Перші 50 родин переселенців отримали компенсації за знищене житло, – Мінгромад

Міністерство розвитку громад та територій України минулого тижня отримало перші 4,3 млрд грн для оплати сертифікатів на житло для внутрішньо переміщених осіб.
Про це повідомив віцепрем'єр-міністр із відновлення України – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
"За результатами тижня роботи програми – 50 сімей уже реалізували сертифікати і придбали нові домівки. Ще 2,5 тис. родин подали заявки на бронювання коштів, і після завершення технічного процесу зможуть оперативно купити нові квартири або будинки", – розповів Кулеба.
Він додав, що завдяки 15 млрд грн, які уряд перерозподілив для підтримки переселенців у рамках цієї програми, 10 тис. сімей хможуть отримати нові домівки.
Окрім того, в 2025 році в державному бюджеті передбачено 4 млрд грн на компенсації за пошкоджене та знищене житло.
"Працюємо й з міжнародними партнерами – вже зараз маємо домовленості з Банком розвитку Ради Європи про фінансування програми компенсації на ще 4,2 млрд грн",– зазначив Кулеба.
Також він нагадав, що Мінгромад готує комплексну програму підтримки внутрішньо переміщених осіб, яка охоплюватиме не лише житло, а й можливості працевлаштування та навчання, доступ до медичних послуг та соціальної підтримки. До того ж триває робота над створенням єдиної цифрової системи сервісів для переселенців.
"Окремий напрям – розвиток муніципального житла для внутрішньо переміщених осіб за підтримки Європейського інвестиційного банку. На першому етапі на реалізацію цього проєкту буде спрямовано 400 млн євро", – також повідомив Кулеба.
Хто може отримати кошти та як це зробити
Послугою компенсації можуть скористатися громадяни України, які мають статус внутрішньо переміщеної особи, в яких було знищене єдине житло, що знаходиться на підконтрольній частині території України, які ще не реалізували компенсацію за програмою "єВідновлення".
Якщо людина вже мала статус ВПО та житловий сертифікат "єВідновлення" і подавала заявку на бронювання коштів, її автоматично буде переведено в іншу чергу і вона отримає сповіщення про успішне бронювання коштів. Протягом 30 днів необхідно укласти угоду купівлі-продажу на придбання нової домівки та припинити право власності на знищене житло.
Якщо ВПО мала житловий сертифікат, проте ще не бронювала кошти за ним, і готова придбати нову домівку, їй потрібно подати заяву про бронювання. Це можна зробити через застосунок або портал "Дія" та Центи надання адміністративнх послуг. Протягом п'яти робочих днів вона отримає підтвердження наявності коштів.
Зазначається, що черга на отримання виплати за цією програмою формується на основі даних вказаних у довідці ВПО, які були отримані в приймаючих громадах. У разі, якщо людина підпадаєте під критерії програми, проте не отримала сповіщення про бронювання коштів, варто перевірити актуальність даних у довідці.
Щоб оновити дані чи отримати довідку ВПО потрібно звернутись в ЦНАП у приймаючій громаді.
Як повідомлялося, наприкінці 2024 року Україна отримала 30 млн євро від Банку розвитку Ради Європи на продовження програми компенсацій за пошкоджене та знищене житло. Кошти спрямовано на оплату понад 800 житлових сертифікатів.
У лютому цього року у Франції відбулося засідання Адміністративної Ради Банку розвитку Ради Європи, під час якого представили новий проєкт для України на 50 млн євро. Він допоможе внутрішньо переміщеним особам отримати власне житло.