Скільки Україна втрачає в офшорах
З 2015 по вересень 2018 року Україна експортувала продукції п’яти найбільших товарних груп на $112 млрд. З них $42 млрд пішли у офшори. Потенційно це обсяг "схемного експорту" для ухилення від податків.
Організація з економічного розвитку та співробітництва оцінює щорічні втрати від розмивання податкової бази у 4-10% сукупних податкових надходжень за рік у всьому світі.
Міністр Фінансів України Оксана Маркарова каже, що в Україні цей відсоток може бути більшим.
Як працює "офшорна схема"?
Через неузгодженості у національному та міжнародному законодавстві, Україна по документах експортує товар за заниженою ціною у низькоподаткову юрисдикцію (офшор).
Фізично товар йде в країну призначення. Але юридично відбувається його перепродаж через пов'язані компанії, які зареєстровані в офшорних юрисдикціях.
Юридично це називається трансфертне ціноутворення. Воно передбачає збут товарів взаємозалежними особами за внутрішньо-фірмовими цінам, які нижче за ринкові.
Це робиться для того, щоб знизити базу оподаткування, з якої сплачуються податки.
Чому це погано для економіки?
- Країна-експортер отримує менше валютної виручки для балансування курсових коливань.
- Через зменшення податку на прибуток бюджет отримує менше надходжень.
- Це значно впливає на конкуренцію та чесний бізнес, адже платити податки і працювати "по білому" стає не вигідно.
Тому ми вирішили дослідити що саме і скільки Україна експортує в офшори.
На основі інформації Держстату ми визначили ТОП-5 сфер українського експорту по товарних групах за базовий 2017 рік, які складають 74% всього експорту.
ТОП-5 товарних груп українського експорту це:
- Недорогоцінні метали та вироби з них - 10 124 613 (тис $)
- Продукти рослинного походження - 9 215 708
- Жири та олії тваринного та рослинного походження - 4 605 666
- Машини та обладнання - 4 276 832
- Мінеральні продукти - 3 947 722
Щоб визначити, які країни називати офшорними, ми скористались об’єднаним переліком з 4 списків низькоподаткових країн:
- Список ЄС
- Спиcок FATF (Financial Action Task Force)
- Список OECP (Organisation for Economic Co-operation and Development)
- Список з постанови Кабміну №1045 від грудня 2017 року, який налічує 111 країн.
Після аналізу експорту ТОП-5 товарних груп до 111 офшорної країни ми отримали наступні дані.
Всього з 2015 року по вересень 2018 року Україна експортувала ТОП 5 товарів на суму понад $42 млрд.
Рік | Обсяг експорту, тис. дол |
2015 | 11 703 613 |
2016 | 10 016 489 |
2017 | 11 386 152 |
січень - вересень 2018 | 9 542 498 |
Всього: | 42 648 752 |
Експорт у офшорні країни за 2017 рік становив понад $11 млрд (близько 260 млрд грн). Це дорівнює сумі всіх токсичних банківських активів 2016 року, або ж сумі бюджетних трансфертів 2018 року.
Всього у 2017 році Україна експортувала товарів та послуг на суму $52,3 млрд, а це означає, що приблизно кожен четвертий долар із валютної виручки країни іде у офшор.
ТОП-15 товарних позицій, які прямують у офшори за досліджуваний період це: пшениця, олія, кукурудза, соя та металопрокат та руди.
В основному це аграрна продукція та металургія, які водночас приносять найбільше валютної виручки до бюджету, є найбільшими платниками податків та контроолюються найбільшими фінансово-промисловими групами країни.
Розпізнати "схемний" експорт – дуже складно без даних митних декларацій. Щоб приблизно його вирахувати ми звузили перелік країни до 55 типово офшорних юрисдикцій, з якими Україна майже немає реальних торгових відносин.
Серед них: Туніс, Ліван, Малайзія, Ефіопія, Сирійська Республіка, Марокко, Йорданія, Судан, Джибуті, Кіпр, Швейцарія, Гана, Тайвань, Оман, Албанія, Ємен, Катар, Македонія, Куба, Домініканська Республіка, Намібія, Гонконг, Британські Віргінські Острови, Боснія і Герцоговина, Шрі-Ланка, Сан-Марино, Панама, Перу, Монголія, Сингапур, Ліхтенштейн, Бурунді, Ліберія, Гватемала, Мавкриій, Чорногорія, Маршалові Острови, Байхрейн, Сейшельські острови, Нова Каледонія, Беліз, Сент Кітс і Невіс, Аруба, Лаоська Республіка, Барбадос, Гібралтар, Пуерто - Ріко, Уругвай, Багамські Острови, Фіджі, Ботсвана, Сент - Вінтсент і Гренадіни, Антигуа і Барбуда, Монако, Вануату.
Експорт з України до цих країн складає третину від всього експорту у офшори: $12,96 млрд з $42,65 млрд за 2015 рік – вересень 2018 року.
Цікавим є і той факт, що у 10 країн-лідерів за прямими інвестиціями у акціонерний капітал України з 2013 року потрапляє Кіпр, Велика Британія, Віргінські острови та Швейцарія.
Це може свідчити про те, що це інвестиції фінансово-промислових груп, які повертаються після трансфертних схем.
План "BEPS" - як він може збільшити надходження у бюджет?
План дій BEPS (Base erosion and Profit Shifting) - це перелік кроків, розроблених країнами-членами ОЕСР та "Великої двадцятки" щодо запобігання розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування.
Відповідно до цих кроків у ДФС уже створили департамент з питань трансфертного ціноутворення. А Мінфін, спільно з ДФС та НБУ розробили проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування".
Цей законопроект передбачає запровадження трирівневої структури документації для міжнародних груп компаній, яка включає в себе документацію з трансфертного ціноутворення (локальний файл), глобальну документації (майстер-файл) та звіт в розрізі країн (country-by-country reporting) (виконання кроку 13 BEPS). Крім мінімального стандарту (крок 13), у законопроекті пропонується врахувати рекомендації кроків 8-10 BEPS щодо трансфертного ціноутворення, зокрема:
- Запровадити інститут послуг з низькою доданою вартістю для цілей трансфертного ціноутворення.
- Вдосконалити правила контролю за сировинними товарами шляхом скасування обмеження застосовувати виключно біржові котирування певних бірж та надання можливості використовувати котирувальні ціни на товари.
- Запровадити контроль за трансфертним ціноутворенням з урахуванням концепції превалювання сутності над формою, відповідно до якої комерційні або фінансові характеристики контрольованої операції для цілей трансфертного ціноутворення визначаються згідно з фактичною поведінкою сторін операції та фактичними обставинами її проведення.
- Оподаткування контрольованих іноземних компаній (крок З ВЕРS).
- Впровадження обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами (крок 4 ВЕРS).
- Запобігання штучному уникненню визнання статусу постійного представництва (крок 7 ВЕРS)
- Запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування (крок 6 ВEРS).
Та чи всі кроки BEPS буде виконано і чи поборе це "офшорний експорт" з метою ухиляння від сплати податків - зможемо оцінити вже найближчим часом.
Ольга Євстігнєєва, Богдан Красовський та Ренат Насрідінов спеціально для БізнесЦензор
Наука - доказує.
Політика - наказує.
Релігія - пропонує орієнтуватися на ІСТИНУ і СПРАВЕДЛИВІСТЬ.
Наука:
1. Конституція не забороняє НБУ виводити гроші в інші країни.
2. Має формулу ДОБРОБУТУ = ІСТИНА + СПРАВЕДЛИВІСТЬ на основі об'єктивних соціально-економічних законах створення і споживання ВВП.
3. Має модель соціально-економічної системи (СЕС), незалежну від політичного мислення: анархії, монархії, рабства, феодалізму, капіталізму, соціалізму, комунізму, індиферентну до власності (інтелектуальної, матеріальної, фінансової), в якій задані фактори ХОЛОДУ, ГОЛОДУ, ХВОРОБИ, соціальні і природні ресурси (територія), засоби виробництва, валюта, яка в точних цифрах доводить норми для захисту кожного від цих факторів.
4. Доказує, що в СЕС України екогеофізичні умови для створення ВВП з метою захисту кожного від названих факторів та високої якості і тривалості життя при споживанні ВВП достатні. Надлишки ВВП можна виставляти на світових торговельних біржах сходу і заходу, півдня та півночі.
5. Готова замінити соціальну Конституцію України на соціально-економічну Конституцію інтелектуального суспільства, де базовими законами є об'єктивні закони: фізики, хімії, біології, соціології, економіки, мислення, без дотримання яких, знає кожний фахівець і науковець, позитивного результату отримати не можливо. Політичне мислення замінити на наукове при управлінні створенням і розподілом ВВП за формулою ДОБРОБУТ = ІСТИНА + СПРАВЕДЛИВІСТЬ.
6. ІСТИНОЮ (ВВП) - об'єднує соціум.
7. СПРАВЕДЛИВІСТЮ (розподілом ВВП) - врівноважує соціум і всі соціально-економічні процеси створення і споживання ВВП.
Політика:
1) Має суб'єктивне (щілинне, діркове, обмежене) дефінітне (наближене, короткозоре, дальтонізмінне) розуміння соціально-економічних процесів.
2) Має складний (140 партій в різні боки), насильний (на посаді фаховість до уваги не береться), неефективний (незрозумілий, заперечний, непопулярний, грабіжний, тощо) метод комплексного регулювання процесів створення і споживання ВВП
3) Головна цінність політ-економічного мислення - фінансовий прибуток, проти матеріального прибутку.
Релігія:
1) Пропонує правильні речі, які є незмінними тисячі років, політики їх реалізувати (в природі нема політичних істин, законів) не можуть, а наукове мислення, однакове для всіх своїми об'єктивними істинами, може.
Наука - доказує.
Політика - наказує.
Релігія - пропонує орієнтуватися на ІСТИНУ і СПРАВЕДЛИВІСТЬ.
Наука:
1. Конституція не забороняє НБУ виводити гроші в інші країни.
2. Має формулу ДОБРОБУТУ = ІСТИНА + СПРАВЕДЛИВІСТЬ на основі об'єктивних соціально-економічних законах створення і споживання ВВП.
3. Має модель соціально-економічної системи (СЕС), незалежну від політичного мислення: анархії, монархії, рабства, феодалізму, капіталізму, соціалізму, комунізму, індиферентну до власності (інтелектуальної, матеріальної, фінансової), в якій задані фактори ХОЛОДУ, ГОЛОДУ, ХВОРОБИ, соціальні і природні ресурси (територія), засоби виробництва, валюта, яка в точних цифрах доводить норми для захисту кожного від цих факторів.
4. Доказує, що в СЕС України екогеофізичні умови для створення ВВП з метою захисту кожного від названих факторів та високої якості і тривалості життя при споживанні ВВП достатні. Надлишки ВВП можна виставляти на світових торговельних біржах сходу і заходу, півдня та півночі.
5. Готова замінити соціальну Конституцію України на соціально-економічну Конституцію інтелектуального суспільства, де базовими законами є об'єктивні закони: фізики, хімії, біології, соціології, економіки, мислення, без дотримання яких, знає кожний фахівець і науковець, позитивного результату отримати не можливо. Політичне мислення замінити на наукове при управлінні створенням і розподілом ВВП за формулою ДОБРОБУТ = ІСТИНА + СПРАВЕДЛИВІСТЬ.
6. ІСТИНОЮ (ВВП) - об'єднує соціум.
7. СПРАВЕДЛИВІСТЮ (розподілом ВВП) - врівноважує соціум і всі соціально-економічні процеси створення і споживання ВВП.
Політика:
1) Має суб'єктивне (щілинне, діркове, обмежене) дефінітне (наближене, короткозоре, дальтонізмінне) розуміння, нелогічне мислення соціально-економічних процесів.
2) Має складний (140 партій в різні боки), насильний (на посаді фаховість до уваги не береться), неефективний (незрозумілий, заперечний, непопулярний, грабіжний, тощо) метод комплексного регулювання процесів створення і споживання ВВП
3) Головна цінність політ-економічного мислення - фінансовий прибуток, проти матеріального прибутку.
Релігія:
1) Пропонує правильні речі, які є незмінними тисячі років, політики їх реалізувати (в природі нема політичних істин, законів) не можуть, а наукове мислення, однакове для всіх своїми об'єктивними істинами, може.
Так ведут себя или свиньи гадящие где лежат или окупанты.
Еще так ведут себя импотенты, боящиеся что сюда прийдут инвесторы и конкуренты.
Шо ж вы за бизнесмены такие если не можете конкурировать мозгами и хитростью?
Другой вопрос к народу коррупция порождает нищету, а в топах рейтигна никто решать вопрос с коррупцией и не собирается.
Я сейчас организовываю небольшой бизнес и мне приходится все международные операции кидать на компанию в другой стране, ну не умею и не хочу я ни с какими мудаками в мантиях и форме "договариваться", противно, я мозгами работаю и мне нужен удаленный сервис 24часа, и стабильные и низкие ставки налогов, адекватно низкие качеству работы "органов" , а не хер ведущий себя как хозяин моих налогов ездящий на авто марки и модели в которой я сам себя отказываю, предпочитая вкладывать деньги в развитие бизнеса.