"Енергоатом" замовив переоцінку вартості добудови двох блоків ХАЕС. Вісім років тому проєкт оцінили у 72 мільярди

Філія "ВП "Атомпроектінжиніринг" АТ "НАЕК "Енергоатом" 3 лютого замовила АТ "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" проєктні роботи вартістю 27,93 млн грн.
За умовами угоди, протягом чотирьох місяців компанія має скоригувати техніко-економічне обґрунтування будівництва енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС, пишуть Наші гроші із посиланням на дані у системі Prozorro.
Зокрема, коригування кошторисної частини стадії ТЕО обійдеться у 27,68 млн грн, а експертиза кошторисної документації від ДП "Держбудекспертиза" – у 246 тис. грн. Роботи оплачуватимуть протягом пів року після їхнього виконання. Але водночас договір дозволяє виплату авансу в розмірі 8,16 млн грн.
ТЕО передбачає будівництво двох енергоблоків потужністю 1000 МВт кожний із додатковими заходами безпеки, ядерне паливо ТВЗ Westinghouse для роботи енергоблоків та супутню інфраструктуру.
Закупівлю провели без проведення відкритих торгів з посиланням на відсутність конкуренції з технічних причин, адже "Енергопроект" є автором початкового проєкту ХАЕС у складі чотирьох енергоблоків.
У березні 2016 року "Енергоатом" вже замовляв йому коригування техніко-економічного обґрунтування будівництва енергоблоків №3 та №4 на ХАЕС за 4,82 млн грн. У липні 2018 року ТЕО схвалив Кабмін.
Зараз "Енергоатом" вирішив актуалізувати ТЕО, зокрема в частині кошторисної документації, відповідно до рішення Комітету Верховної ради з питань енергетики та ЖКГ.
Скільки може коштувати добудова двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС
Як повідомлялося, Міненерго та "Енергоатом" вже пів року намагається отримати згоду Верховної Ради на купівлю у Боргарії вироблених у Росії реакторів для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС.
У червні 2024 року Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив законопроєкт №11146 про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС. Однак члени Комітету зауважили, що законопроєкт потребує актуалізації на 2024 рік показників техніко-економічного обґрунтування проєкту.
Згідно з пояснювальною запискою до проєкту закону, для його підготовки використано техніко-економічне обґрунтуванням добудови енергоблоків, затверджене розпорядженням Кабміну № 579-р від 26 липня 2018 року.
Тоді загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 2017 рік оцінювалася у 72,34 мільярда гривень, у тому числі 11,12 млрд грн – будівельні роботи, 46,33 млрд грн – устаткування, меблі та інвентар, 14,89 млрд грн – інші витрати. На перше завантаження ядерного палива додатково було потрібно 4,47 млрд грн. Водночас станом на кінець березня 2017 року було виконано робіт всього на 317,41 млн грн.
Попереднє ТЕО добудови енергоблоків №3 та №4 ХАЕС було затверджене урядом у 2012 році. Тоді загальна кошторисна вартість будівництва оцінювалася у 36,76 мільярда гривень.
Що відомо про придбання енергоблоків російського виробництва для ХАЕС?
Як повідомлялося, у січні Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг повністю змінив текст ухваленого в першому читанні законопроєкту №11392, щоб дозволити "Енергоатому" купити у Болгарії вироблені у Росії реактори для добудови третього і четвертого енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
Голова Комітету Андрій Герус ("Слуга народу") пояснював, що таке термінове рішення обумовлене тим, що "Енергоатом" нібито має менш ніж два місяці, щоб ухвалити рішення про купівлю реакторів російського виробництва, які зберігаються у Болгарії понад 10 років.
Тому парламентський Комітет анулював текст ухваленого в першому читанні законопроєкту №11392, який передбачав внесення змін до низки законів щодо функціонування ринку електроенергії, та перед другим читанням замінив його абсолютно іншим текстом, який дозволяє купівлю реакторів.
Міністр енергетики Герман Галущенко під час засідання Комітету Верховної Ради сказав, що на це будуть залучені кредитні кошти, не уточнивши подробиць.
Йдеться про придбання виготовлених "Росатомом" енергоблоків ВЕР-1000 для АЕС "Белене" у Болгарії. У 2012 році Болгарія відмовилась від будівництва станції. У липні 2023 року парламент Болгарії доручив провести переговори з Україною про продаж реакторів ВВЕР-1000 російського виробництва за суму понад 600 млн євро.
Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки ВВЕР-1000 загальною потужністю 2000 МВт (підключені у 1987 і 2004 роках).
На ХАЕС є два частково побудовані енергоблоки під реактор ВВЕР-1000. У 2017 році тодішній гендиректор ХАЕС Микола Панащенко казав, що їх хочуть добудувати з використанням реакторної установки чеської компанії Skoda JS.
Нагадаємо, у 2006 році "Росатом" виграв міжнародний тендер на будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 на АЕС Белене у Болгарії, але через три роки проєкт було зупинено. У 2012 році Болгарія взагалі відмовилась від будівництва станції.
P. S. Я противник руснявих блоків, але якщо по правді, то русня вже отримала за них гроші, і тепер це болгарські реактори.
https://apnews.com/article/uk-nuclear-plant-hinkley-point-costs-67adc627f0acf130d3ea6c2423e98c4e UK's flagship nuclear plant could cost up to $59 billion, developer says
і ще вас особисто попрошу не відповідати на мої дописи.
Ви не сприймаєте інфу. На Хмельн. АЕС 2 реактори - один побудований у 1987 р. Він вже просрочений.
Не пишіть єрунди - купити за кордоном дорожче через війну. До війни у нас було дешевше.
Промисловість вже зараз змушують імпортувати до 60% електроенергії.
Коротше кажучи забрати мільярд з марафону, доріг, та й сам Енергоатом потрусити, то на все вистачить, їх все одно будуватимуть ще років десять. Більш того, судячи з усього у Енергоатому гроші є, після підвищення тарифів.
Коротше кажучи, якщо ми не візьмемо ці реактори, то не буде ніяких наступні років тридцять. І їх вартість не така і велика, можливо як кілька відкатів у МО, ОП, КМДА. Чи куплять їх чи ні, це ніяк не вплине на поточну ситуацію.
Мала генерація це фейк, більшість не здатні навіть своє житло забезпечити, а продають у мережу коли сонце є, все інше покриває АЕС і імпорт. Крім випадків вливання $ з заходу, але це не буде вічно.
2019 - French power utility EDF estimates it would cost at least 46 billion euros
2025 - France 'far from ready' to build six new nuclear reactors, the cost ... revised up to 67.4 billion
Тому ціни з гугла 6-10 млрд це щось віртуальне, по факту реальні ціни ростуть як на дрожжах. До того ж західний реактор потягне і інфраструктуру під нього, і новий проект, і відповідних спеціалістів, і ризики з незнайомим обладнанням і невідповідною кваліфікацією будівельників та персоналу можуть бути ще вищі за підіржавілі ексросійські реактори.
Ще розумію якщо скажуть не на часі, але домахуватись до ціни тут явно висмоктано з пальця.
давайте, бо дуже треба, вісім років стояло, і ще пару років буде стояти будівництво,
але дуже треба виділити на перерахунок 27 лямів.....
а що воно дасть на сьогодняшній день????
державі, нікуя!!!!!!
а от ми щось та поімєєм!!!
погоджено!!!!!