"Хто винен? А ніхто": Організатори азартних ігор досі користуються "воєнним" мораторієм на перевірки, – Гетманцев

Організатори азартних ігор досі уникають перевірок контролюючих органів, які відновили для представників інших галузей бізнесу, оскільки уряд з осені минулого року не може внести зміни до відповідної постанови.
Про це голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") написав у Telegram.
"Не хотів би вас шокувати, але так, організатори азартних ігор досі користуються "воєнним" мораторієм на перевірки, адже відповідно до постанови КМУ від 13.03.2022 №303 планові перевірки організаторів азартних ігор заборонені, а позапланові – можуть бути проведені лише за наявності загрози, що має значний (!) негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини та забезпечення безпеки держави", – написав Гетманцев.
Він нагадав, що, попри вимогу закону, досі не створено Державну систему онлайн-моніторингу на ринку азартних ігор, тому єдиним інструментом контролю за його учасниками залишаються перевірки.
За словами Гетманцева, ще у листопаді минулого року Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики звернувся до уряду із закликом скасувати мораторій на перевірку організаторів азартних ігор.
"Далі – дуже цікаво. У відповідь на цю пропозицію КРАІЛ повідомила, що підтримує ініціативу, Державна регуляторна служба наголосила, що це компетенція Мінекономіки, а Мінекономіки повідомило, що також підтримує ініціативу, але вважає, що це компетенція КРАІЛ, тому саме вони мають готувати проєкт постанови. Це все що треба знати про ефективність державного управління в економічному блоці уряду", – написав Гетманцев.
Він додав, що після цього резолюцією першої віцепрем’єр-міністерки – міністерки економіки Юлії Свириденко відповідальним держорганам (КРАІЛ, Мінекономіки, Мін’юсту, Мінцифри і Мінфіну) доручили внести відповідні пропозиції.
"Вгадайте з одного разу чи виконане доручення? І хоча від моменту отримання листа Комітету Кабмін уже тричі вносив зміни до постанови №303, але жодного разу так і не знайшлося "сміливця", який би ініціював відновлення усіх перевірок для грального бізнесу. Хто винний? А ніхто. Купа паперів, купа переписок і купа щасливих ігровиків, вдячних за "відмінне" регулювання галузі", – підсумував Гетманцев.
Він нагадав, що з 1 квітня усі повноваження КРАІЛ мають перейти до нового органу, який має бути створено на виконання підписаного президентом Володимиром Зеленським на початку січня закону.
"І вкрай важливо, щоб новостворений орган отримав усі необхідні повноваження для здійснення контрольних заходів, у т.ч. право на проведення як планових, так і позапланових перевірок організаторів азартних ігор", – наголосив Гетманцев.
Як повідомлялося, підписаний президентом Володимиром Зеленським на початку січня закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей" передбачає ліквідацію КРАІЛ.
Замість неї до 1 квітня 2025 року утворюється новий уповноважений орган та визначається міністерство, яке буде формувати політику у сфері грального бізнесу та лотерей. Також впроваджується механізм обмеження доступу до нелегальних гральних вебсайтів/мобільних додатків.