Нацбанк прогнозує підвищення цін через зростання тарифу на електроенергію

Національний банк України прогнозує в наступні місяці пришвидшення зростання споживчих цін через здорожчання електроенергії.
Про це йдеться в повідомленні НБУ з посиланням на дані Державної служби статистики.
Також на ціни повпливають дещо нижчі врожаї, а також подальше збільшення витрат бізнесу, в тому числі на оплату праці.
Водночас інфляцію стримуватимуть зниження зовнішнього цінового тиску та заходи монетарної політики, в тому числі з підтримання контрольованої ситуації на валютному ринку та захисту заощаджень населення від інфляційного знецінення.
Монетарна політика й надалі спрямовуватиметься на збереження інфляції на помірному рівні цього року та повернення її до цільового діапазону 5% ± 1 в.п. упродовж наступних років.
У НБУ зазначили, що за травень 2024 року споживча інфляція в річному вимірі (рік до року) незначно зросла – до 3,3% з 3,2% у квітні, водночас, у місячному вимірі ціни зросли на 0,6%.
Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України, повідомляє Національний банк України.
Фактичні темпи зростання цін були нижчими за траєкторію прогнозу Нацбанку, опубліковану в Інфляційному звіті за квітень 2024 року.
Відхилення від прогнозу й надалі забезпечувала динаміка цін на сирі продукти харчування. Їх падіння було суттєвішим, ніж очікувалося. Це пов'язано як із ефектами теплої цьогорічної погоди, так і меншим тиском на витрати бізнесу через здешевлення сировини під впливом значних минулорічних врожаїв.
Також повільніше дорожчало паливо через нижчу ціну на нафту. Відновилося падіння цін на алкоголь через зниження тиску з боку витрат на сировину та адміністративних витрат.
Однако фундаментальний інфляційний тиск залишався стійким. Так, показник базової інфляції в травні становив 4,4%. Така динаміка відповідала траєкторії квітневого прогнозу НБУ.
З одного боку, її підтримувало подальше зростання витрат бізнесу, в тому числі на оплату праці та електроенергію. З іншого, стримуючими чинниками були вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів, а також відносно стійкі рівні інфляційних очікувань.
Підвищення тарифів на електроенергію
Як повідомлялося, Кабінет Міністрів на закритому засіданні у п’ятницю, 31 травня, ухвалив рішення по підвищення тарифу на електроенергію для населення на 60% – до 4,32 грн за кВт/год, незалежно від обсягу споживання.
Знижений тариф залишили лише для споживачів, які використовують електроенергію для опалення у зимовий сезон. Він становитиме 2,64 грн за кіловат за умови споживання до 2000 кВт-год на місяць.
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, за умови середнього щомісячного споживання електроенергії в обсязі 170 кВт-год, платіжка за електроенергію зросте на 285 грн.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що нові тарифи на електроенергію для населення, попри їх підвищення на 63%, все одно майже вдвічі нижчі, ніж її ринкова вартість.
«Жодних підстав для підвищення тарифів на електроенергію не існує, крім бажання ще і ще раз заробити на українцях», - переконана лідерка «Батьківщини».
Про все це детальніше дивіться у відеоблозі Юлії Тимошенко за цим посиланням - https://youtu.be/yGtRzaNu3MY?si=USDOKBR_XPyjxjXB&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0eRAG_X5MX4bhjA86ZLhXgfInaScMYPMYM4rpj8J7RJnu0w2vRIgzmXAw_aem_AZHpyRzWobDxZ-5rsvVL3N-UuJJvn4LZDQ_4OhQXACdzaqeU1DTIdO1S7HiRFDdbcA7ZtRULJgK3vhJeF-RrlP4L https://youtu.be/yGtRzaNu3MY?si=USDOKBR_XPyjxjXB