Іноземні інвестиції в Росію впали до мінімуму за останні 15 років

Обсяг іноземних інвестицій у Росію продовжує стрімко скорочуватися і станом на жовтень 2024 опустився до мінімуму за останні 15 років. Відтак, надії Кремля на те, що "дружні" країни замінять Росії західних інвесторів, виявилися марними.
Про це свідчить статистика Центробанку Росії, передає The Moscow Times.
Як повідомляється, за перші три квартали минулого року іноземні інвестори забрали з реального сектора економіки Росії ще $44 млрд прямих інвестицій, а їхній загальний обсяг опустився до $235 млрд.
У 2023 році Росія втратила $80 млрд прямих іноземних інвестицій, у перший рік розв'язаної проти України повномасштабної війни – $138 млрд.
Нагромадженим підсумком за три роки пул прямих іноземних інвестицій у російську економіку, який перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну становив майже $500 млрд, зменшився вдвічі, або на $262 млрд.
Хоча президент Росії Владімір Путін заявляв про "максимальну відкритість" для інвесторів із країн БРІКС (туди входять Бразилія, Росія, Індія, Китай та Південно-Африканська Республіка, – ред.) та закликав їх вкладати в РФ "капітали", припливу грошей статистика Центробанку РФ не зафіксувала.
За словами наукового співробітника німецького Інституту проблем міжнародної безпеки Яніса Клюге, це свідчить про наростаючу ізоляцію російської економіки.
Наприклад, влада Китаю – найбільшого торгового партнера Росії, відносини з яким Путін називає "стратегічними", заборонила місцевим компаніям вкладатися в нафтогазовий сектор Росії, відмовилася інвестувати в проєкт "Сила Сибіру-2" і дала вказівку автоконцернам не будувати заводи в Росії.
Перед початком повномасштабної війни проти України три чверті прямих іноземних інвестицій у Росію було забезпечено країнами зі списку "недружніх", і інвестиції припинилися після запровадження санкцій та контрсанкцій.
У грудні минулого року президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія випередила всі країни світу за привабливістю для інвестицій. За словами Путіна, таку оцінку зробило державне Агентство стратегічних ініціатив, яке, як стверджував Путін, використало ту саму методологію, що і Світовий банк.
"Було враховано понад 800 критеріїв – від відкриття підприємств до вирішення проблем неплатоспроможності. Дослідження показало, що Росія входить до глобальних лідерів рейтингу інвестиційного клімату. При цьому за рівнем нормативно-правової бази та якістю надання державних послуг Росія, безумовно, випередила всі країни", – сказав тоді Путін.
Перед тим експерти "Київської школи економіки" підрахували, що загалом понад 2100 транснаціональних компаній продовжують працювати в Росії після 2022 року, тоді як приблизно 1600 міжнародних компаній або залишили ринок, або скоротили діяльність.