес.
показати весь коментар
09.12.2021 14:37 Відповісти
А може це результат регулювання цін?
показати весь коментар
09.12.2021 15:33 Відповісти


Ахметову гроші, збоченій на екології Європі "чисту" електроенергію, а рідній Україні дим, копіть, сажу та радіацію.
показати весь коментар
09.12.2021 19:52 Відповісти
Автор забув написати яким чином енергія з острову може попасти в мережі України. Без цього не зрозуміло навіщо стаття.
показати весь коментар
10.12.2021 15:08 Відповісти
Электроэнергия внИпАлитики!
показати весь коментар
10.12.2021 20:36 Відповісти
Так эта электростанция и работает только на экспорт. Ахметка купил за свои деньги уголь и после продал электроэнергию в европу. О чем статья?
показати весь коментар
11.12.2021 00:09 Відповісти
ганьба Свободi та Правому сектору
показати весь коментар
13.12.2021 14:22 Відповісти
Статья неочем. автор забіл упамянуть что єто енергоостров и не соединен он с електремрежей України. Смисл статті взагалі непрошо
показати весь коментар
13.12.2021 22:43 Відповісти
це злодійська гниль в державі...лайно......а мають бути ДЕРЖАВНИКИ
показати весь коментар
14.12.2021 00:14 Відповісти
Ахметов во-время купил уголь. Зебилы не купили, то переводят стрелки из себя.
А беня купил електроэнергию на АЭС во много раз ниже рыночной стоимости и сжигает ее, добывая себе биткоины.
показати весь коментар
15.12.2021 08:54 Відповісти