Скам і фальшиві кампанії збору коштів: У кіберполіції розповіли про найпоширеніші схеми шахрайства з криптовалютою

Найпоширенішими способами шахрайства з криптовалютою є піраміди і скам-ICO – фальшиві кампанії збору коштів для нібито перспективних криптопроєктів.
Про це розповів начальник відділу протидії онлайн-шахрайствам Департаменту кіберполіції Національної поліції України Олександр Ульяненков в інтерв'ю Українським Новинам.
"Злочинці постійно намагаються вигадати нові способи, щоб виманити криптовалюту у власників. Якщо говорити про найпоширеніші схеми, то серед них можна виділити кілька ключових категорій. По-перше, це скам-ICO – фальшиві кампанії збору коштів для нібито перспективних криптопроєктів. Людям пропонують інвестувати на ранньому етапі для подальшого отримання надприбутків, а потім організатори просто зникають із грошима", – сказав Ульяненков.
Окрім того, за його словами, дуже поширені фішингові атаки, коли шахраї створюють підроблені сайти криптобірж або надсилають електронні листи з нібито офіційними запитами ввести свої дані: щойно користувач вводить логін і пароль – його рахунок опиняється в руках зловмисників.
"Ще один популярний метод – піраміди та Ponzi-схеми. Людям обіцяють високий прибуток, але насправді вони отримують гроші за рахунок нових інвесторів. Щойно потік вкладників сповільнюється – схема руйнується, і більшість учасників залишається без коштів", – також повідомив Ульяненков.
До того ж часто зустрічаються фейкові аірдропи та розіграші: людям пропонують "безкоштовну крипту" в обмін на невеликий внесок, але отримати щось натомість неможливо
"Ще один варіант – Pump & Dump, коли група шахраїв або впливових осіб штучно роздуває вартість маловідомої криптовалюти, заманюючи нових інвесторів. Коли ціна зростає, організатори продають свої активи, і всі інші залишаються зі знеціненими токенами", – сказав Ульяненков.
Він додав, що сьогодні активно використовують штучний інтелект, створюючи діпфейки із відомими людьми, які нібито підтримують криптопроєкти, і що реалістичнішим виглядає шахрайський контент, то більше людей потрапляють у пастку.
Ульяненков розказав, що повернути вкрадену криптовалюту складно, але інколи можливо.
"Якщо кошти були переведені на централізовану біржу (CEX), їх можна спробувати заблокувати, звернувшись до підтримки біржі та надавши докази шахрайства. Біржі часто співпрацюють із правоохоронцями та можуть допомогти заблокувати кошти до завершення розслідування. Ну і, звісно, постраждалим варто звертатися до правоохоронців – наприклад, в Україні цим займається кіберполіція", – зазначив Ульяненков.
Втім, він підкреслив, що головне правило – не інвестувати в підозрілі проєкти та завжди перевіряти інформацію перед будь-якими фінансовими діями.
Як повідомлялося, раніше Національний банк України викрив спробу обходу фінансового законодавства, яка становить реальну загрозу фінансовій безпеці та правам споживачів. Так, онлайн-сервіс BitCapital створив незаконну схему надання коштів у кредит, маскуючи свою діяльність під операції з криптоактивами.
Нагадаємо, упродовж 2024 року в Україні відкрили 64 978 кримінальних проваджень за ст. 190 ККУ "Шахрайство", що на 21% менше, ніж роком раніше, але у 2,7 раза більше, ніж до початку повномасштабної війни.