Санкції діють: Російська нафта на $1,3 мільярда застрягла на танкерах у морі – країни відмовляться їх приймати

Російська сира нафта застрягла в морі через введені в січні американські санкції, тоді як Індія та деякі порти Китаю відмовляються приймати вантажі на підсанкційних танкерах. На танкерах накопичилася сировина загальною вартістю близько $1,3 млрд.
Про це пише Bloomberg.
Як повідомляється, близько 7,7 млн барелів сирої нафти з сахалінських проєктів і 12 млн барелів із Арктики утримувались на танкерах більше двох тижнів, причому деякі танкери простоювали тижнями, не маючи можливості розвантажитися.
Обсяг російської сирої нафти, що застрягла в морі, зростає, оскільки санкції США продовжують негативно впливати на торгівлю нафтою в країні.
Так, Індія повністю припинила приймати нафту, що вивозиться з Арктики і з проєктів "Сахалін 1 і 2", тому що всі човникові танкери, що використовуються там, потрапили під санкції. Також Індія не бере російську нафту, якщо хоч на якійсь ділянці транспортування вона перебувала на підсанкційних судах.
Частково прийом нафти через санкції припинили і китайські НПЗ.
При цьому вивезення сировини з усіх російських портів за тиждень до 2 березня навіть зросло на 20% порівняно з попереднім тижнем (коли він упав на 18%), збільшившись на 580 тис. барелів – до 3,53 млн. Менш волатильний чотиритижневий показник піднявся до 3,09 млн барелів.
Але при цьому близько 7,7 млн барелів з двох сахалінських проєктів знаходяться на танкерах, що дрейфують у морі вже більше двох тижнів, тоді як до останніх санкцій вони зазвичай доставляли нафту на НПЗ приблизно за тиждень.
Ще 12 млн барелів із Арктики вже місяць чи більше перебувають у морі – набагато довше, ніж спочатку планувалося.
Загальний обсяг нафти на таких танкерах, які фактично перетворилися на плавучі сховища, відповідає майже шести з половиною дням сукупного російського морського експорту. Тобто Росія не змогла заробити на доставці нафти покупцям майже $1,35 млрд – саме такою є вартість вивезеної за тиждень нафти.
Нагадаємо, 10 січня цього року США оголосили про масштабний пакет санкцій проти експорту російської нафти в обхід запроваджених країнами "Великої сімки" обмежень.
Зокрема, до санкційного списку (SDN List) потрапили 183 танкери, причетні до транспортування російської нафти, а також потрапили великі російські страхові компанії – "Інгосстрах" та "Альфа-Страхування", які займаються страхуванням морського експорту нафти з Росії.
Крім того, до санкційних списків внесли велику російську нафтову компанію "Сургутнєфтєгаз", а також пов'язаний з нею "Сургутнєфтєгазбанк" та інші підприємства. Також санкції запровадили проти цілої низки дочірніх компанії великої нафтової компанії "Газпром Нєфть".
Під санкції потрапили десятки нафтотрейдерів, постачальників нафтопромислових послуг, страхових компаній та чиновників зі сфери російської енергетики.
Згодом стало відомо, що частина російського нафтового флоту змушена змінити прапор, під яким вони плавають, через тиск санкцій США та Великої Британії.
Перед тим повідомлялося, що Індія збирається заборонити розвантаження нафти з танкерів, які було внесено до санкційного списку США через їхню участь у транспортуванні вантажів для Росії.
Також стало відомо, що індійські банки стали блокувати платежі за нафту з Росії через посилення санкцій США.
В індійських нафтопереробних компаніях повідомили, що "очікують серйозних перебоїв із постачанням російської нафти" після запровадження цих санкцій. Окрім санкцій щодо танкерів, складнощі виникнуть зі страхуванням вантажів. Адже "Інгосстрах" є одним з основних страхувальників для танкерів, які перевозять російську нафту в обхід встановлених країнами "Великої сімки" обмежень.
У лютому стало відомо, що азійські ринки сирої нафти швидко пристосовуються до нових санкцій проти Росії та, поки є можливість, накопичують вантажі, щоб найближчими місяцями перейти на альтернативні поставки.
Раніше повідомлялося, що обсяг російської та іранської нафти, що зберігається на танкерах, досяг багатомісячного максимуму.