1639 відвідувачів онлайн
13 736 4

Ціни пішли вниз. Що відбувається з українським експортом

Автор: 

Високі ціни на український експорт спричинили підвищення ВВП. Але і привели до росту вартості кормів та продуктів харчування всередині країни. Втім, з липня світовий тренд на подорожчання сировинних товарів розвернувся в іншу сторону.

Ціни пішли вниз. Що відбувається з українським експортом 01

Після досягнення в липні пікових значень – більше $210 за тонну - світові ціни на залізну руду різко пішли вниз і продовжують активно знижуватися.

З липня і станом на 1 вересня в Китаї біржові котирування руди з вмістом заліза 62% знизилися на третину - до $145 за тонну.

Падіння цін на залізну руду спричинено зменшенням попиту в Китаї у зв'язку зі скороченням виробництва сталі через заклики китайської влади зменшити викиди шкідливих речовин.

Уряд розіслав китайським металургам листи з вимогою скоротити обсяги виробництва сталі до показників 2020 року.

Ціни пішли вниз. Що відбувається з українським експортом 02
Iron Ore 62% Fe, CFR China (TSI) Swa

Вслід за цінами на руду падають і ціни на сталь. В тому числі - на фоні новин про стримування Пекіном обсягів будівництва житла.

Оскільки Китай найбільший у світі споживач залізної сировини і виробник сталі, то падіння цін у цьому регіоні спровокувало аналогічний рух по всьому світу.

"Світовий ринок сталі охолоджується, ціни будуть знижуватися до кінця 2021 року і в 2022 році, оскільки попит на сталь в Китаї з боку будівельної галузі послаблюється", - відзначають експерти Fitch Solutions, яких цитує Інтерфакс.

Завдяки рекордно високим цінам на руду та сталь українські металурги наростили доходи в кілька разів.

Наприклад, виручка найбільшої гірничо-металургійної групи Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського (контролює 45% видобутку руди) виросла на 70% - до $8,47 млрд.

EBITDA (прибуток до оподаткування та сплати процентів) виріс в 5,3 рази, в порівнянні з аналогічним періодом 2020, до $3,8 млрд. В тому числі EBITDA від продажу руди виросла в 4,5 рази - до $2,46 млрд, а EBITDA металургійного сегменту - в 7,3 рази, до $1,74 млрд.

Чистий прибуток, порівняно з першим півріччям 2020 року, зріс на $3 млрд - до $2,77 млрд (в першій половині 2020 був збиток $240 млн).

Британська компанія Ferrexpo Костянтина Жеваго, яка експлуатує два ГЗК в Україні і контролює 30% видобутку залізорудної сировини, завдяки історичному росту цін на руду, збільшила дохід на 74,3% - до $1,35 млрд. А чистий прибуток зріс в 2,6 рази – до $661 млн.

В цілому в першій половині 2021 року українські підприємства отримали від експорту залізної руди та сталі - $10,7 млрд. В грошовому вираженні це - 36% всього українського експорту.

Таким чином, високі ціни на руду та сталь позитивно впливали на курс гривні в першій половині року. Однак зниження світових цін, яке розпочалося в серпні, призведе до зниження обсягів надходження валютної виручки в Україну в другій половині року. Відповідно - до збільшення тиску на курс через зменшення пропозиції долара на міжбанківському валютному ринку.

БізнесЦензор дослідив ситуацію з цінами на інший основний український експорт на фоні падіння цін на руду та сталь.

Більше 60% українського експорту становлять поставки залізної руди, сталі, зернових та олійних культур, а також рослинної олії - в основному соняшникової.

Сприятлива динаміка світових цін на сировину стимулювала збільшення обсягу поставок українських експортних сировинних товарів в інші країни.

Так, обсяг експорту залізної руди в січні-червні зріс вдвічі, стальних напівфабрикатів – на 57%, прокату – на 23%, соняшникової та іншої олії – на 12%. Водночас, експорт зернових був на 1,3% меншим.

В цілому, обсяг валютної виручки від експорту руди та сталі в першій половині 2021 року становив $10,7 млрд (35% всього експорту). Водночас експорт зерна, олійних та власне олії приніс Україні $8,15 млрд (27% всього експорту).

Завдяки високим цінам на сталь та зерно і додатковому надходженню валютної виручку, яку експортери продавали на міжбанківському ринку, гривня зміцнювалася до долара США протягом восьми місяців 2021 року. З початку року долар подешевшав до гривні на 5%.

Пшениця, кукурудза, ячмінь, ріпак, соняшникова олія

Україна в п'ятірці найбільших у світі експортерів зернових культур. В першій половині 2021 року поставки зернових на міжнародні ринки становили 15% всього експорту з України.

В 2020/2021 маркетинговому році (липень-червень) Україна експортувала 44,63 млн тонн зернових і зернобобових культур, що на 21,3% менше, ніж в 2019/2020 маркетинговому році (МР).

Зменшення обсягів експорту зернових та бобових було компенсовано високими цінами на цю продукцію. Так, з початку року фуражна пшениця, не зважаючи на незначну волатильність цін протягом восьми місяців, подорожчала на 8%.

Експортні ціни на ячмінь, які повторювали траєкторію руху цін на пшеницю, виросли на 14%.

Водночас ціни на кукурудзу досягли піку в червні, зрісши на 23%. Однак з липня кукурудза почала дешевшати і на початку вересня ціна за тонну становила $257, що все рівно більше на 8%, ніж на почату року.

Високі ціни і гарний врожай цього року стимулює аграріїв активно експортувати продукцію - з початку 2021/2022 маркетингового року (липень-червень) і на 3 вересня Україна експортувала 9,14 млн тонн зернових і зернобобових культур, а це на 1,1 млн тонн більше, ніж роком раніше.

Ціни пішли вниз. Що відбувається з українським експортом 03

Ціни на олійні культури також зростали протягом року, але на відмінну від цін на зернові, ріст цін на ріпак та сою відбувався без волатильності. Ріпак з початку року подорожчав на 46%, а соя – на 6%.

Ціни пішли вниз. Що відбувається з українським експортом 04

Експортні ціни на соняшникову олію у першій половині року зросли на 22%, але з липня пішли вниз і на початку вересня знаходилися на рівні січня 2021.

Україна – найбільший у світі виробник та експортер соняшникової олії. За шість місяців цього року Україна експортувала жирів та олії на $3,3 млрд, а це 12% усього українського експорту.

Ціни пішли вниз. Що відбувається з українським експортом 05

Високі ціни на український аграрний експорт, завдяки яким Україна отримує значні обсяги валютної виручки, що позитивно вплинуло на курс та макроекономічну стабільність, а галузь АПК розвивається швидкими темпами, мають і зворотну сторону – ріст цін на аналогічну продукцію всередині України.

Це правило "експортного паритету". Суть його в тому, що ціни на товари національного виробника, які постачаються як на внутрішній ринок так і на експорт, формуюються на основі цін на світових торгових біржах. 

Простими словами - агрохалдинг, за умов відсутності державного регулювання цін, не буде продавати кукурудзу або соняшникову олію в Україні дешевше, коли їх можна продати на експорт дорожче.

За даними Мінагрополітики, порівняно з вереснем 2020 року, закупівельні ціни на пшеницю 2-4 класів виросли у вересні поточного - на 16%. Кукурудза подорожчала - на 27%, ячмінь 3-го класу – на 22%, соняшник - на 23%, а соя – на 30%. Закупівельні ціни на гречку, порівняно з вереснем 2020, зросли на 18%.

В свою чергу, це призводить до зростання цін на продукти харчування. Так, середні ціни виробників на м'ясо великої рогатої худоби у вересні 2021 року, порівняно з аналогічною датою вересня 2020, виросли на 13%, а на свинину – на 5%. Ціни на молоко виросли на - 15%, а на вершкове масло – на 9%, курятина подорожчала на 30%, а яйця – на 46%.

Відбулося значне зростання і в сегменті круп: ячмінна крупа подорожчала на – 30%, кукурудзяна – на 25%, гречана – на 14%.

Середні ціни на олію соняшникову виросли аж на 70%, а на цукор – на 75%.

Коментувати
Сортувати:
Эта статья даёт предпосылки, что у нас будут серьёзно расти цены на продукты питания.
показати весь коментар
06.09.2021 09:53 Відповісти
Така Аналітика цікава і корисна! Вона підводить до висновку, що б не відбувалося на Глобальних ринках, які би зміни не відбувалися в Глобальному кліматі планети, незважаючи на темпи Глобального потепління на Землі - ціни на продукти в Україні будуть зростати! Бо в Глобалізованому Світі все тісно пов'язане між собою, і підвищення ціни на презервативи потягне за собою підвищення ціни на залізну руду!
показати весь коментар
06.09.2021 10:10 Відповісти
А ви особисто продавали б дешевше сусідам чи відвезли в сусіднє село де на 15 % дорожче ?
показати весь коментар
06.09.2021 21:51 Відповісти
А ви б продавали сусідам на 50% дорожче тоді як в сусіднє село продавали б нижче собівартості?
показати весь коментар
11.09.2021 16:40 Відповісти