Держгеонадра знову зупинили дію спецдозволів газової компанії Новинського
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) вдруге зупинила дію спеціальних дозволів на користування надрами для компаній з групи Smart Energy Вадима Новинського.
Відповідний наказ №535 від 15 листопада оприлюднено на сайті Держгеонадр, звернуло увагу галузеве видання ExPro.
Підставою для зупинки дії спецдозволів стали санкції РНБО проти п'яти громадян Кіпру, які вказані кінцевими бенефіціарами компаній групи Smart Energy, запроваджені указом президента Володимира Зеленського від 8 жовтня 2024 року.
Зокрема, Держгеонадра зупинили дію спецдозволів на Свиридівське та Мехедівсько-Голотовщинське газоконденсатні родовища у Полтавській області (Представництво "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед") та на Васищівське газове родовище у Харківській області (ТОВ "Пром-Енерго Продукт").
Відтак, надрокористувачі зобов’язані зупинити проведення робіт, передбачених спеціальними дозволами на користування надрами, на наданих їм в користування ділянках протягом 20 календарних днів.
За оцінками самої Smart Energy, через зупинку видобутку на цих ділянках щомісячно держава недоотримає щонайменше 9,5 млн кубометрів природного газу, більше 1000 тонн газового конденсату та близько 1000 тонн LPG.
Як повідомлялося, у квітні-травні 2023 року Держгеонадра вде зупиняла дію трьох спецдозволів компаній групи Smart Energy через санкції проти проросійського ексдепутата Вадима Новинського, якого СБУ вважає справжнім власником компанії.
Йшлося про Островерхівське родовище (природний газ, конденсат, супутні компоненти) у Харківській області ПрАТ "Укргазвидобуток", Васищівське родовище (природний газ) у Харківській області ТОВ "Пром-Енерго Продукт" та Свистунівсько-Червонолуцьке родовище (природний газ) у Полтавській області ТОВ "Аркона Газ-Енергія".
Держгеонадр відновила дію спецдозволів цих компаній наприкінці червня 2024 року, після ухвалення коригуючого рішення РНБО.
Що відомо про санкції проти Новинського?
Нагадаємо, на початку грудня 2022 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), яким запровадив санкції щодо низки діячів УПЦ МП, а також колишнього народного депутата Вадима Новинського. До нього строком на 5 років застосовано 12 видів санкцій, включно із блокуванням активів та анулюванням чи зупиненням дії спеціальних дозволів на користування надрами.
Після цього, 16 січня, інвестиційна-промислова група Smart Holding Вадима Новинського оголосила про передачу її активів у траст, стверджуючи, що відповідні рішення були ухвалені до запровадження санкцій, у листопаді 2022 року. Хоча ще на початку січня у публічних заявах компаній Новинського не йшлося про зміну власності або передачу активів в управління.
СБУ відкрила справу проти Новинського через спробу вивести бізнес з-під санкцій. 10 квітня 2023 року СБУ на Полтавщині провела обшуки в офісі компанії Enwell Energy, яка входить до групи Smart Energy Новинського.
За даними СБУ, у рамках справи арештовано активи Новинського, загальна вартість яких становить понад 10,5 млрд грн. Зокрема, арештовано корпоративні права компаній ПрАТ "Укргазвидобуток", ТОВ "Смарт-Холдинг", ТОВ "Аркона Газ-Енергія", ТОВ "Регал петролеум корпорейшн (Юкрейн) лімітед", МК "Запоріжсталь", МК "Каметсталь", Центральний, Північний та Інгулецький ГЗК, а також ряд вуглевидобувних підприємств, що входить до "Покровської вугільної групи". Крім того, заарештовано частку Новинського у ТОВ "Метінвест Холдинг" (23,76% частка) та підприємствах, що входять до його складу.
Новинський є співвласником найбільшого металургійного холдингу "Метінвест" разом з Рінатом Ахметовим, йому належить одна з найбільших українських газодобувних компаній Enwell Energy, а також бізнес у сфері нерухомості та суднобудування. За даними української редакції Forbes, статки Новинського у 2021 році оцінювалися у $1,4 млрд, він займав 8 місце у списку найбагатших українців. Водночас Новинський відомий як прибічник і спонсор УПЦ МП.
"Даздраперма" та "мандрагора" звучать не гірше.