Російські олігархи Фрідман та Авен продали акції "Альфа-Банку" своєму партнеру, щоб позбутися санкцій, – FT

Підсанкційні олігархи Михайло Фрідман і Петр Авен продали свої частки в найбільшому приватному банку РФ "Альфа-Банку" та його страховому відділі "Альфа-страхуванні", намагаючись скасувати персональні санкції ЄС.
Як пише Financial Times, ще минулого року мільярдери передали бізнес своєму давньому партнеру Андрію Косогову.
Угода про продаж була укладена ще у 2023 році. Фрідман та Авен разом володіли 45% акцій у банку та 42% акцій у страховій компанії. Обидві компанії, за даними FT, оцінили приблизно в 240 мільярдів рублів ($2,5 млрд).
Косогов, який не перебуває під санкціями, став найбільшим акціонером "Альфа-Банку" та компанії LetterOne, яка базується у лондонському Мейфері, викупивши частки своїх підсанкційних партнерів.
Олігархи сподіваються, що продаж банку та страхової компанії допоможе їм оскаржити санкції ЄС, накладені на них у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну.
Минулого року суд ЄС частково скасував підстави для санкцій, постановивши, що блок не надав достатньо доказів причетності Фрідмана і Авена до дій, спрямованих на війну в Україні.
Перемога олігархів стала найбільшим ударом по режиму санкцій ЄС проти Росії з часів вторгнення.
Проте санкції ЄС залишаються в силі з окремим обґрунтуванням, яке вказує на статус Фрідмана та Авена як "провідних бізнесменів економічного сектору, що забезпечує значне джерело доходу" для Кремля.
Читайте також: Туреччина готова викупити акції Turkcell у підсанкційних російських мільярдерів Фрідмана та Авєна, – Bloomberg
Як повідомлялося, наприкінці грудня 2023 року зареєстрована у Люксембурзі ABH Holdings S.A., яка належить російським мільярдерам Михайлу Фрідману та Петру Авену, подала позов проти України на суму понад $1 млрд через націоналізацію "Сенс Банку" (колишній "Альфа-Банк Україна").
Фрідман і Авен – засновники та акціонери російської "Альфа-Груп". У 2022 році вони опинилися під санкціями ЄС і Великої Британії. У серпні 2023 року їх було також занесено до санкційного списку США.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Фрідман жив у Лондоні, хоча і скаржився на санкції. Потім він спочатку переїхав до Ізраїлю, а після загострення безпекової ситуації в цій країні – до Москви. Петр Авен має громадянство Латвії і виїхав до цієї країни з Великої Британії.
Після повернення до РФ Петр Авен і Михайло Фрідман назвали помилкою свої мільярдні інвестиції в європейські країни.
Нагадаємо, у жовтні 2023 року суд арештував всі корпоративні права в Україні, що належали підсанкційним російським олігархам Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрєю Косогову. Рішення суду стосується 20 компаній та фінансово-кредитних установ, якими російські олігархи володіють як кінцеві бенефіціари або через підконтрольні офшорні компанії. Вартість арештованих корпоративних прав СБУ оцінювала у понад 17 млрд грн.
Серед заблокованих активів – фінансові та страхові компанії, підприємства мобільного зв’язку та сфери ІТ, а також заводи мінеральних вод. У тому числі, суд арештував 47,85% статутного капіталу "Київстару", тобто частки, які належать структурам, пов'язаним із компанією LetterOne російського мільярдера Михайла Фрідмана і його партнерів.
На початку вересня 2023 року слідчі Служби безпеки повідомили Фрідману про підозру за ч. 3 ст. 110-2 Кримінального кодексу України (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України).