Рада розблокувала підписання закону про купівлю російських реакторів для ХАЕС у Болгарії

Верховна Рада відхилила всі проєкти постанов про скасування результатів голосування за закон "Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції".
Відтак, спікер парламенту зможе підписати відповідний законопроєкт №11392 і передати його на підпис президенту, повідомив перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк ("Голос") у Telegram.
Він припустив, що президент Володимир Зеленський підпише цей закон найближчим часом.
Нагадаємо, 11 лютого Верховна Рада ухвалила закон "Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції". Перед цим президент Володимир Зеленський закликав депутатів його підтримати.
Йдеться про придбання виготовлених "Росатомом" енергоблоків ВЕР-1000 для АЕС "Белене" у Болгарії. У 2012 році Болгарія відмовилась від будівництва станції. У липні 2023 року парламент Болгарії доручив провести переговори з Україною про продаж реакторів ВВЕР-1000 російського виробництва за суму не меншу за 600 млн євро. Остаточна вартість угоди наразі невідома.
Скільки може коштувати добудова двох блоків Хмельницької АЕС?
Міністр енергетики Герман Галущенко розповідав, що загалом вартість завершення будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС з використанням вироблених у Росії реакторів може коштувати Україні приблизно 160 мільярдів гривень, але оновлене техніко-економічне обґрунтування ще не готове. За його словами, для добудови цих двох блоків за російською технологією планують залучити кредитні кошти, але не уточнив подробиць.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що з фінансуванням добудови Хмельницької атомної станції "проблем немає", для цього можуть залучити кредитні кошти або гроші інвесторів.
У червні 2024 року Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив законопроєкт №11146 про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС. Однак члени Комітету зауважили, що законопроєкт потребує актуалізації на 2024 рік показників техніко-економічного обґрунтування проєкту.
Попереднє техніко-економічне обґрунтуванням добудови енергоблоків, затверджене розпорядженням Кабміну № 579-р від 26 липня 2018 року, тоді загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 2017 рік оцінювалася у 72,34 мільярда гривень. "Енергоатом" замовив корегування ТЕО лише на початку лютого цього року.
Втім, "Енергоатом" повідомляв, що вже розпочав підготовчі роботи для добудови цих енергоблоків, не чекаючи схвалення такого рішення Верховною Радою.
Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки ВВЕР-1000 загальною потужністю 2000 МВт (підключені у 1987 і 2004 роках).
Вони вже собі наготували ''запасні аеродроми'' в Ізраїлі, Туреччині, ОАЕ, Кіпрі, Франції, Італії та наших країнах.
1. атомна енергетика, це едина генерація, яку расейци не винесли під час війни, а це значить що потрібно розвивати цю генерацію
2. ми й болгари маємо комплекти під реактори такого типу, тому тут може бути вигідно економічно, бо наскільки я розумію, ми купляємо не за повну вартість, а по скидці
3. Час на запуск даних реакторів в експлуатацію буде меньший, ніж все будувати "з нуля", а потреба в електроенергії потрібна вже зараз.
4. На закиди що це власність росатома й він буде обслуговувати/будувати реактори, я хочу запитати, а хто зараз обслуговує реактори на наших АЕС
Підкажіть, яке паливо буде використовуватись? ЯК РОСАТОМА? Ми себе прив'язуємо до російського палива під час війни і на десятки років після війни, чи не так?
Взагалі тема: взяти в американців кошти та купити на них в російські реактори - це круто, особливо під час війни з рф! І ще з цих грошей заплатити росатому за встановлення монтаж та обслуговування! Я починаю розуміти Трампа, Венса та Маска!
Прив"язати себе до РОСАТОМА: мабуть вам невідомо, але вже зараз на радянських/росатомовських реакторах, які є на наших АЕС використовується паливо Westinghouse, тобто реактори радянські, а паливо американське. думаю й обслуговують їх американці
Гроші: тут питання дійсно відкрите, але думаю що джерелом буде ЕС, тому що у нас з країнами ЕС буде одна енергосистема.
Закрита зона:
Мародерство узаконили. 269 депутатів (Слуга Народа, екс-ОПЗЖ, Батьківщина, За Майбутнє і Довіра) проголосували за корупційну оборудку з російським смородом: купівлю для Хмельницької АЕС двох старих реакторів російського виробництва, придатних лише для російського ядерного палива. З програмою будівництва на роки. Сама вартість купівлі «заліза» за три місяці зросла з 0,6 до 1.1 мільярда доларів! Ну і не зайве нагадати, що реалізують цей фестиваль корупції люди зрадника Андрія Деркача, які керують не лише Енергоатомом, а і міністерством енергетики загалом.
Все разом це обійдеться Україні десь в 120 мільярдів гривень! І невідомо, чи будівництво вдасться завершити, бо в деяких технічних вузлах не вистачає комплектуючих російського виробництва!
Це все відбувається тоді, коли на фронті немає зброї і ***********, коли немає виплат пораненим бійцям і сімʼям загиблих. Зате влада викидає мільярди на велике атомне крадівництво. Щоб ви розуміли, хрестоматійні «вишки Бойка» - дітвацькі забавки в порівнянні з цією історією.
Все разом це обійдеться Україні десь в 120 мільярдів гривень! І невідомо, чи будівництво вдасться завершити, бо в деяких технічних вузлах не вистачає комплектуючих російського виробництва!
ДОВБОГРАЇ, ПОСЛУХАЙТЕ ЯНУ ЗЕРКАЛЬ(вона явно не Порохобот)
5-й і 6-й блоки вже проплачені і замовлені у Вестінгаус.
Будувать 3 і 4 почнуть, скоріш за все, коли настане мир-перемир'я.
То може тоді і їх замовити у надійнішій версії, ніж купувати застарілий некомплект?
Хай кацапи забирають у болгар собі назад.
Російські реактори, які хочуть придбати для ХАЕС у Болгарії - це інші моделі, ніж ті, що експлуатуються в Україні. Паливо Westinghouse, яке виробляють для наших реакторів ВВЕР - 1000 для цих реакторів не підходить. До них доведеться закуповувати російське паливо, яке виготовлятимуть на спільному підприємстві французького Fratom і російського "ТВЕЛ", яке зареєстрували у Німеччині.
Звідки у Болгарії "зайві" російські реактори
Енергоблоки російського виробництва Болгарія колись придбала для будівництва нової АЕС. Однак пізніше відмовилась від цієї. Натомість у Болгарії розбудовуватимуть єдину в країні АЕС Козлодуй, на якій зараз працює два енергоблоки. Планують збудувати ще два, але вже на обладнанні Westinghause. Російські реактори, які зберігають понад сім років у Болгарії, торік вирішили запропонувати придбати Україні.
"Ті реактори, які є в Болгарії - некомплектні. Мої колеги провели аналіз і дійшли до висновку, що там немає повного комплекту для першого контуру, немає зразків-свідків. Зразки-свідки маються вироблятись зі сплаву того ж металу, що й корпус. Саме їх випробовують на міцність і за ними контролюють стан корпусу реактора. Це дуже важлива штука, - каже Ольга Кошарна. - Крім того, я прочитала, що болгари планують переоцінити це обладнання. Вони найняли іншу компанію, яка буде переоцінювати вартість цих реакторів. Тобто ціна, яку називає Галущенко - неактуальна".
Дозволяти купувати енергоблоки без актуального ТЕО - безпрецедентно
Крім того, експертка вважає, що техніко-економічне обґрунтування будівництва енергоблоків на ХАЕС, яке було зроблене у 2017 - 2018 роках нині не актуальне. Бо з того часу ціни у Європі суттєво змінились.
"До закінчення війни сенсу добудови АЕС немає. Ми втратили великих споживачів електроенергії. Тому нам спочатку треба переглядати всю систему і робити прогнози, чи потрібна Україні базова генерація у таких великих обсягах, якщо нам бракує саме маневрових потужностей, - каже Ольга Кошарна. Я за своє життя була на багатьох засіданнях комітетів в раді. 16 січня була на конференції у Варшаві. Але передивилась це засідання - я такого трешу в житті не бачила. Взагалі це безпрецедентний випадок, коли дозволяють купувати енергоблоки без актуального техніко-економічного обґрунтування. Як на мене - ці блоки купують не для будівництва Хмельницької АЕС. Бо навіть будівельні конструкції до них не підходять, там компоновка інша. Я бачу, що це робиться лише з метою дерибану".