Справу про розкрадання на 100 мільйонів у "Енергоатомі" передали до суду
До суду скеровано обвинувальний акт стосовно генерального директора відокремленого підрозділу держпідприємства НАЕК "Енергоатом", начальника кошторисно-договірного відділу відокремленого підрозділу компанії, керівника та працівника юридичного відділу за обвинуваченням у завданні "Енергоатому" майже 100 млн грн збитків.
Про це йдеться в повідомленні Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
У межах досудового розслідування встановлено, що в грудні 2020 року між відокремленим підрозділом "Атомпроектінжиніринг", яке входить у структуру НАЕК "Енергоатом", та заздалегідь визначеною приватною компанією в обхід відкритих торгів було укладено договір на завершення будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.
Із метою заволодіння коштами додатковими угодами ціну договору підозрювані збільшили втричі – з 421 млн грн до 1,497 млрд грн, зокрема, додавши до його умов постачання обладнання системи радіаційного контролю.
Це обладнання компанія-підрядник закупила за ринковою вартістю, а потім у 2021 році продала "Енергоатому" набагато дорожче. У результаті цих дій "Енергоатом" переплатив майже 100 млн грн.
Справа розкрадання в "Енергоатомі"
Як повідомлялося, НАБУ повідомило про підозру гендиректору "Атомпроектінжинірингу" Миколі Божку ще 25 жовтня. Разом з іншими чотирма фігурантами справи Божка підозрюють у завданні майже 100 млн грн збитків державі при будівництві Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.
Наприкінці листопада минулого року Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Божку у вигляді вигляді застави в розмірі 7 млн грн.
Нагадаємо, на початку 2022 року журналісти проєкту "Схеми" з'ясували, що менеджмент "Енергоатому" у грудні 2020 року без тендеру уклав непублічний договір із новим приватним підрядником фірмою "КБР" на добудову Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), тоді як публічно заявляв про "майже 100% готовність об’єкту".
Загалом протягом 2021 року "Енергоатом" непублічно перерахував цій приватній компанії 1,15 мільярда гривень на завершення будівництва сховища, хоча початково договір укладався на суму 422 млн грн.
Журналісти також отримали аудіозапис наради у кабінеті високопосадовця державного "Енергоатому", учасники якої обговорюють, як приховати факти зникнення частини коштів на будівництво ЦСВЯП і яка, ймовірно, відбулася 28 грудня 2020 року.
"Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп…жені і так далі. Треба знаходити інші джерела фінансування і причому їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не зовсім розуміємо" – каже на них голос, схожий на голос Миколи Божка, керівника "Атомпроектінжинірингу", відокремленого підрозділу "Енергоатому", який виступав замовником будівництва від держави.
З розмови випливає, що частина коштів зникла, і посадовець "Енергоатому", призначений вже за президентства Володимира Зеленського, радиться, як це приховати – "закрити діри" через стару закупівлю і старого підрядника, чи через нового підрядника, залученого ним непублічно – компанію "КБР".