"Ми не будемо говорити мовою ультиматумів": У Мінекономіки закликали Польщу до компромісу у питанні українського зерна

Україна закликає Польщу до пошуку компромісу у питанні експорту українського зерна, однак наразі уряд країни відмовляється вести предметні переговори.
Про це заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка заявив у ефірі Радіо Свобода.
За його словами, запропонований Україною консенсус щодо української агропродукції "фактично враховує усі побоювання польських фермерів".
"Те, що запропонував український уряд, – це фактично врахування усіх без винятку побоювань польських фермерів. А те, що нас обурює, це те, що польський уряд думає, що є легші рішення, як, наприклад, заборона збіжжя. Лише в цьому є непорозуміння", – сказав Качка.
Він зауважив, що польська сторона наразі не відповіла на пропозицію України.
"На сьогоднішній день, я так розумію, польський уряд думає, а поки що ми ведемо дискусію у такому лише публічному форматі, на жаль. Хоча в нас є робочі механізми дискусії з Європейською комісією, і, як засвідчує діалог з усіма іншими чотирма державами, в нас є конструктив. Навіть з тими державами, які ввели заборону", – заявив торговий представник України.
Водночас він наголосив, що, якщо польська сторона і надалі "буде наполягати на своєму праві, кожен раз як з рукава витягувати нові товари, які вона хоче заборонити", то Київ не буде це просто так залишати.
"Я не хочу, але мушу діяти таким чином, щоб забороняти у відповідь польські продукти. Це буде найгірший сценарій, з усіх, які ми закладали. Тому що знову ж таки базовий сценарій полягає в тому, що ми запропонували дуже дієвий механізм, який враховує інтереси польських аграріїв", – зазначив Качка.
"У нас є робота координаційної платформи з Європейським Союзом, в які входять всі п’ять членів. Ми і сьогодні продовжуємо дискусії. Польща може долучитися. Також ми відкриті до двосторонніх консультацій. На жаль, на сьогоднішній день в мене не заплановано ніяких двосторонніх консультацій з польською стороною. Ми не будемо говорити мовою ультиматумів. Ми не повторюємо дії наших партнерів", – додав торговий представник.
Як повідомлялося, раніше очільник польського уряду Матеуш Моравецький заявив, що Польща запровадить ембарго на чергові українські агропродукти, якщо влада країни "підійматиме градус напруги у суперечці навколо збіжжя".
Відповідним чином польський чиновник відповів на запитання щодо ставлення Варшави до планів Києва по запровадженню ембарго на імпорт польських овочів до України як дзеркального кроку на ембарго українського збіжжя до Польщі.
Нагадаємо, 15 вересня Європейська комісія відмовилася продовжувати дію тимчасової заборони на імпорт українських пшениці, кукурудзи, насіння соняшнику та ріпаку до п’яти сусідніх з Україною країн ЄС, попри наполягання урядів Польщі та Угорщини.
Після цього Польща, Угорщина та Словаччина оголосили про рішення блокувати імпорт української агропродукції в односторонньому порядку. Польське інфрмагентство РАР таож повідомило, що ці країни припинили участь у Координаційній платформі, яка була створена під егідою Єврокомісії для вирішення цього питання.
У відповідь Україна подала вимоги про проведення консультацій із Словаччиною, Польщею та Угорщиною, відповідно до правил та процедур вирішення спорів в рамках Угоди про заснування Світової організації торгівлі (СОТ). Крім того, Україна попередила Польщу та Угорщину про запровадження обмежень на імпорт сільгосппродукції з цих країн.