Війна знищила попит на валютне кредитування, – Нацбанк

Повномасштабне вторгнення росії практично знищило попит на валютні позики, сприявши переорієнтації на кредитування у національній валюті.
Про це повідомила директорка департаменту фінансової стабільності Національного банку Первін Дадашова, передає Інтерфакс-Україна.
На її думку, це є добрим індикатором для економіки.
"Гривневе кредитування переважає, і взагалі, в принципі, гривня привабливіша для кредитування, ніж валюта. Це дуже важливо, і я думаю, що ця любов до кредитування в гривні має зберегтися і надалі", – сказала вона на дискусії Центру економічних стратегій (ЦЕС).
Дадашова зазначила, що раніше основним мотивом валютного кредитування були нижчі ставки за такими кредитами, що відсутність бізнесу реальних потреб і надходжень у валюті призводило до проблем. За її словами, ризики валютного кредитування, що зросли у війну, різко зменшили інтерес бізнесу до нього.
Директорка департаменту фінстабільності Нацбанку зазначила, що останнім часом кредитний портфель стабілізувався і повернувся до невеликого зростання, і тепер перед банками стоїть завдання компенсувати його втрату за час війни, яка склала, за різними метриками, близько 15%.
"Зараз якість кредитного портфеля абсолютно нормальна, вона навіть краща, ніж довоєнна. Тобто банки не втрачають так багато кредитного ризику, як це було ще кілька місяців тому", – наголосила експертка.
Вона уточнила, що поки невелике зростання кредитного портфеля значною мірою пов'язане зі зростанням у межах державних програм підтримки.
"Але більша відкритість до нового кредитування вже помітна, зокрема, і в наших опитуваннях", – зазначила Дадашова.
Серед інших тенденцій вона відзначила зростання частки малого та середнього бізнесу (МСБ) у кредитному портфелі до вже більш ніж 50%.
"Із них значна частина належить бізнес-групам, тобто це не такий чистий, малий бізнес, це все ж таки великий бізнес, але таким чином структурований. Але в загальному портфелі 15% кредитів надано боржникам, які не належать до бізнес-груп", – уточнила експертка, наголосивши, що вони є "хорошим двигуном" для ринкового кредитування.