Суд заочно арештував менеджера Фірташа, який зміг втекти з України наступного ж дня після вироку

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) обрала для колишнього директора Запорізького титано-магнієвого комбінату (ЗТМК) Володимира Сивака запобіжний захід у вигляді заочного арешту.
Відповідне рішення ухвалила колегія суддів АП ВАКС під головуванням судді Віктора Панкулича, повідомляє Центр протидії корупції.
Раніше Апеляційна палата ВАКС оголосила Сивака у міжнародний розшук і зупинила провадження у справі, оскільки він нібито перебуває в Угорщині та ігнорує судові засідання.
Тепер же прокурор САП подав клопотання про відновлення провадження у справі, щоб обвинуваченому можна було обрати запобіжний захід у вигляді заочного тримання під вартою. Це рішення потрібне, щоб ініціювати розшук Сивака через "Інтерпол".
"Захист наполягав на тому, що Сивак не переховується, просто "так склалися обставини", що він не може прибути до суду. Однак колегія зауважила, що без цього рішення міжнародний розшук Сивака не може бути виконаний. Відтак Апеляція ВАКС задовольнила клопотання прокурора та обрала Сиваку варту заочно", – пояснили у ЦПК.
У випадку його затримання впродовж 48 годин суд має або застосувати тримання під вартою або обрати інший запобіжний захід.
Як повідомлялося, у вересні Апеляційна палата ВАКС оголосила Сивака у міжнародний розшук, оскільки з'ясувалося, що він ще 24 грудня 2022 року, тобто наступного дня після оголошення вироку у своїй справі, втік за кордон.
Наприкінці грудня 2022 року Апеляційна палата ВАКС скасувала рішення суду першої інстанції, який виправдав Сивака у справі про розтрату коштів підприємства на суму майже 500 млн грн. Судді визнали його винуватим у зловживанні службовим становищем, що завдало збитків на 18,62 млн грн, і призначили Сиваку покарання у вигляді 3,5 років позбавлення волі, але запобіжний захід не обрали, тож він залишався на свободі, що й дозволило йому втекти.
Але захист подав скаргу на це рішення. І у липні 2023 року Верховний Суду задовольнив скаргу частково, скасував вирок Апеляційної палати ВАКС і призначив новий розгляд справи в апеляційній інстанції.
Нагадаємо, ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" було створено у 2013 році державою в особі Фонду держмайна (володіє 51% статутного капіталу) та кіпрською компанією Tolexis Trading Limited (49%), яка пов'язана із Дмитром Фірташем. Остання зобов'язалася сплатити борги держпідприємства, на основі якого було створено ТОВ, та інвестувати $110 млн у впровадження на виробництві передових технологій та обладнання.
Однак, як з'ясувало слідство, більшість із залучених інвестицій було витрачено на погашення раніше створених боргів ДП "ЗТМК" перед кредиторами, пов'язаними з Group DF Фірташа. Надалі ці кошти виведено з України шляхом перерахування на рахунки офшорних фірм. При цьому на модернізацію виробництва, що було головною метою створення підприємства з недержавною часткою, фактично було спрямовано лише 20 млн грн.
Директором ТОВ "ЗТМК" з 2010 року був Володимир Сивак. До цього Сивак обіймав посаду заступника голови правління – комерційного директора найбільшого виробника кальцинованої соди в Україні – "Кримського содового заводу", підконтрольного Group DF Дмитра Фірташа.
НАБУ затримало Володимира Сивака у вересні 2016 року за підозрою у розтраті 492 млн грн компанії-співвласника комбінату Tolexis Trading Limited, які мали піти на розвиток підприємства, а були витрачені на погашення його боргів, що компанія-інвестор мала зробити самостійно.
Проте Заводський суд Запорізької області у травні 2019 року ухвалив виправдувальний вирок у справі Володимира Сивака про розтрату 492 млн грн. У січні 2021 року рішенням Апеляційної палати ВАКС вирок суду першої інстанції залишено без змін. Однак Верховний Суд у листопаді 2021 року частково задовольнив касаційну скаргу САП та скерував обвинувальний акт стосовно Сивака на новий розгляд до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.