Україна попросила зменшити новий транш від МВФ удвічі: Гетманцев пояснив причини

Україна ініціювала зменшення розміру траншу за результатами сьомого перегляду програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF) з Міжнародним валютним фондом, оскільки наразі не має гострої потреби у додаткових коштах і сподівається залучити їх пізніше.
Про це голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") розповів в інтерв'ю Укрінформу.
"Це позиція Міністерства фінансів, яка сформувалася з урахуванням кількох обставин. По-перше, зважаючи на достатню поточну ліквідність, достатні залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку. І справді поточний стан публічних фінансів досить добрий, з огляду на це і на достатність міжнародних резервів, немає потреби отримувати тепер передбачені програмою гроші в повному обсязі", – пояснив голова Комітету.
Гетманцев зауважив, що Україна не відмовляється від цих коштів, йдеться лише про перенесення виплат на наступні транші.
"З такою позицією уряду можна погодитися. Бо якщо бюджетні потреби 2025 року більш-менш забезпечені завдяки уже підтвердженій міжнародній допомозі, то з 2026-м, а надто – з 2027 роком, поки що маємо, на жаль, найбільшу невизначеність за увесь час, починаючи з лютого 2022 року", – зазначив депутат.
Він додав, що перенесення термінів залучення частини коштів також дозволить зекономити на обслуговуванні боргу.
"Перенесення термінів отримання частини позики – це ще й про економію на обслуговуванні боргу. Заощадження буде невеликим, але, погодьтеся, не зайвим для бюджету", – сказав Гетманцев.
Що відомо про переговори між Україною та МВФ
Як повідомлялося, наприкінці лютого Україна та МВФ досягли домовленості на рівні персоналу щодо сьомого перегляду програми EFF, за його підсумками Україна отримає близько $400 млн.
При чому на початку обговорення сьомого перегляду програми EFF з місією МВФ міністр фінансів Сергій Марченко зазначав, що за його результатами Україна сподівається отримати фінансування в розмірі близько $917,5 млн.
Загалом за майже два роки функціонування програми EFF Україна успішно завершила вже шість переглядів – вперше за історію співпраці з МВФ. Це дозволило залучити до бюджету України близько $9,8 млрд з передбачених програмою на 2023-2027 роки $15,5 млрд. У 2025 році планувалося залучити $2,7 млрд від МВФ за результатом чотирьох квартальних переглядів.
Нагадаємо, 31 березня 2023 року Виконавча рада МВФ затвердила чотирирічну програму Механізму розширеного фінансування (EFF) для України з фінансуванням в розмірі близько $15,6 млрд.
У жовтні 2024 року МВФ переглянув графік затвердження наступних траншів для України на 2025 рік. Зокрема, Виконавча рада погодилася провести цього року чотири перегляди за програмою замість запланованих двох, їх успішне проходження дозволить Україні збільшити обсяг залучених коштів за програмою у 2025 році із $1,8 млрд до $2,7 млрд.