"Основний канал новин для українців": У РНБО виступили проти блокування Telegram

В Україні недоцільно забороняти роботу заснованого росіянами месенджера Telegram, оскільки цей месенджер є основним джерелом інформації для українців.
Про це керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) при Раді національної безпеки та оборони України (РНБО) Андрій Коваленко заявив у інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
За його словами, суто інформаційно Telegram – це основне джерело споживання новин серед українців.
"Важливо, щоб проукраїнські канали і проукраїнський контент складали більшість, а російські – поступово блокувалися", – вважає Коваленко.
Водночас він визнав, що наразі блокувати небезпечні телеграм-канали українська влада не має.
"Цей механізм потрібно впровадити, щоб Дуров йшов на контакт. Співпраця з Францією в даному питанні може мати певний ефект", – сказав керівник ЦПД.
Коментуючи ініціативу заборонити телеграм-канали, Коваленко сказав: "Від телеграм-каналів йде загроза, бо саме через них ворог вербує людей на виконання диверсій проти України, українців і держави. Але якщо заборонити Telegram, чи буде Росія використовувати щось інше? Сто відсотків, що буде. Спецслужби завжди використовують будь-яку із соцмереж".
Як повідомлялося, засновника месенджера Telegram Павла Дурова затримали наприкінці серпня 2024 року в аеропорту Парижа, куди він прилетів з Азербайджану.
Дуров народився у Санкт-Петербурзі і був засновником російської соцмережі "Вконтакте", у 2014 році він продав свою частку у цій компанії бізнес-партнеру близького до Путіна олігарха Алішера Усманова. Після цього Дуров виїхав з Росії до ОАЕ і займався розвитком Telegram. У 2021 році він отримав громадянство Франції.
Що відомо про можливу співпрацю Telegram і російської влади?
Нагадаємо, у березні 2021 року створений з ініціативи Володимира Путіна та Дмитра Мєдведєва Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ) інвестував у Telegram спільно з Mubadala Investment Company.
Перед цим засновник Telegram Павєл Дуров визнав, що месенджер заблокував низку опозиційних російських каналів. За словами Дурова, ці канали публікували телефонні номери та адреси суддів, прокурорів та силовиків, причетних до придушення протестних акцій у РФ, що суперечить правилам.
У червні 2020 року Роскомнагляд відмовився від вимоги щодо обмеження доступу до месенджера Telegram, пояснивши своє рішення готовністю засновника Telegram Павла Дурова співпрацювати з російськими правоохоронними органами та "протидіяти тероризму та екстремізму".
Видання New York Times писало, що російська Федеральна служба безпеки (ФСБ) отримала інструменти, які дозволяють їй відстежувати трафік у зашифрованому листуванні в месенджерах Telegram, WhatsApp і Signal.
Крім того, використовувати на роботі месенджер Telegram, створений росіянином Павлом Дуровим, заборонили аналітикам ЦРУ США та низки відомств інших країн, що працюють із таємною інформацією.
У вересні 2024 року Національний координаційний центр кібербезпеки ухвалив рішення обмежити використання Telegram в органах державної влади, військових формуваннях, а також на об’єктах критичної інфраструктури.