На Півдні України зупинили сівбу озимини через посуху

Сівбу озимої пшениці в Одеській області призупинили через відсутність необхідного рівня вологи в грунті внаслідок посухи.
Про це завила керівниця департаменту аграрного продовольства Одеської ОВА Алла Стоянова, повідомляє Суспільне.
Вона уточнила, що наразі в департаменті розглядають два сценарії посівної – позитивний та негативний.
"Якщо отримуємо будь-які мінімальні опади впродовж двох тижнів, то посівна продовжиться. Якщо опадів не буде, очікувати на якісь навіть середні показники у 2024 році не доводиться", – пояснила чиновниця.
За словами Стоянової, наразі близько 3% аграріїв області все ж ризикнули посіяти зерно в суху землю, але чи воно проросте, наразі незрозуміло.
Вона також додала, що наразі в області через посуху вже загинуло близько 10 тис. га посівів озимого ріпаку.
"В умовах недостатності вологи сходи ріпаку, які отримані, є лише на полях зі зрошенням або із застосуванням вологозберігаючих технологій. На всіх інших ріпак загинув", – зауважила Стоянова.
За даними Укргідрометцентру, у другій декаді вересня агрометеорологічні умови в Україні були цілком задовільними для завершення вегетації пізніх рослин та збору врожаю, однак для сівби озимих культур погодні умови були несприятливими, зазначає АПК-Інформ.
За даними експертів центру, на раніше засіяних площах спостерігалося проростання зерна та утворення сходів. Однак на окремих площах східних областей зерно озимої пшениці через дефіцит опадів та брак продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту не проростало впродовж 20 днів.
"Умови для накопичення вологи в ґрунті, як і в попередній період, залишалися вкрай несприятливими. Спостерігається тривалий дефіцит опадів – у середньому 30-40 днів на більшості території ефективних опадів майже не було або ж їх кількість була недостатньою для формування достатнього зволоження ґрунту. За експертною оцінкою, на 50-60% площ під сівбу озимини триває та поглиблюється ґрунтова посуха", – йдеться в огляді Укргідрометцентру.
Так, станом на 20 вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ, призначених під посів озимих культур, залишалися недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи). На багатьох площах південних, окремих площах Кіровоградської та Харківської областей 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухий.
Лише в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, на багатьох площах Волинської, окремих площах північних, Вінницької, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської областей, де відмічалися локальні дощі, були достатніми та оптимальними.