Країни "Великої сімки" активізували переговори щодо конфіскації заморожених активів РФ на користь України, – FT

Країни "Великої сімки" (G7) активізували переговори щодо конфіскації російських активів, заморожених після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Про це пише Financial Times з посиланням на документ, який США передали для обговорення іншим представникам держав G7, передає Forbes.
Активізація переговорів може бути повʼязана з тим, що ЄС поки що не вирішив питання про виділення Україні 50 млрд євро, а Конгрес США зволікає з ухваленням пакета допомоги Києву на $61 млрд.
Як зазначає видання, у цих умовах передача Україні частини заморожених російських активів могла б стати альтернативним джерелом фінансування.
За даними FT, несподівано рішучу позицію щодо цього питання зайняли представники США, які заявляють про наявність способу конфіскувати активи "відповідно до міжнародного права" та необхідність вирішити питання вже найближчим часом.
Про існування "законного шляху" для конфіскації активів РФ також заявив голова МЗС Великої Британії Девід Кемерон. Він запропонував діяти разом із США, якщо інші союзники не будуть готові до цього.
"Члени G7 та інші країни могли б вилучити заморожені активи російського центробанку як контрзаходи, щоб примусити РФ припинити агресію", – йдеться в документі.
Офіційний Вашингтон вважає, що цю тему можуть обговорити на зустрічі лідерів G7 24 лютого 2024 року.
Читайте також: В Офісі президента планують отримувати від заморожених активів Росії по $15 мільярдів на рік
Як повідомлялося, Єврокомісія 12 грудня представила пропозицію законодавчого акта про використання для відновлення України доходів від заморожених російських активів, це рішення ще має затвердити Європейська рада.
За оцінками Єврокомісії, це принесе до 3 млрд євро на рік, або 15 млрд євро в період з 2023 по 2027 рік, писало видання FT із посиланням на джерела. Сума залежатиме від відсоткових ставок протягом цього періоду.
Нагадаємо, раніше Європейський Союз дійшов висновку, що не може законно конфіскувати заморожені російські активи на загальну суму понад 200 млрд євро, і замість цього зосередиться на використанні цих активів для отримання прибутку, який можуть спрямувати на відновлення України.
Більше половини цих активів розміщено у готівці та депозитах, тоді як "значна кількість" інвестована в цінні папери, які перетворяться на готівку в міру їх погашення в найближчі два-три роки. Значна частина цих коштів знаходиться в Бельгії в європейському депозитарії Euroclear, прибуток від їх інвестування склав близько 3 мільярдів євро за перші три квартали цього року. Ці прибутки вже підлягають оподаткуванню, свідчать квартальні результати Euroclear. Його звітність свідчить про те, що Росія не матиме претензій на чисті прибутки, оскільки вони належать депозитарію.
Своєю чергою Бельгія оголосила, що створить спеціальний український фонд обсягом 1,7 млрд євро, до якого зараховуватимуть надходження від податків на доходи із заморожених російських активів, передусім у Euroclear.