Сольський розповів про труднощі у роботі нового механізму експорту зерна до сусідніх країн

Механізмом ліцензування експорту заборонених до імпорту Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Болгарією та Румунією чотирьох сільгосп культур – пшениці, ріпаку, соняшника та кукурудзи – з моменту його презентації Європейської Комісії спробували скористатися три компанії, але отримали відмову від приймаючих країн.
Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський на пресланчі в Києві, передає Інтерфакс-Україна.
"Десь три компанії подалися (направили пакети документів українському уряду, – ред.), але з інших країн прийшли відмови", – сказав Сольський.
Міністр уточнив, що Міністерство аграрної політики та продовольства рекомендувало українському аграрному бізнесу утриматися від подання документів для експорту цих сільгоспкультур до сусідніх європейських країн доти, доки вони не дадуть сигналу про свою готовність купувати українську агропродукцію.
За прогнозом Сольського, першою країною, яка може подати подібний сигнал, може стати Болгарія, яка утрималася від запровадження односторонньої заборони на імпорт українських агротоварів.
Сольський припустив, що культурою, яку ця країна буде готова імпортувати з України, насамперед стане соняшник. Свій прогноз він аргументував досягнутим усередині Болгарії компромісом між аграріями та переробниками про відкриття з 1 грудня ринку для імпорту українського соняшника. До цього моменту місцеві виробники соняшникової олії, на думку болгарського уряду, зможуть викупити вироблене фермерами насіння соняшнику і їм буде потрібно додатково 1,5 млн тонн сировини.
За інформацією міністра, цього сезону в Болгарії була посуха, що позначилося на врожайності соняшнику, що в середньому по країні становить 1,5 т/га, що майже вдвічі нижче, ніж врожайність соняшнику в Україні.
"В Україні профіцит (насіння соняшнику в сезоні-2023, – ред.) у 5 млн тонн. У нас соняшнику приблизно 17 млн тонн, ріпаку – 4 млн тонн, близько 5 млн тонн сої. Це все олійні культури, які переробляють наші олійноекстракційні заводи. З початку війни у нас, після втрати в Маріуполі переробки та інших олійноекстракційних заводів на сході, ми зможемо переробляти мільйон (тонн насіння, – ред.) на місяць, тобто 12 тонн на рік. Крім того, завод може переробляти і соняшник, і ріпак", – пояснив Сольський і додав, що експорт насіння соняшника не залишить вітчизняні заводи, що перебатують без сировини.
Згідно з скоригованим прогнозом Мінагрополітики, у 2023 році аграрії зможуть зібрати 79,1 млн тонн зернових та олійних культур, з яких зернові будуть отримані в таких обсягах: пшениці – 21,7 млн тонн, ячменю – 5,7 млн тонн та кукурудзи – 28, 5 млн. тонн. Валове виробництво олійних культур досягне 21,6 млн тонн, зокрема, соняшника – 13 млн тонн, ріпаку – 4 млн тонн, соєвих бобів – 4,6 млн тонн. Урожай цукрових буряків прогнозується на рівні 13,7 млн тонн.