Ціни на російську нафту вперше перевищили минулорічний рівень, – Мінфін РФ

Середня ціна нафти основної російської експортної марки Urals у вересні зросла до $83,08 за барель, що в 1,2 раза більше, ніж у вересні минулого року ($68,25).
За офіційними даними Мінфіну РФ, таким чином вартість російської нафти вже на $23 більша за ціновий ліміт, встановлений в грудні 2022 року країнами Євросоюзу і G7 на рівні $60 за барель.
Також тепер ціна нафти суттєво перевищує рівень, закладений до російського бюджету на 2023 рік, – $70,1 за барель.
Згідно із повідомленням, ціна нафти марки Brent за той же період становила $93,98 за барель. Відтак дисконт на Urals до еталонної марки за вказаний період зменшився до 11,6%, хоча у серпні він становив 14,2%, у липні – 19,6%, у червні – близько 26%, у травні – 29,27%.
Загалом від початку року середня ціна на нафту марки Urals склала $59,54 за барель, у січні-вересні 2022 року вона становила $80,58 за барель.
Раніше очільниця Мінфіну США Джанет Єллен визнала, що ринкові ціни на російську нафту показують, що ефективність ініціативи держав G7 про запровадження "цінової стелі" на неї, слабшає.
Вона зазначила, однак, що витрати РФ на постачання нафти за кордон та супутні послуги збільшилися, що скорочує доходи бюджету.
За словами Єллен, США та їхні партнери згодом розглянуть додаткові кроки, які могли б зробити запроваджені заходи більш ефективнішими.
Як повідомлялося, за даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), доходи Росії від експорту нафти у серпні 2023 року зросли на $1,8 млрд – до максимальних із жовтня минулого року $17,1 млрд. Попри зниження обсягів експорту, середньозважена ціна російської нафти зросла на 14,4% або на $9,3 за барель.
За даними агентства Bloomberg, зростання цін на російську нафту Urals вище встановленого країнами "Великої сімки" та ЄС обмеження на рівні $60 за барель не зупинило надання послуг для її транспортування західними компаніями.
Кількість суден, що заходять у російські порти і належать західним компаніям або застраховані ними, дещо зменшилась з початку липня, коли ціни на Urals зросли вище $60 за барель, але вони все ще є важливою частиною московського ланцюга постачання російської нафти.