Наслідки ударів безпілотників по НПЗ у Росії та санкцій: Експорт російського бензину падає, ціни – ростуть

Через вихід з ладу високотехнологічного обладнання та атаки українських безпілотників на нафтопереробні підприємства у Росії почало зменшуватися виробництво пального, через це впав його експорт та почали зростати ціни на внутрішньому ринку.
Зокрема, експорт російського бензину за кордон у січні 2024 року впав на 31,5%, порівняно із січнем минулого року, – до 442,3 тис. Тонн, пише російський "Коммерсант" із посиланням на джерела.
При цьому експорт бензину знизили практично всі великі виробники: "Лукойл" зменшив його в шість разів (до 201 тис. тонн), "Газпром нєфть" – на 23% (до 52 тис. тонн). Водночас "Роснєфть" збільшила експорт на 53% – до 88 тис. тонн.
Водночас вартість бензину на внутрішньому ринку РФ зросла – біржові ціни на бензин росли фактично весь січень і збільшилися за місяць на 24-26%. Основним драйвером зростання цін стали побоювання щодо дефіциту пропозиції.
При цьому виробництво бензину в Росії в січні 2024 року знизилося лише на 1,8% у річному вираженні – до 3,49 млн тонн або 116,3 тонн на добу.
Основним шоком для ринку, за даними видання, стала аварія на Нижегородському НПЗ "Лукойлу". Завод зупинив одну з двох установок каталітичного крекінгу через вихід з ладу компресорного обладнання, яке неможливо замінити найближчим часом через санкції. Через аварію виробництво бензину АІ-95 на підприємстві знизилося приблизно на 200 тисяч тонн на місяць.
На зниження виробництва також вплинули атаки безпілотників на російські нафтові об'єкти:
- 19 січня пожежа внаслідок атаки безпілотника сталася на Клинцівській нафтобазі у Брянській області, яка належить "Брянськнафтопродукту" (входить до "Роснєфті");
- у ніч на 21 січня після удару українського дрона спалахнув термінал "Новатека" в порту "Усть-Луга";
- у ніч на 25 січня в Туапсе сталася пожежа на території нафтозаводу "Роснєфті" після атаки безпілотників на місто;
- у ніч на 3 лютого внаслідок атаки БПЛА пожежа почалася на Волгоградському нафтозаводі, що належить "Лукойлу". За даними на сайті компанії, це найбільший виробник нафтопродуктів у Південному федеральному окрузі.
Читайте також: Українські безпілотники втретє за місяць атакували нафтогазовий завод у Санкт-Петербурзі. ВIДЕО
Незважаючи на зниження випуску бензину, наразі його відвантаження на внутрішній ринок зросли. За січень нафтокомпанії відвантажили на 3,05 млн тонн палива (близько 101,6 тонн за добу), що на 6,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Російські експерти очікують, що у майбутньому падіння експорту російських нафтопродуктів поглибиться. Старший аналітик Kpler по ринках нафти Віктор Катона заявив, що в лютому експорт бензину з Росії "просяде досить значно", оскільки на перевалці через морські термінали почне позначатися падіння експортних відвантажень із НПЗ у січні. На його думку, в основному скорочення морського експорту торкнеться країн Північної Африки та Нігерії, в Азію продукт поставляється меншою мірою.
"Редакційна політика" xy лє...
Краще залишити Путіна без грошей, ніж вбити 5 млн орків у співвідношенні 5/1.
Знищення паливноенергетичного комплексу рф це і є наближення перемоги.