Санкції зірвали запуск найбільшого у Росії заводу з виробництва скрапленого газу, – Reuters

Найбільший у РФ виробник зрідженого природного газу компанія "Новатек" надіслала клієнтам повідомлення про форс-мажор через зрив запланованих строків запуску свого нового заводу "Arctic LNG 2".
Про це повідомляє Reuters із посиланням на чотири джерела. У самому "Новатеку" коментувати ситуацію відмовилися.
Одне з джерел уточнило, що повідомлення про форс-мажор отримали китайські компанії Shenergy Group і Zheijang Energy та іспанська Repsol (REP.MC), які уклали контракт на купівлю LNG з цього заводу.
Repsol цю інформацію заперечила, заявивши, що не має твердого контракту з "Arctic LNG 2".
Агентство зауважує, що повідомлення були надіслані після того, як минулого місяця США запровадили санкції щодо "Arctic LNG 2", який планували запустити наприкінці цього або на початку 2024 року.
Це проєкт мав стати ключовим елементом у прагненні Росії збільшити свою ринкову частку на світовому ринку LNG з приблизно 8% зараз до 20% у 2030 році. Очікувалося, що перші LNG -танкери з проєкту відпливуть у першому кварталі наступного року.
Проєкт Arctic LNG 2 вартістю $21,3 млрд передбачає будівництво трьох черг з виробництва скрапленого природного газу потужністю 6,6 млн тонн на рік кожна у Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ.
Станом на кінець 2021 року загальна готовність проєкту оцінювалася у 59%, першої черги – у 78%.
Наприкінці 2021 року Arctic LNG 2 домовився про залучення проектного фінансування на 9,5 млрд євро і вже погасив звідти частину внеску, зробленого "НОВАТЕКом" (найбільший акціонер проєкту). Проєктна компанія не може залучати кошти у доларах через санкції США, запроваджені у 2014 році.
Однак після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну японські та французькі інвестори призупинили фінансування проєкту.
У 2022 році Європа стала основним напрямком експорту СПГ із США, на яку припадає 64% (6,8 Bcf/d) від загального експорту. На чотири країни - Францію, Великобританію, Іспанію та Нідерланди - припадало 74% (5,0 Bcf/d) американського експорту СПГ до Європи.