1139 відвідувачів онлайн
372 0

Виторг від експорту української аграрної продукції впав на 7%, імпорт продовольства зростає

зерно,жнива

За даними Державної митної служби, у січні-листопаді 2023 року Україна продала на зовнішніх ринках агропродовольчої продукції (групи 1-24 УКТЗЕД) на суму $19,63 млрд, що на 7% менше, ніж за відповідний період 2022 року.

Про це повідомив заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", академік НААН Микола Пугачов.

Водночас він зауважив, що агропродовольча продукція зберігає домінуючі позиції в загальному експорті України. Зараз її частка становить 60%.

Основою аграрного експорту нашої країни традиційно виступають зернові та олійні культури, олія, залишки харчової промисловості, м’ясо і субпродукти, на які припадає 87% його вартості.

Водночас імпорт продовольства за 11 місяців поточного року сягнув $6,2 млрд, на 16% перевищивши минулорічні показники. При цьому його товарна структура також залишається незмінною. Найбільші витрати здійснюються на закупівлю за кордоном риби і морепродуктів, плодово-ягідної продукції, алкогольних і безалкогольних напоїв.

За словами Пугачова, поточний рік поставив перед українськими експортерами багато нових викликів.

Крім війни та її негативних наслідків, додались заборони та обмеження на ввезення окремих видів продукції з України, які досі продовжуються з боку Польщі, Угорщини та Словаччини. Від початку листопада здійснюється блокування руху вантажівок на польсько-українському кордоні через найбільші пункти пропуску, що унеможливило здійснення експорту і транзиту.

Після припинення "Зернової ініціативи" в липні, Україна власними силами забезпечує функціонування тимчасового морського коридору, спроможності якого занадто малі, не відповідаючи реальним потребам.

"Існуючі перешкоди призводять не лише до загального зниження доходів для українських галузевих експортерів, але й фактично роблять неефективними і слабкопрогнозованими будь-які заходи зовнішньоекономічної діяльності", – зазначив науковець.

В цілому, за прогнозами Інституту аграрної економіки, у 2023 році вітчизняний агроапродовольчий експорт очікується на рівні показників минулого року. Однак, якщо нинішня ситуація не покращиться, у 2024 році навіть зберегти існуючі його обсяги стане об’єктивно складніше.

Коментувати
Сортувати: