"Газпром" відмовився визнавати результати незалежного аудиту "історичного" богу Молдови за газ

Російський газовий монополіст "Газпром" відмовляється визнавати результати незалежного аудиту історичної заборгованості "Молдовагазу".
У пресслужбі російського концерну заявили, що "Газпром" категорично не погоджується з оприлюдненим урядом Молдови результатами аудиту.
"Висновки аудитора не можуть якимось чином впливати на розмір та обґрунтованість зазначеної заборгованості, тим більше що вона підтверджується в документах, що регулярно підписуються "Газпромом" і "Молдовагазом", і відповідних рішеннях міжнародного арбітражу", – заявляють у російській компанії.
У "Газпромі" також вважають, що звіт аудитора мала затвердити наглядова рада "Молдовагазу", половина акцій якого належить самому "Газпрому", що дозволило б йому блокувати таке рішення.
Російська компанія також скаржиться, що аудитор та умови тендеру на закупівлю його послуг були в односторонньому порядку визначені молдовською стороною без погодження з "Газпромом" та "Молдовагазом".
Як повідомлялося, заявив прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан раніше заявив, що уряд Молдови не виплачуватиме російському "Газпрому" борг, який російська сторона оцінювала у близько $800 млн, оскільки незалежний аудит не підтвердив цю суму.
За результатами аудиту уряд Молдови пропонує виплатити "Газпрому" всього $8,6 млн для врегулювання питання про історичний борг Молдови за газ.
Згідно зі звітом аудиторів Wikborg Rein Advokatfirma AS і Forensic Risk Alliance, які вивчили структуру боргу Moldovagaz перед "Газпромом", нарахований борг Moldovagaz станом на 31 жовтня 2021 року становив $756,58 млн.
Через відсутність документації аудитори не змогли перевірити заборгованість на $278,16 млн яка, ймовірно, виникла до 1 січня 2003 року. $275,91 млн з цієї суми – це борг перед Faktoring-Finans. Це дає Moldovagaz право вимагати списання цього боргу. Із решти $478,42 млн боргу близько $400 млн визнані рішеннями російського арбітражу, які більше не можуть бути примусово виконані в Молдові. Це дає Moldovagaz право вимагати списання цієї частини боргу.
Крім того, аудитори виявили, що "Газпром", як де-факто контролюючий акціонер Moldovagaz, сприяв накопиченню боргів молдовської компанії та порушував зобов'язання щодо постачання газу, тому Moldovagaz може пред'явити претензії і до російської компанії.
Згідно з укладеною у листопаді 2021 року угодою, Moldovagaz та "Газпром" до 1 травня 2022 року мали підписати договір про врегулювання історичної заборгованості. До цього часу молдавська сторона мала провести незалежний аудит цієї заборгованості.
Крім того, Берлін прийняв політичне рішення не імпортувати російський газ - ні трубопровідний, ні скраплений, що не важко буде забезпечити, оскільки два найважливіших імпортера націоналізовані і, відповідно, знаходяться під контролем держави.
Причому політичне рішення більше не мати справу з російським газом було прийнято не лише через війну в Україні. Рівно рік тому, 31 серпня 2022 року, Росія остаточно зарекомендувала себе в очах німців як ненадійний постачальник.