Путіну бракує грошей на війну: Російська влада згортає програми пільгової іпотеки

Російська влада обговорює посилення умов для участі у програмах пільгової іпотеки, у тому числі збільшення першого внеску.
Інформацію про це підтвердив голова департаменту фінансової політики Мінфіну РФ Іван Чєбєсков, повідомляє російська редакція Forbes.
"Справді, зараз обговорюється підвищення початкового внеску, зміна так званої маржі банків. Це той додаток, який вноситься до формули, яка застосовується потім при розрахунку того, що має субсидуватися банку", – пояснив російський чиновник.
Він уточнив, що йдеться про можливе підвищення початкового внеску до 20%.
За даними російських ЗМІ, також обговорюється пропозиція знизити на 0,5 відсоткового пункта (в. п.) граничну величину субсидії банкам, які видають іпотечні кредити з держпідтримкою, у тому числі під 8% річних – у рамках пільгової іпотеки, під 6% – сімейної. Наразі ці банки щомісяця отримують відшкодування з бюджету у сумі недоотриманих відсотків до ключової ставки (12%), збільшеної на 2-5 в. п. залежно від програми (у середньому на 3 в. п.).
Внесок за іпотекою з держпідтримкою не залежить від виду програми і дорівнює 15% суми угоди.
Співрозмовник, близький до уряду, назвав підвищення внеску до 20% та зниження субсидії на 0,5 в. п. занадто акуратним рішенням. Щоб ефективно охолодити ринок, потрібні сміливіші кроки.
Як повідомлялося, раніше російський віцепрем'єр Марат Хуснуллін визнав, що виділені урядом Росії на програми іпотеки з державною підтримкою гроші можуть закінчитися вже у 2023 році, хоча програми пільгової іпотеки розраховані до липня 2024 року.
При цьому у квітні Хуснуллін визнавав, що з усього обсягу житла, що будується в Росії, продано лише 41%. Тоді ж Владімір Путін визнав "дисбаланси", що виникають на первинному ринку нерухомості в Росії, і закликав розширити програми пільгової іпотеки.
Програма пільгової іпотеки з держпідтримкою працює у Росії з квітня 2020 року. Наприкінці 2022 року Путін оголосив про продовження програми до 1 липня 2024 року. Стандартна ставка за пільговою іпотекою становить зараз 8% річних.
Водночас заборгованість росіян за кредитами зростає рекордними темпами: із січня до липня обсяг заборгованості збільшився на 3,3 трлн руб. та вперше перевищив 32 трлн руб. Найбільше виданих кредитів припадає на іпотеку (51,9%).